ԱՄՆ-ը դիտարկում է գործողություններ, որոնք կարող են նպաստել հակամարտությունների կարգավորմանը. ԱՄՆ դեսպան
ԱՄՆ-ը շատ է հպարտանում այն աշխատանքով, որը կատարվել է Ղարաբաղում վերջին 20 տարիներին։ Այս մասին ԱՄՆ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում տեսաասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին՝ պատասխանելով Արցախում ականազերծման օգնությունը դադարեցնելու ԱՄՆ որոշման մասին հարցին, փոխանցում է News.am-ը
«ԱՄՆ-ը ականազերծման օգնություն էր ցուցաբերում HALO կազմակերպության հետ համագործակցությամբ։ Մենք 17 միլիոն դոլար ենք ներդրել այդ տարածաշրջանում մարդկանց անվտանգությունը ապահովելու համար»,- ասել է նա։
Նրա խոսքերով՝ ԱՄՆ-ը այդ ծրագիրը շատ հաջողված է համարում և այժմ դիտարկում է «գործողություններ, որոնք, իր կարծիքով, կարող են նպաստել հակամարտությունների կարգավորմանը և կօգնեն ապահովել շատ վաղեմի հակամարտության երկարաժամկետ խաղաղ և արդար լուծումը։
«Մենք կշարունակենք մեր աշխատանքը և կսատարենք բարեփոխումներին՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող։ Դրանք շատ կարևոր ջանքեր են, որոնք, հուսով ենք, հաջողված կլինեն»,- հայտարարել է նա։

США рассматривают шаги, которые могут внести вклад в урегулирование карабахского конфликта
США очень гордятся работой, которая была проведена в Карабахе в течение последних 20 лет. Об этом заявила посол США в Армении Линн Трейси во время видеоконференции в Facebook, отвечая на вопрос относительно решения США прекратить помощь в разминировании в Арцахе, передает News.am
''США оказывали помощь в разминировании в сотрудничестве с организацией HALO. Мы вложили $17 миллионов долларов для обеспечения безопасности людей в этом регионе'', - сказала она.
По ее словам, США считают эту программу очень успешной и сейчас рассматривают ''действия, которые, по нашему мнению, могут способствовать урегулированию конфликтов и помогут обеспечить долговременное мирное и справедливое разрешение э очень давнего конфликта.
''Мы продолжим нашу работу и будем поддерживать переговоры в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Это очень важные усилия, которые, мы надеемся, будет успешными'',- заявила она.