ԵՄ-ն 51 միլիոն եվրո աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի նպատակով
Եվրոպական միությունը 51 միլիոն եվրո աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին՝ կորոնավիրուսային համավարակի դեմ միասին պայքարելու նպատակով։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ-ում ԵՄ գրասենյակի պաշտոնական կայքէջից:
«Այն ներառում է մասնավորապես՝ 18 մլն. եվրո նոր ֆոնդեր և ընթացիկ ֆոնդերից 33 մլն. եվրո վերաբաշխում՝ բժշկական սարքավորումների մատակարարման, բժշկական և լաբորատորիաների անձնակազմի համար դասընթացների կազմակերպման, ՓՄՁ-ներին և բիզնես հանրությանը ցուցաբերվող աջակցության, ինչպես նաև կորոնավիրուսային վարակի բռնկման հետևանքով տուժած անձանց սոցիալական և հումանիտար օգնության տրամադրման նպատակով:
Ավելին կհատկացվի տարածաշրջանային կարևոր բանկային գործիքների և ծրագրերի հետագա վերաբաշխման միջոցով»,- նշված է հայտարարությունում:

Евросоюз выделит Армении свыше 50 миллионов евро – на борьбу с коронавирусом
Европейский союз выделит 51 миллион евро Армении на борьбу с коронавирусом. Об этом сообщил армянский офис ЕС на своей странице в Facebook, передает Sputnik Армения
"18 миллионов евро будет выделено из новых фондов, а 33 миллиона евро из действующих. Эти средства будут выделены на поставки медицинского оборудования, организацию тренингов для медицинского персонала  и сотрудников лабораторий, предоставление содействия малому и среднему бизнесу", – отмечено в сообщении.
Также средства ЕС будут направлены на предоставление социальной  и гуманитарной помощи пострадавшим от пандемии.
Кроме этого, ожидается выделение дополнительных средств после перераспределения важных программ и банковских инструментов.