Վարչապետն անցկացրել է հերթական խորհրդակցությունը և կարևորել ստեղծագործականության խթանումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որին մասնակցել են կառավարության տնտեսական բլոկը ներկայացնող գերատեսչությունների ղեկավարներն ու Կենտրոնական բանկի մասնագետները:
Վարչապետը նշել է, որ խորհրդակցության նպատակն է փորձել գնահատել կորոնավիրուսի ազդեցությունը տնտեսության վրա և ի հայտ բերել այն հնարավորությունները, որոնցից մեր երկիրը և տնտեսական հատվածը կարող է օգտվել: Վարչապետի խոսքով՝ նման քննարկումների արդյունքում պետք է գնահատել այն, թե ինչպես պետք է կառավարությունն արձագանքի հնարավորություններին կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հատվածներում՝ հաշվի առնելով նոր պայմաններում տնտեսության կառուցվածքի փոփոխությունները:
Այս համատեքստում ծավալված քննարկումների շրջանակում ներկայացվել են մի շարք գաղափարներ, առաջարկություններ և դիտարկումներ: Կենտրոնական բանկի մասնագետները ներկայացրել են իրենց վերլուծությունները համաշխարհային տնտեսությունում տեղի ունեցող զարգացումների և հնարավոր միտումների շուրջ: Այդ համատեքստում, կարևորվել է մարդկային կապիտալի, տեխնոլոգիաների և գիտելիքի վրա հիմնված տնտեսության ճյուղերի կառուցումն ու ներդրումների խթանումը:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է. «Մեր հիմնական թիրախները պետք է լինեն նաև սպառողական վարքագծում տեղի ունեցող փոփոխությունները: Անհրաժեշտ է խթանել ստեղծագործականությունը և հասկանալ, թե ինչպես անել, որպեսզի դա տարածվի ընկերություններում, մարդկանց շրջանում, ընտանիքներում»: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայկական գիտական ներուժի համախմբումն ու զարգացման կոնկրետ բանաձևերի մշակումը՝ ըստ ոլորտների:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ նման ձևաչափով քննարկումները լինելու են շարունակական և հանձնարարել վերը նշված ուղղություններով ներկայացնել առաջարկություններ և նոր գաղափարներ:

Пашинян провел очередное совещание и подчеркнул важность поощрения креативности
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в котором приняли участие руководители представляющих экономический блок правительства ведомств и специалисты Центрального банка.
Премьер-министр отметил, что цель совещания - попытаться оценить влияние коронавируса на экономику и определить возможности, которыми может воспользоваться наша страна и экономический сектор. По словам премьер-министра, в результате таких обсуждений необходимо оценить, как правительство должно реагировать на возможности в краткосрочной и долгосрочной перспективе с учетом изменений в структуре экономики в новых реалиях.
В рамках обсуждений в этом контексте был представлен ряд идей, предложений и замечаний. Специалисты Центрального банка представили свой анализ происходящих в мировой экономике развитий и возможных тенденций. В этом контексте была подчеркнута важность поощрения инвестиций и формирования таких отраслей экономики, которые основаны на человеческом капитале, технологиях и знаниях.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул. “Нашей основной целью должны быть происходящие в поведении потребителей изменения. Необходимо поощрять креативность и понимать, как сделать так, чтобы это распространялось среди компаний, людей, семей”. Никол Пашинян подчеркнул важность консолидации армянского научного потенциала и разработки конкретных формул развития по сферам.
Премьер-министр отметил, что обсуждения в таком формате будут периодическими и поручил представить предложения и новые идеи в вышеупомянутых направлениях.