Կառավարությունում քննարկվել են ներդրումային քաղաքականության խթանման ուղղությամբ անելիքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ներդրումային քաղաքականության ընթացքի և խթանման վերաբերյալ: Քննարկմանը մասնակցել են շահագրգիռ պետական գերատեսչությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ:
Վարչապետը նշել է, որ Պետական վերահսկողական ծառայությունն ուսումնասիրություններ է իրականացրել պետական մարմինների կողմից ներդրումային առաջարկներին տրվող արձագանքի որակի առնչությամբ, և խորհրդակցության նպատակն այդ դիտարկումների, նաև առաջիկա շրջանում ներդրումների խթանման ուղղությամբ անելիքների քննարկումն է: «Կարծում եմ՝ ետկորոնավիրուսային շրջանում այս թեման առավել մեծ կարևորություն է ունենալու, և մենք պետք է համոզված լինենք, որ ի վիճակի ենք վերլուծել և ընթացք տալ ներդրումային բոլոր խելամիտ առաջարկներին, որոնք մեզ պիտի օգնեն հաղթահարել տնտեսական ճգնաժամը, որն անխուսափելի է», - նկատել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ՊՎԾ ուսումնասիրության արդյունքների քննարկման համատեքստում անդրադարձ է եղել ներդրումային ծրագրերի ընթացիկ իրավիճակին, առկա խնդիրներին և դրանց հնարավոր լուծումներին: Քննարկվել են կառուցապատման, զբոսաշրջության ենթակառուցվածքների, պետական գույքի կառավարման, հուշարձանների պահպանության և մի շարք այլ ոլորտներում առկա ծրագրերը: Պատասխանատուները մանրամասներ են ներկայացրել դրանց իրականացման ընթացքի վերաբերյալ: Արծարծվել են ներդրումային նախագծերի չափանիշներին, դրանց հաստատման արդյունավետ մեխանիզմներին, մրցութային գործընթացին առնչվող հարցեր:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարության նպատակը ներդրումային քաղաքականության խթանմանը միտված ընթացակարգերի արագ, հստակ, որակյալ կազմակերպումն է և պետություն-ներդրող գործուն կապի ապահովումը, պոտենցիալ ներդրողներին աջակցությունը: Դրա համար պետք է ֆիլտրել ներդրումային առաջարկները, արձանագրել իրատեսականները և հնարավորինս արագ արձագանքել:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է լրամշակել մտքերի փոխանակության շրջանակում հնչած առաջարկները և ներկայացնել քննարկման:

В правительстве Армении обсуждены шаги по стимуляции инвестиционной политики
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы текущей инвестиционной политики. В совещании приняли участие руководители и представители заинтересованных государственных ведомств.
Премьер-министр отметил, что Государственная контрольная служба провела исследования по качеству реакции государственных органов на инвестиционные предложения, и цель совещания состоит в том, чтобы обсудить эти замечания, а также предстоящие шаги по стимуляции инвестиций. "Думаю, что в посткоронавирусный период эта тема будет иметь еще большее значение, и мы должны быть уверены, что сможем проанализировать и обработать все разумные инвестиционные предложения, которые должны помочь нам преодолеть неизбежный экономический кризис", - сказал он. Никол Пашинян.
В контексте обсуждения результатов исследования Государственной контрольной службы были обсуждены текущая ситуация с инвестиционными проектами, существующие проблемы и возможные пути их решения. Были обсуждены проекты в сферах строительства, туристической инфраструктуры, управления государственным имуществом, охраны памятников и ряде других областей. Ответственные лица представили подробную информацию о процессе их реализации. Были обсуждены вопросы, связанные со стандартами инвестиционных проектов, эффективными механизмами их утверждения и процессом тендеров.
Премьер-министр отметил, что цель правительства - обеспечить быструю, четкую и качественную организацию процедур, направленных на продвижение инвестиционной политики, а также обеспечить активное взаимодействие между государством и инвесторами и поддержку потенциальных инвесторов. Для этого необходимо отфильтровать инвестиционные предложения, выявить реалистичные и как можно быстрее реагировать на них.
Глава правительства поручил доработать озвученные в ходе обмена мнениями предложения и представить их на обсуждение.