Քննարկվել է կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացմանը միտված միջոցառումների կատարման ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում քննարկվել են կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման հակաճգնաժամային միջոցառումների ընթացիկ արդյունքները:
Վարչապետը, անդրադառնալով ամենօրյա ռեժիմով անցկացվող քննարկումների օրակարգին, նշել է. «Մեր այսօրվա հանդիպման նպատակն է՝ ամփոփել և հասկանալ կառավարության կողմից հաստատված 9 միջոցառումների իրականացման ընթացքը և մոնիթորինգի միջանկյալ արդյունքները»:
ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանն անդրադարձել է 1-ին և 2-րդ միջոցառումների ընթացքին. 1-ին միջոցառման շրջանակում ներկայացվել է 229 վարկային հայտ, արդեն կան 7 հաստատված վարկեր՝ 1 մլրդ 63 մլն դրամին համարժեք, 2 կազմակերպությանը վարկն արդեն տրվել է, մյուսներին կտրամադրվի երկուշաբթի: 2-րդ միջոցառման շրջանակում ներկայացված վարկային հայտերի քանակը 1117-ն է, արդեն բավարարվել է 180-ը, որից 150-ը գյուղատնտեսական միկրովարկերն են, 30-ը՝ մնացածը, ծավալը կազմում է մոտ 100 մլն դրամ: Երկու միջոցառման շրջանակում ներկայացված մնացած հայտերն ուսումնասիրության փուլում են, ընթացիկ փոքր տեխնիկական հարցերին տրվում է արագ արձագանք, կան նաև ծրագրի նպատակայնությանը չհամապատասխանող հայտեր, որոնց վերաբերյալ ևս տեղեկատվություն կներկայացվի: Ա. Ջավադյանը նշել է, որ ծրագրերի դինամիկան լավն է՝ հաշվի առնելով դրանց մեկնարկի կարճ ժամանակահատվածը և վարկերի տրամադրման ընթացակարգերը:
«Ելնելով ընթացիկ տվյալներից՝ արձանագրում ենք, որ այս 2 ծրագրերը ռեալ սկսել են աշխատել, և զուգահեռ շարունակվում է մոնիթորինգը հետագա ընթացքը հասկանալու համար», - նշել է վարչապետը:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը զեկուցել է 3-րդ միջոցառման կատարման ընթացքի մասին. 1-09 կարճ համարին ստացվել է շուրջ 3000 զանգ, ներկայացված հայտերի քանակը 210-ն է, որից մշակվել է 192-ը, 25.5 մլն դրամ արդեն տրամադրվել է: Հայտերի մի մասը մերժվել է, ինչ հիմնական պատճառները դրանց ոլորտային անհամապատասխանությունն է, հարկային պարտավորությունների ժամկետանց կատարումը, շրջանառության անհամապատասխանությունը:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանն անդրադարձել է 5-րդ միջոցառման կատարմանը: Նա նշել է, որ ապրիլի առաջին 4 օրվա կտրվածքով ներկայացված տեղեկատվության մոնիթորինգի արդյունքներով միջոցառման շահառու է համարվել 3264 տնտեսվարող: Նրանց ծանուցում է ուղարկվել առցանց եղանակով, 496-ից ստացվել է դիմում, վճարման ընդհանուր գումարը կազմում է 67 մլն 400 հազ. դրամ:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը զեկուցել է 4-րդ, 6-րդ, 7-րդ և 9-րդ միջոցառումների վերաբերյալ. նա նշել է, որ ներկայում ընթացքի մեջ են այս ծրագրերի շահառուների նույնականացման, իրականացման կարգերի հաստատման աշխատանքները, որոնք ավարտելուց հետո գումարները կհատկացվեն:
Ընդգծելով սոցիալական առանձին խմբերին արագ աջակցության կարևորությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է արագացնել սոցիալական միջոցառումների իմպլեմենտացիան և մինչև հաջորդ շաբաթվա վերջ բոլոր շահառուներին տրամադրել նախատեսված ֆինանսական օժանդակությունը:
Վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանը ներկայացրել է 8-րդ միջոցառման կատարման ընթացքը: Նա նշել է, որ ծրագրի իրականացման կարգն արդեն մշակվել է և վաղը կդրվի միջգերատեսչական շրջանառության, պոտենցիալ շահառուների շրջանակը նույնականացվել է: Բոլոր սոցիալական միջոցառումների համար նախատեսված առցանց դիմումների կայքի նախագիծը ևս պատրաստ է: Իրականացման կարգի հաստատումից հետո, որը նախատեսվում է հաջորդ շաբաթ, հնարավոր կլինի լրացնել առցանց դիմումը և դրա հիման վրա ստանալ նախատեսված ֆինանսական օժանդակությունը:
Խորհրդակցությանը քննարկման առարկա են դարձել նաև կառավարության կողմից հաստատված վերոնշյալ միջոցառումների հնարավոր ընդայնմանը, կատարելագործմանը վերաբերող մի շարք առաջարկներ:
Վարչապետն առաջարկել է շարունակել բոլոր 9 միջոցառումների մշտադիտարկումը, ավարտին հասցնել նախատեսված ֆինանսական օժանդակության տրամադրումը և զուգահեռ քննարկել նոր գաղափարներ: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ ամենօրյա կտրվածքով ներկայացնել ծրագրերի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ տվյալները, որոնց հիման վրա էլ կգնահատվի միջոցառումների դինամիկան և արդյունավետությունը:

В правительстве Армении обсужден процесс реализации мероприятий по нейтрализации последствий коронавируса
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве обсуждены текущие результаты антикризисных мероприятий по нейтрализации последствий коронавируса.
Коснувшись повестки дня ежедневных обсуждений, премьер-министр отметил: “Цель нашей сегодняшней встречи - подвести итоги процесса реализации утвержденных правительством 9 мероприятий и промежуточные результаты мониторинга”.
Председатель Центрального банка Артур Джавадян коснулся процесса реализации 1-го и 2-го мероприятий. В рамках первого мероприятия представлено 229 кредитных заявок, уже есть 7 утвержденных кредитов на общую сумму 1 млрд 63 млн драмов, 2 организации уже получили кредит, остальные получат в понедельник. В рамках второго мероприятия представлено 1117 заявок, 180 уже удовлетворены, 150 из которых - сельскохозяйственные микрокредиты, 30 - другие, общий объем - около 100 млн драмов. Остальные заявки, поданные в рамках двух мероприятий, изучаются, текущие мелкие технические вопросы быстро решаются, есть также заявки, которые не соответствуют целям программ, о которых также будет предоставлена информация. Aртур Джавадян отметил, что динамика программ хорошая, учитывая короткий период их запуска и процедуры предоставления кредитов.
“Исходя из текущих данных, мы отмечаем, что эти две программы начали реально работать, и в то же время продолжается мониторинг, чтобы понять дальнейший курс”, - сказал премьер-министр.
Министр экономики Тигран Хачатрян доложил о процессе реализации 3-го мероприятия. На короткий номер 1-09 поступило около 3000 звонков, количество поданных заявок - 210, из которых 192 обработано, 25,5 млн драмов уже предоставлено. Некоторые из заявок были отклонены, основная причина отклонения заявок - несоответствие отрасли, просроченные налоговые обязательства и несоответствие объема оборота.
Председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян коснулся реализации 5-го мероприятия. Он отметил, что по результатам мониторинга предоставленной информации за первые 4 дня апреля бенефициарами мероприятия стали 3264 хозяйствующих субъекта. Им было отправлено онлайн-уведомление, 496 из них отправили заявки, общая сумма платежа составляет 67 млн 400 тыс драмов.
Министр труда и социальных вопросов Заруи Батоян сообщила о 4-м, 6-м, 7-м и 9-м мероприятиях. Она отметила, что в настоящее время проводится идентификация бенефициаров этих программ и внедрение процедур реализации, после чего деньги будут выделены.
Подчеркнув необходимость быстрой поддержки отдельных социальных групп, Никол Пашинян поручил ускорить имплементацию социальных мероприятий и предоставить финансовую помощь всем бенефициарам к концу следующей недели.
Помощник премьер-министра Наири Саркисян представил процесс реализации 8-го мероприятия. Он отметил, что уже разработана процедура реализации программы и завтра будет введена в межведомственный оборот, определен круг потенциальных бенефициаров. Также готов проект сайта для онлайн-обращений для всех социальных мероприятий. После утверждения процедуры внедрения, которое запланировано на следующую неделю, можно будет заполнить онлайн-заявку и получить на ее основе соответствующую финансовую помощь.
В ходе совещания также был обсужден ряд предложений, касающихся возможного расширения и совершенствования вышеупомянутых мероприятий.
Премьер-министр предложил продолжить мониторинг всех 9 мероприятий, завершить предоставление запланированной финансовой поддержки и параллельно обсудить новые идеи. Глава правительства поручил ответственным лицам ежедневно представлять данные о реализации мероприятий, на основе которых будет оцениваться динамика и эффективность мер.