Արմեն Սարգսյանի մտորումները հրապարակվել են Աբու Դաբիում լույս տեսնող ամսագրում
Միլիարդավոր դոլարների ներդրումներ կատարելով արհեստական բանականության ոլորտում՝ կքաղենք դրանց պտուղները բժշկության, տիեզերքի հետազոտության և գիտության այլ ճյուղերում: Այս մասին ասված է Աբու Դաբիում լույս տեսնող The National ազդեցիկ պարբերականում Opinion (Տեսակետ) խորագրի ներքո ներկայացված Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի մտորումներում։
«Եթե 200 տարի առաջ Չինաստանում համաճարակ լիներ, ապա այն Եվրոպա կհասներ միայն տարիներ հետո: Այսօր, երբ առաջին դեպքերը տեղի ունեցան Չինաստանում, երկրորդ ալիքը կարող է արձանագրվել Արգենտինայում կամ Նյու Յորքում: Նույնն է տեղի ունենում ֆինանսական ռիսկերի դեպքում:
Շատ գլոբալ ռիսկեր, իրոք, ի հայտ են գալիս նման արագությամբ: Եվ եթե մենք ցանկանում ենք գնահատել դրանք և գտնել լուծումներ, ապա պետք է փոխենք մեր վերաբերմունքն՝ օգտագործելով ֆիզիկայի, քիմիայի և կենսաբանության կենսունակ ու հարմարվողական մեթոդները:
Առաջին երեք արդյունաբերական հեղափոխությունները բացատրելու համար դյուրին էին: Առաջինի դեպքում մենք բացահայտեցինք՝ ինչպես այրել վառելանյութն արտադրության գործարկման համար, երկրորդի դեպքում, մեր կյանքն ավելի լավը դարձնելու նպատակով, օգտագործեցինք էլեկտրականությունն, իսկ երրորդին սովորեցինք՝ ինչպես օգտագործել համակարգիչները:
Նույնիսկ եթե աշխարհն անցնում է չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության միջով, որտեղ թվային, կենսաբանական և ֆիզիկական աշխարհները հանդիպում են արհեստական բանականության ոլորտում, համեմատաբար լավ չի ընկալվում, թե նոր հաշվողական տեխնոլոգիաներն ինչպես կհարմարեցվեն մեր բնական ինտելեկտին:
Այս տարվա սկզբին, կայուն զարգացման համար աշխարհի առաջատար հարթակներից մեկում՝ «Աբու Դաբի կայունության շաբաթի» ընթացքում, ես ներկայացրեցի իմ տեսակետն արհեստական բանականության ապագա ազդեցության մասին: Որպես նախկին մաթեմատիկոս, ֆիզիկոս և համակարգչային գիտնական, ով աշխատել է դրա առաջին մոդելների վրա, կարծում եմ՝ որևէ էական պատճառ չկա արհեստական բանականությունից վախենալու համար: Մարդկային քաղաքակրթության գեղեցկությունն այն է, որ փոփոխությունը, զարգացումը և մտահոգությունը քայլում են ձեռք ձեռքի տված: Մենք պետք է կառավարենք այս իրականությունը և լուծումներ տանք: Կարծում եմ՝ արհեստական բանականությունն ու մարդիկ կգոյակցեն, չեն մրցի, և արհեստական բանականությո՛ւնը կծառայի մեզ, ոչ թե հակառակը: Ավելին, ճիշտ այնպես, ինչպես նախորդ բոլոր հեղափոխություններն ավարտվեցին ավելի շատ աշխատեղերի ստեղծումով, քան դրանք փակելով, նույնը կլինի նաև չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության պարագայում: Եվ այս նոր աշխատատեղերն օգտակար կլինեն ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց համար:
Աշխարհն այսօր շատ արագ է փոխվում, և, իմ կանխատեսմամբ, մենք չենք կարողանալու տարբերակել այսօրվա չորրորդ հեղափոխությունը հինգերորդից կամ վեցերորդից և այդպես շարունակ:
Նախորդ յուրաքանչյուր փոփոխություն անհանգստություն էր առաջացնում, թե այն ինչպիսի ազդեցություն կունենա մեր կյանքի վրա և արդյո՞ք աշխատատեղեր կխլի. Luddites-ից սկսած, որը պայքարում էր մեքենայացման դեմ, մինչև այն վախը, որ համակարգիչները մեզ բոլորիս անգործ կդարձնեն:
Համաշխարհային քաղաքականության ավանդական կառուցվածքն անցնում է հարմարեցման փուլով: Այս ամենը ենթադրում է, որ մենք անհապաղ պետք է օժանդակենք մեր առկա աշխատուժին: Հիմնարար նոր գաղափարների աճի դեֆիցիտը և խնդիրներին ոչ ստանդարտ լուծումներ գտնելու կարիքը հանգեցնում են հմտությունների և տաղանդների ավելի լայն շրջանակի գոյության անհրաժեշտության, քան նախկինում էր:
Դասական քաղաքական պրիզմայում կարևոր նշանակություն ունեին կապի կազմակերպված ձևերը՝ ցեղերն, ազգերը, կրոնները, գաղափարախոսությունները, կուսակցությունները և քաղաքական ինստիտուտները: Այդ համատեքստում անցումը քվանտային քաղաքական աշխարհին եղավ ավելի արագ, անկանխատեսելի և, թվում է, թե անկանոն ձևով: Այսօր մենք գտնվում ենք քվանտային քաղաքականության, քվանտային վարքագծի և քվանտային ազդեցության նոր դարաշրջանում, ինչը նաև դժվարացնում է ամբողջ պատկերը տեսնելը, քանի որ այդ ամենը ևս նոր է և գլոբալ:
Մինչ մարդկային արարածներիս համար ամբողջական պատկերը դեռևս կարող է աղոտ լինել, արհեստական բանականությունը գալիս է օգնության։ Ապահովելով միլիարդավոր դոլարների ներդրում՝ մենք քաղում ենք արհեստական բանականության պտուղները բժշկության, տիեզերքի հետազոտության, գիտությունների այլ ոլորտներում։ Սա է ապագան, որը փոխելու է մեր մտածելակերպն ու կենսակերպը։ Արհեստական բանականության՝ աստիճանաբար կատարվող ինտեգրացիան գիտությունից ամենօրյա կյանք արդեն իսկ սկսել է ծառայել որպես տեխնոլոգիական և քաղաքակրթական առաջընթացի շարժիչ ուժ։ Դպրոցներն, ինստիտուտներն ու համալսարանները պետք է հարմարվեն այս նոր իրողություններին՝ նախ և առաջ մրցունակ լինելու, ինչպես նաև արդյունավետորեն ներգրավվելու մեր ընդհանուր ապագայի կերտման գործընթացում։ Իմ «Համաշխարհային ռիսկերի քվանտային վարքագիծը» գրքում, որը շուտով լույս կտեսնի, ես փորձում եմ բացատրել, թե ինչպես են համաշխարհային ռիսկերը դառնում քվանտային։ Մենք պետք է հասկանանք, որ հաշվի առնելով, թե ինչպես է մարդկային կյանքը զարգանում թվային աշխարհում, այն պետք է ազդի ռիսկերի վրա, ինչպիսիք են՝ համաճարակներ, ահաբեկչություն, ֆինանսական ճգնաժամեր։
Այս ամենի եզրահանգումներից մեկն այն է, որ կանայք ունենալու են ավելի մեծ հնարավորություններ, քան նախկինում։ Շատ կանանց բացառիկ փորձը՝ որպես սնուցողներ և սոցիալական հոգացողներ, եղել է շատ մշակույթների սրտում և կենսական նշանակություն է ունեցել կայուն հասարակություն ձևավորելու գործում։ Եթե մենք կարողանանք զարկ տալ այսպիսի փորձառություններին՝ կառուցելու կայուն հարաբերություններ բիզնեսում և բարելավել դրանք տեխնոլոգիաների միջոցով, ապա մենք կհաջողենք ապագայում։ Հարցն այն է, թե որքանով են համաշխարհային առաջնորդներն իմաստուն կանանց տալու առավել մեծ հնարավորություններ՝ առերեսվելու աշխարհի մարտահրավերներին։
Մեր աշխատելաոճն ապագայում նույնպես փոխվելու է։ Եթե հետադարձ հայացք ենք նետում Իսահակ Նյուտոնի ժամանակաշրջանին, հավանաբար, ամբողջ աշխարհում հազար մարդ էր բարձրագույն մեխանիկա ուսումնասիրում։ Այնշտայնի ժամանակաշրջանում նա, հավանաբար, մեկն էր այն տասը հազար գիտնականներից, որոնք ուսումնասիրում էին քվանտային ֆիզիկա։ Այսօր քանի՞ հոգի է ամբողջ աշխարհում ներգրավված գիտական հետազոտություններում և զարգացումներում՝ սկսած առաջատար համալսարանների լաբորատորիաների գիտնականներից մինչև դրանց նկուղներում աշխատող երեխաներ։ Քանի՞ պոտենցիալ Նյուտոններ ու Այնշտայններ են դուրս գալու այնտեղից։ Եվ ինչքա՞ն է կորցնելու ռիսկը, եթե մենք բացառում ենք բնակչության հիսուն տոկոսը։
Հայաստանում մենք երկար ժամանակ է ընդունել ենք կանանց և տղամարդկանց հավասարապես դիտարկելու կարևորությունը։ 1918-20 թթ. Հայաստանի առաջին Հանրապետությունն առաջին պետություններից էր, որը կանանց իրավունք տվեց քվեարկելու և ընտրվելու խորհրդարանում։ Այդ ժամանակների առաջին կին դեսպանը Դիանա Աբգարն էր, որը Հայաստանի դեսպանն էր Ճապոնիայում։
Իհարկե, մեր երկիրը նույնպես այսօր դիմակայում է բազում մարտահրավերների, սակայն մենք զարգացնում ենք տեխնոլոգիաներն՝ առաջ շարժվելու համար․ Հայաստանը 21-րդ դարի սթարթափերից մեկն է։ Մեր Advanced Tomorrow նախաձեռնությունը կօգնի զարկ տալ գիտությանն ու տեխնոլոգիաներին և ապահովել ավելի լավ ապագա կանանց և տղամարդկանց համար»,- ինչպես հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը, ասված է հոդվածում։

The National Presented The Reflections Of Armen Sarkissian
With billions of dollars being invested in artificial intelligence, we will see returns in medicine, space exploration and other sciences. The National influential periodical from Abu Dhabi under the Opinion title presented the reflections of the President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian.
"If 200 years ago we had a pandemic in China it would reach Europe only years later. Today, when the first cases happen in China, the second wave could be documented in Argentina or New York. The same goes for financial risks.
Many global risks indeed occur at such speeds, and if we want to assess them and search for solutions we must change our attitude by using viable and adaptable methods from physics, chemistry and biology.
The first three industrial revolutions were simple to explain. In the first, we discovered how to burn fuel to mechanise production; in the second, we used electricity to make our lives better; and in the third, we learned how to use computers.
Even as the world is passing through the fourth industrial revolution – where the digital, biological and physical worlds meet – in the field of Artificial Intelligence (AI), there is a relatively poor understanding of how new computing technologies will adapt to our natural intelligence.
Earlier this year, at the Abu Dhabi Sustainability Week, one of the world’s leading platforms for sustainable development, I shared my vision about the future impact of AI. As a former mathematician, physicist and computer scientist who worked on the early models for it, my argument is that there is no tangible reason to be afraid of AI. The beauty of human civilisation is that change, advancement and concern go hand in hand. We need to manage this reality and deliver solutions. I believe AI and humans will co-exist, not compete, and AI will serve us, not the other way round. Moreover, just as every previous revolution ended up creating far more jobs than it displaced, the same will happen with the fourth industrial revolution. And these new jobs will benefit both men and women.
The world today is changing so fast, I predict that we will not be able to distinguish today’s fourth revolution from the fifth or the sixth and so on.
Each previous transformation was met with concern about how it would affect our lives and whether it would take away jobs – from the Luddites who fought against mechanisation to the fear that computers would put us all out of work.
The traditional construct of global politics is undergoing an adaptation. All of this implies that we urgently need to upskill our existing workforce. The growing deficit of radically new ideas and the need for non-standard solutions induces the need for a broader range of skills and talents than in the past.In the classical political prism, what mattered were organised forms of connectivity: tribes, nations, religions, ideologies, parties and political institutions. In that context, the quantum political world moved in faster, unpredictable and seemingly random ways. Now, we are in a new era of quantum politics, quantum behaviour and quantum impact, which also makes it difficult to see the whole picture, because it is all new and global too.
While for us humans the entire picture may still appear blurry, AI is here to help us. With billions of dollars being invested, we are reaping the fruits of AI in medicine, space exploration and other sciences. This is the future and it will alter our understanding and change our lifestyle. The gradual integration of AI from science to the every day has already started to serve as a driving force of technological and civilisational progress. Schools, institutions, universities need to adapt themselves to these new realities, first to stay competitive, and then to be effectively involved in building our common future.
In my soon-to-be-released book Quantum Behaviour of Global Risks, I try to explain how global risks become quantum. We need to understand that the way human life is evolving in a digital world, it must factor in risks such as pandemics, terrorism and financial crises.
One upshot of this is that women will have more opportunities than they have had in the past. The unique experience of many women as nurturers and social carers has been at the heart of many cultures and has been vital for sustaining societies. If we can harness such experiences to build sustainable relations in business, and leverage them better through technology, then we will succeed in the future. The question is, are leaders wise enough to give women more opportunities to tackle the world's challenges?
The way we are working now will have to change in the future. If you look back to Isaac Newton’s time, there were perhaps 1,000 people in the world who were studying advanced mechanics. In Einstein’s day, he was one of maybe 10,000 scientists researching quantum physics.
How many people today do we have engaged in scientific research and development around the world, from scientists in laboratories at major universities to kids working in their basements? How many Newtons, how many Einsteins are potentially out there? And how many do we risk losing if we exclude 50 per cent of the population?
In Armenia, we have long acknowledged the importance of treating men and women equally. The First Armenian Republic of 1918-20 was one of the first states to give women the right to vote and to be elected to Parliament. The first female ambassador of modern times was also a woman – Dr Diana Abgar, who served as the Republic’s ambassador to Japan.
Of course, our country today faces many challenges, but we are embracing technology to drive us forward – Armenia is one of the start-ups of the 21st Century. Our Advanced Tomorrow initiative will help us to leverage science and technology and deliver a better future for all – men and women together", is said in the article.