ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել Արցախում ընտրությունների վերաբերյալ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Իգոր Պոպով, Ֆրանսիա` Ստեֆան Վիսկոնտի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ՝ Էնդրյու Շոֆեր) հայտարարություն են տարածել Արցախում այսօր ընթացող ընտրությունների վերաբերյալ, հաղորդում է Panorama.am։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ի գիտություն են ընդունում Լեռնային Ղարաբաղում, այսպես կոչված, «ընդհանուր ընտրությունները», որի առաջին փուլը տեղի է ունեցել մարտի 31-ին:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման համատեքստում համանախագահները գիտակցում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դերը նրա ապագան որոշելու հարցում՝ ելնելով 2019թ․-ի մարտի 9-ի համանախագահների հայտարարության մեջ վերահաստատված սկզբունքներից և տարրերից: Համանախագահները նշում են, որ Լեռնային Ղարաբաղը եռանախագահող երկրների կամ որևէ այլ պետության կողմից չի ճանաչվում որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն:
Համապատասխանաբար, համանախագահները չեն ընդունում, որ այս «ընտրությունների» արդյունքները կազդեն Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա և շեշտում են, որ արդյունքները ոչ մի կերպ չեն կանխորոշում Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը կամ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ընթացիկ բանակցությունների ելքը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Сопредседатели МГ ОБСЕ распространили заявление касательно выборов в Арцахе
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ – Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США) распространили заявление касательно проходящих сегодня, 31 марта, в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике, НКР) общереспубликанских выборов: очередные выборы президента и выборы в Национальное Собрание, передает Panorama.am.
"Сопредседатели Минской группы ОБСЕ принимают к сведению так называемые "общереспубликанские выборы" в Нагорном Карабахе, первый этап которых состоялся 31 марта.
В контексте всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта, сопредседатели осознают роль населения Нагорного Карабаха в вопросе определения его будущего, исходя из подтвержденных сопредседателями в заявлении от 9 марта 2019 года принципов и элементов. Сопредседатели отмечают, что ни одна из стран-сопредседателей или любая другая страна не признает Нагорный Карабах как независимое и суверенное государство.
Соответственно, сопредседатели не принимают, что результаты этих "выборов" повлияют на правовой статус Нагорного Карабаха и подчеркивают, что результаты никоим образом не предопределяют окончательный статус Нагорного Карабаха или результат продолжающихся переговоров по прочному и мирному урегулированию конфликта".