Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ հանրապետությունում կայացած համապետական ընտրությունների վերաբերյալ
Արցախի ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել հանրապետությունում կայացած համապետական ընտրությունների վերաբերյալ: Հայատարարությամբ, մասնավորապես, ասվում է.
«2020 թ. մարտի 31-ին, համաձայն 2017 թ. համաժողովրդական հանրաքվեով ընդունված Սահմանադրության,Արցախի Հանրապետությունում միաժամանակ կայացել են հերթական՝ վեցերորդ նախագահական և յոթերորդ խորհրդարանական ընտրությունները։ Հանրապետության իշխանությունների կողմից ստեղծվել են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, որպեսզի կայանան մրցակցային, ազատ և միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ: Արցախում կայանալիք ընտրություններն աննախադեպ ուշադրություն են գրավել. ավելի քան 140 միջազգային դիտորդ և շուրջ 40 օտարերկրյա լրագրող՝ 38 երկրներից, պատրաստակամություն են հայտնել մասնակցել ընտրություններին։ Ցավոք, նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի տարածմամբ պայմանավորված տարբեր երկրների կողմից ձեռնարկվող կանխարգելիչ միջոցառումների, այդ թվում՝ ճամփորդության սահմանափակումների պատճառով հնարավոր չեղավ ապահովել միջազգային դիտորդների և օտարերկրյա լրագրողների մասնակցությունը։ Խորին երախտագիտություն ենք հայտնում բոլոր միջազգային դիտորդներին, ովքեր պատրաստակամություն են հայտնել՝ իրենց մասնակցությամբ սատարելու Արցախում այս կարևոր ժողովրդավարական գործընթացին։ Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ ընտրություններին դիտորդական առաքելությամբ մասնակցել են Արցախից և Հայաստանից ոչ կառավարական կազմակերպությունների շուրջ 950 ներկայացուցիչներ։ Ընտրություններն անցել են հանգիստ մթնոլորտում՝ ընտրողների ակտիվ մասնակցությամբ: Քվեարկությանը մասնակցել է ընտրողների ընդհանուր թվի 72,2 տոկոսը: Ըստ Արցախի Հանրապետության ԿԸՀ նախնական տվյալների՝ Ազգային ժողով են անցել 5 քաղաքական ուժեր։ Հարկ է նշել, որ պատգամավորական մանդատների համար պայքարել են 10 քաղաքական կուսակցություն և 2 կուսակցությունների դաշինք: Քանի որ, որ նախագահի թեկնածուներից ոչ մեկը չի հավաքել ձայների ավելի քան 50%-ը, նշանակվել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ, որը տեղի կունենա օրենքով սահմանված ժամկետներում: Քաղաքական բազմակարծության և թափանցիկ պայմաններում կայացած ընտրությունները հերթական անգամ ի ցույց դրեցին Արցախի Հանրապետության իշխանությունների վճռականությունը՝ ժողովրդավարական սկզբունքների հիման վրա հանրային կյանքի արդյունավետ կազմակերպման, պետական ինստիտուտների հետևողական կատարելագործման և հանրային վերահսկողության արդյունավետ մեխանիզմների ապահովման հարցում։ Համոզված ենք, որ ժողովրդավարական ավանդույթների ամրապնդումը և դրանց տարածումը ողջ Հարավային Կովկասում կարևոր ներդրում կդառնա տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և կանխատեսելիության ապահովման գործում, ինչպես նաև անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման համար՝ բացառապես խաղաղ միջոցներով: Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և ժողովրդի հետևողական ջանքերը պետք է աջակցություն ստանան միջազգային հանրության կողմից, քանզի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդումը համընդհանուր բնույթ է կրում և հետևաբար հանդիսանում է ողջ համաշխարհային հանրության կոլեկտիվ պատասխանատվությունը։ Այս ճանապարհին արհեստական խոչընդոտների ստեղծումը մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում հիմնարար միջազգային փաստաթղթերի դրույթների խախտում է»:

Заявление МИД Республики Арцах относительно состоявшихся общегосударственных выборов в стране
МИД Республики Арцах выступил с заявлением относительно состоявшихся общегосударственных выборов в стране. В заявлении, в частности говорится:
"31 марта 2020 года, в соответствии с принятой на общенациональном референдуме в 2017 году Конституцией, в Республике Арцах одновременно состоялись шестые президентские и седьмые парламентские выборы. Власти республики создали все необходимые условия, чтобы выборы прошли на конкурентной и свободной основе и соответствовали международным стандартам. Выборы в Арцахе привлекли беспрецедентное внимание: свыше 140 международных наблюдателей и около 40 иностранных журналистов из 38 стран выразили готовность принять в них участие. К сожалению, в связи с действующими в разных странах профилактическими мерами, включая ограничения на передвижение, обусловленными распространением нового коронавируса (COVID-19), участие международных наблюдателей и иностранных журналистов оказалось невозможным. Мы глубоко признательны всем международным наблюдателям, которые выразили готовность своим участием поддержать этот важный демократический процесс в Арцахе. В то же время за выборами наблюдали около 950 представителей неправительственных организаций из Арцаха и Армении. Выборы прошли в спокойной обстановке при активном участии электората. Явка составила 72,2 процента от общего числа избирателей. По предварительным данным ЦИК Республики Арцах в Национальное собрание (парламент) прошли пять политических сил. Необходимо отметить, что за депутатские мандаты боролись 10 политических партий и 2 партийных блока. В связи с тем, что никто из кандидатов в президенты не набрал более 50% голосов, назначен второй тур президентских выборов, который состоится в предусмотренные законодательством сроки. Прошедшие в условиях открытости и политического плюрализма выборы в очередной раз продемонстрировали решимость властей Республики Арцах в вопросе эффективной организации общественной жизни на основе демократических принципов, последовательного усовершенствования государственных институтов, обеспечения эффективных механизмов общественного контроля. Убеждены, что укрепление демократических традиций и их распространение по всему Южному Кавказу станет важным вкладом в обеспечение мира, стабильности и предсказуемости в регионе, а также создаст необходимые условия для окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта исключительно мирными средствами. Последовательные усилия властей и народа Арцаха должны быть поддержаны со стороны международного сообщества, так как укрепление демократии, прав человека, верховенства закона носит всеобщий характер и поэтому является коллективной ответственностью всего мирового сообщества. Создание искусственных препятствий на этом пути является нарушением положений основополагающих международных документов в сфере защиты прав человека".