Համաշխարհային բանկը 3մլն դոլար կտրամադրի Հայաստանին կորոնավիրուսի դեմ պայքարելու համար
Արձագանքելով COVID-19 համավարակի արագ տարածմանն աշխարհում և վերջերս նաև Հայաստանում՝ Համաշխարհային բանկն աջակցում է կորոնավիրուսի բռնկման ընթացքում բնակչությանը պաշտպանելու ՀՀ կառավարության ջանքերին։ Այս մասին հաղրոդում է Հայաստանում Համաշխարհային բանկի գրասենյակը։
ՀՀ առողջապահության նախարարության խնդրանքով Համաշխարհային բանկը 3 միլիոն դոլար է հատկացրել Հայաստանին՝ կորոնավիրուսի հաստատված ախտորոշմամբ անձանց ինտենսիվ թերապիայի համար անհրաժեշտ սարքավորումների ու պարագաների ձեռքբերման հրատապ կարիքները բավարարելու համար։ Այս միջոցները կօգնեն «Հիվանդությունների կանխարգելումն և վերահսկում» ընթացիկ ծրագրի  շրջանակներում ձեռք բերել թոքերի արհեստական օդափոխության  50 սարք՝ 1.35 միլիոն դոլար արժողությամբ։
Գնումը կիրականացվի արտակարգ իրավիճակներում Համաշխարհային բանկի արագացված ընթացակարգերի կիրառմամբ։ Համաշխարհային բանկի տրամադրած նեղ մասնագիտական փորձագիտության շնորհիվ կատարվել է շուկայի արագ վերլուծություն՝ բուժսարքավորումների գլոբալ առաջարկի խիստ կրճատման և աճող գների պայմաններում «արժեք փողի դիմաց» սկզբունքն ապահովելու նպատակով։ Արդյունքում Հայաստանի առողջապահական համակարգը կզինվի լրացուցիչ բարձրորակ սարքերով, որոնք անհրաժեշտ են կորոնավիրուսային հիվանդության ավելացող հաստատված դեպքերի բուժման համար։
«Այս հանկարծահաս իրավիճակում Բանկը պատրաստ է՝ աջակցելու համավարակի ազդեցության մեղմացմանը նպաստելու Հայաստանի արձագանքին»,նշել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Սիլվի Բոսութղոն։ «Ցանկանում եմ բարձրաձայնել Հայաստանի բուժաշխատողների աննախադեպ նվիրումն՝ ի պաշտպանություն բնակչության։ Նաև հորդորում եմ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին ամենայն խստությամբ հետևել արտակարգ իրավիճակի կանոններին և պահպանել սոցիալական հեռավորությունն ու կատարել մեկուսացման միջոցառումները, որոնք ուղղված են համավարակի ազդեցության մինիմալացմանը»։
Նույն մոտեցումը կկիրառվի օդափոխության հավելյալ սարքերի, ինչպես նաև անձնական պաշտպանիչ սարքավորումների ձեռքբերման գործընթացում՝ առողջապահության հրատապ կարիքները բավարարելու նպատակով։ Բացի այդ, Համաշխարհային բանկը պատրաստ է վերածրագրավորելու Հայաստանում իր ընթացիկ ծրագրերի պորտֆելը՝ տարբեր ոլորտներում COVID-19 –ին հակազդելու ՀՀ կառավարության ջանքերին աջակցելու նպատակով։
Համաշխարհային բանկի ֆինանսական և տեխնիկական օժանդակությունը սերտորեն համակարգվում է մյուս միջազգային կազմակերպությունների և զարգացման ֆինանսական հաստատությունների օժանդակության հետ։ Մասնավորապես, վերոնշյալ սարքավորումների գնումն իրականացվելու է անմիջականորեն Միավորված ազգերի կազմակերպության գործակալությունների մատակարարման խողովակներով՝ հաշվի առնելով գլոբալ շուկայում ինտենսիվ թերապիայի այստեսակ սարքավորումների մասով առկա սահմանափակումները։
Համաշխարհային բանկի խումբը գործողության մեջ է դնում 14 միլիարդ դոլար արժողությամբ արագ արձագանքման փաթեթ՝ զարգացող երկրներում COVID-19-ի նկատմամբ հակազդումն ուժեղացնելու և վերականգնման փուլի հասնելու ընթացքը կրճատելու նպատակով։ Անմիջական հակազդումը ներառում է ֆինանսավորում, քաղաքականության մասով խորհրդատվություն և տեխնիկական աջակցություն, որը երկրներին կօգնի հաղթահարել համավարակի առողջապահական և տնտեսական հետևանքները։
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) 8 միլիարդ դոլարի ֆինանսավորում է տրամադրում ի աջակցություն համավարակից տուժած մասնավոր ընկերությունների և աշխատատեղերի պահպանման։ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը և Զարգացման միջազգային ասոցիացիան (IBRD and IDA) նախնական 6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար են հատկացնում առողջապահության ոլորտում արձագանքմանը։
Քանի որ երկրներն ավելի ընդգրկուն աջակցության կարիք ունեն, Համաշխարհային բանկի խումբը 15 ամսվա ընթացքում 160 միլիարդ դոլար կներգրավի աղքատ ու խոցելի խավին պաշտպանելու, բիզնեսներին աջակցելու և տնտեսության վերականգնմանն օժանդակելու համար։

World Bank Provides 3 Million USD to Armenia to Fight COVID-19 Spread
In response to the rapid spread of the COVID-19 pandemic globally, and recently in Armenia, the World Bank is supporting the Government’s response to protect its people amid the coronavirus outbreak, the World Bank Office reports.
At the request of the Ministry of Health of Armenia, the World Bank has allocated $3 million to address the country’s urgent needs for equipment and supplies needed for the intensive care of people with a confirmed COVID-19 diagnosis. These funds are supporting the procurement of 50 artificial pulmonary ventilation (APV) devices worth $1.35 million under the ongoing Disease Prevention and Control Project (DPCP).
This procurement became possible due to the application of the streamlined procedures of the World Bank in emergency situations. The technical expertise provided by the World Bank helped to carry out rapid market analysis to ensure value for money amid acute shortages in global supply of medical equipment and increasing prices. As a result, Armenia’s health system will be equipped with additional high-quality devices necessary for treating an increasing number of confirmed COVID-19 cases.
"In these dramatic times the Bank stands ready to support the country’s response to help mitigate the impact of the pandemic," says Sylvie Bossoutrot, World Bank Country Manager for Armenia. "I would like to recognize the unprecedented dedication of health professionals in Armenia to protect the people. I would also like to strongly encourage each citizen of Armenia to strictly abide by the requirements of these emergency times and observe social distancing and isolation measures aimed at minimizing the impact of the pandemic."
Similar arrangements will be applied to purchase additional ventilators, as well as personal protective equipment to address immediate healthcare needs. In addition, the World Bank stands ready to reprogram parts of its active ongoing portfolio in Armenia to support the government’s response to COVID-19 in various areas.
The World Bank’s financial and technical support is closely coordinated with that of other international organizations and development finance institutions. In particular, the above equipment will be procured directly through United Nations agencies’ supply channels in view of the current constraints for these types of medical emergency equipment in the global market.
The World Bank Group is rolling out a $14 billion fast-track package to strengthen the COVID-19 response in developing countries and shorten the time to recovery. The immediate response includes financing, policy advice and technical assistance to help countries cope with the health and economic impacts of the pandemic. The IFC is providing $8 billion in financing to help private companies affected by the pandemic and preserve jobs. IBRD and IDA are making an initial US$6 billion available for the health-response.  As countries need broader support, the World Bank Group will deploy up to $160 billion over 15 months to protect the poor and vulnerable, support businesses, and bolster economic recovery.