Այս ընտրություններով լիարժեք ուժի մեջ է մտնելու և կգործի Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությունը. Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետությունում կայացած համապետական ընտրությունների առթիվ:
Շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախի Հանրապետությունում կայացած համապետական ընտրությունների առթիվ:
Համաշխարհային այս բարդ ժամանակահատվածում տեղի ունեցած ընտրությունները հերթական անգամ ապացուցեցին, որ Արցախը կայացել է, նրա պետական մարմիններն ու կառույցները գործում են կազմակերպված ու համակարգված, հասարակությունն ակտիվ է և պատասխանատու:
Արդեն առիթ եմ ունեցել ասելու, որ մարտի 31-ի ընտրություններում հաղթողներ և պարտվողներ չեն լինելու: Արցախը և արցախցիները ևս մեկ անգամ ապացուցեցին ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների սկզբունքների հիման վրա ազատ և անկախ հայրենիք կառուցելու և զարգացնելու իրենց հաստատակամությունը:
Շնորհավորում և արդյունավետ գործունեություն եմ մաղթում բոլոր այն քաղաքական միավորներին, որոնք կձևավորեն Արցախի Ազգային ժողովն՝ «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինք, «Միասնական հայրենիք» կուսակցություն, Արցախի «Արդարություն» կուսակցություն, ՀՅԴ կուսակցություն և Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն։
Շնորհավորում եմ նաև այն քաղաքական ուժերին, որոնք թեև չեն հաղթահարել ընտրական շեմը, սակայն վստահաբար կշարունակեն իրենց հայրենանվեր գործունեությունն արտախորհրդարանական հարթակում: Միասնականությունը և համախմբվածությունը բոլորիս հաջողության գրավականն են լինելու առաջիկա տարիների ընթացքում:
Շնորհավորում եմ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցած թեկնածուներին՝ Արայիկ Հարությունյանին և Մասիս Մաիլյանին: Վստահ եմ, որ արցախցիների վերջնական քվեն ստանալուց հետո նոր նախագահը կձևավորի առողջ քաղաքական և աշխատանքային միջավայր՝ ներգրավելով բոլոր կարող ուժերին:
Շնորհավորում եմ նաև նախագահական ընտրություններին մասնակցած մյուս թեկնածուներին: Համոզված եմ, որ նրանք նույնպես իրենց ողջ ներուժը և կարողությունները կներդնեն ի նպաստ Արցախի զարգացման:
Այս ընտրություններով լիարժեք ուժի մեջ է մտնելու և կգործի Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությունը: Նոր ձևավորվող Ազգային ժողովը և կառավարությունը կլծվեն երկրի մայր օրենքում ամրագրված մարդու և քաղաքացու իրավունքների իրագործման, երկրի անվտանգության ապահովման և տնտեսական զարգացման դժվարին ու պատվաբեր գործին:
Ներկայիս բարդ և մարտահրավերներով լի ժամանակներում մեր անելիքները շատ են: Վճռական և հաստատակամ ենք բոլորս՝ Արցախի, Հայաստանի, Սփյուռքի հայությունը: Անվտանգ, հզոր, կայուն և խաղաղ Արցախի ապագան մենք կապահովենք միասնական ու համատեղ ուժերով:

С этими выборами полноценно вступает в силу и начнет действовать Конституция Республики Арцах: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил послание в связи с общегосударственным выборами в Республике Арцах.
Поздравляю всех нас с общегосударственными выборами в Республике Арцах.
Состоявшиеся в этот сложный для всего мира период выборы в очередной раз доказали, что Арцах состоялся, его государственные органы и структуры действуют организованно и координированно, общественность активна и ответственна.
Я уже имел повод говорить, что в выборах 31 марта не будет победителей и побежденных. Арцах и арцахцы еще раз доказали свою решимость строить и развивать свободную и независимую родину на основании принципов демократии и прав человека.
Поздравляю и желаю плодотворной деятельности всем тем политическим единицам, которые сформируют Национальное Собрание Арцаха: блок партий "Свободная Родина – ЕГА" партия "Единая Родина", Арцахская партия "Справедливость", партия АРФД и Демократическая партия Арцаха.
Поздравляю таже политические силы, которые хоть и не преодолели избирательный порог, однако разумеется продолжат свою патриотическую деятельность на всепарламентской плоскости. Единство и сплоченность – гарантия нашего общего успеха на предстоящие годы.
Поздравляю прошедших во второй тур президентских выборов кандидатов: Араика Арутюняна и Масиса Маиляна. Уверен, что после получения окончательного мандата арцахцев новый президент сформирует здоровую политическую и рабочую обстановку, привлекая все способные силы.
Поздравляю также других участвовавших в президентских выборах кандидатов. Уверен, что они также приложат весь свой потенциал и способности во имя развития Арцаха.
С этими выборами полноценно вступает в силу и начнет действовать Конституция Республики Арцах. Формируемые Национальное Собрание и правительство приступят к реализации закреплённых в основном законе прав человека и гражданина, к трудному и почётному делу обеспечения безопасности и экономического развития страны.
В нынешнее сложное и полное вызовов время нам многое предстоит сделать. Мы все полны решимости и упорства: армяне Арцаха, Армении, Диаспоры. Мы общими и совместными силами обеспечим безопасное, мощное, стабильное и мирное будущее Арцаха.