ԵԱՀԿ ԽՎ-ի ամենամյա նստաշրջանը չեղյալ է հայտարարվել. OSCE PA
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) ամենամյա նստաշրջանը, որը նախատեսվում էր անցկացնել հուլիսի 3-ից 7-ը Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում, չեղյալ է հայտարարվել` նոր տիպի կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով: Համապատասխան մամուլի հաղորդագրությունը հրապարակվել է կազմակերպության կայքում:
«2020 թվականի ապրիլի 1-ին ԵԱՀԿ ԽՎ անդամներին ուղարկված համատեղ հաղորդագրության մեջ գագաթնաժողովի նախագահ Գեորգի Ծերեթելին և կանադական պատվիրակության ղեկավար Հեդի Ֆրայը հայտարարել են, որ 29-րդ ամենամյա նստաշրջանը չեղյալ է հայտարարվել COVID-19 [նոր կորոնավիրուսով պայմանավորված հիվանդություն] համաճարակի պատճառով»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
29-րդ նստաշրջանի թեման հայտարարվել էր որպես «Վանկուվերից Վլադիվոստոկ տարաձայնությունների հաղթահարումը և մարդու անվտանգության կառուցումը»: Կազմակերպիչների խոսքով` կորոնավիրուսի հետ կապված ընթացիկ իրավիճակից բացի, իրենց որոշման վրա ազդել են «ուղևորությունների և խոշոր միջոցառումների անցկացման սահմանափակումներն ու անորոշությունն առաջիկա ամիսներին»:

Ежегодная сессия ПА ОБСЕ в Ванкувере отменена из-за коронавируса (OSCE PA)
Ежегодная сессия Парламентской ассамблеи ОБСЕ (ПА ОБСЕ), которая должна была проходить с 3 по 7 июля в канадском Ванкувере, отменена из-за пандемии коронавируса нового типа. Соответствующий пресс-релиз был опубликован на сайте организации.
"В совместном коммюнике, направленном членам ПА ОБСЕ 1 апреля 2020 года, председатель ассамблеи Георгий Церетели и глава канадской делегации Хеди Фрай объявили, что 29-я ежегодная сессия отменена из-за пандемии COVID-19 [заболевание, вызываемое новым коронавирусом]", - говорится в сообщении.
Тема 29-й сессии была заявлена как "Преодоление разногласий и построение безопасности человека от Ванкувера до Владивостока". По словам организаторов, помимо текущей ситуации с коронавирусом, на их решение повлияли "неопределенность и ожидаемые ограничения на поездки и проведение крупных мероприятий в ближайшие месяцы".
Вспышка вызываемого новым коронавирусом заболевания была зафиксирована в конце 2019 года в Центральном Китае, распространилась на большинство стран мира и была признана Всемирной организацией здравоохранения пандемией. Согласно последним данным, в мире заразились более 850 тыс. человек, зафиксировано свыше 42 тыс. смертельных исходов.