Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդագրության համաձայն, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է․
«Սիրելի կանայք,
Այս տարի հատուկ ջերմությամբ և սիրով եմ շնորհավորում ձեզ Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ։
Առանձնակի շնորհավորանքներս, բարեմաղթանքի ու շնորհակալության խոսքերս բժիշկ և բուժաշխատող կանանց, որոնք միշտ և հատկապես այս դժվարին օրերին զօր ու գիշեր, բժշկական օգնության հետ մեկտեղ հարազատի հոգատարություն ու խնամք են ցուցաբերում բուժհաստատություններում գտնվող հիվանդների հանդեպ։
Երախտագիտությունս նաև բոլոր այն կանանց՝ ոստիկան թե զինվորական, փրկարար թե ծառայող, ովքեր աշխատանքի, մասնագիտության բերումով և հոգու կանչով այս օրերին վտանգում են իրենց կյանքն ու առողջությունը բոլորիս համար, այն կանանց, ում ամուսիններն այս օրերին հիվանդանոցներից, ծառայությունից ու աշխատավայրից գրեթե տուն չեն գալիս՝ իրենց պարտքը կատարելով:
Կինը և հատկապես հայ կինը մշտապես եղել է ընտանիքի սյունն՝ իր վրա վերցնելով առավելագույն ծանրությունը, հոգսերն ու դժվարությունները։ Հիմա, երբ իրավիճակից ելնելով, շատերը ստիպված են առավելապես տանը մնալ, կնոջ հոգսն ու ծանրաբեռնվածությունն ավելի են մեծացել՝ պայմանավորված նաև առօրյա ընտանեկան կյանքի կազմակերպմամբ, երեխաների և թոռների հեռավար կրթությամբ, տնտեսական խնդիրներով և այլն։ Սակայն հայ կինը երբեք չի ընկճվել ու միշտ կարողացել է ամուր մնալ, հավատալով, որ ցանկացած դժվարություն անցողիկ է։
Սիրելիներս,
Գարունը միշտ սպասումներով ու հույսերով է լի։ Այս տարվա տոնական շնորհավորանքների մեջ միգուցե արտաքին փայլն ու ձևը մի փոքր ավելի զուսպ են։ Սակայն հավատացեք, որ մեր սերն ու երախտագիտությունը ձեր հանդեպ երբեք չեն փոխվում՝ երբ հայրը հուզվում է փոքրիկ դստեր ճռվողյունից, երբ երիտասարդի սիրտը թրթռում է սիրելիի ժպիտից, երբ, անկախ տարիքից, կարոտում ենք մեր մորն ու կնոջը, և մեր թոռան մեջ տեսնում նրանց շարունակությունը:

President Sarkissian Offers Congratulations on Motherhood and Beauty Day
President of Armenia Armen Sarkissian addressed a congratulatory message on the Motherhood and Beauty Day, the President’s Office told, Armenpress reports.
This year I want to congratulate you on the Motherhood and Beauty Day with a special warmth and love.
I want to address my special congratulations, wishes and words of gratitude to female doctors, nurses which during these difficult days are providing care in line with the medical care to the patients in hospitals.
I also want to express my gratitude to all those women, be they police officer, military officer, rescuer or serviceman, who endanger their life and health these days for us all due to their work, profession, to those women whose husbands do not come back home these days from hospitals, service and workplace as they are fulfilling their duties.
A woman, and especially the Armenian woman, has always been the pillar of the family, taking the whole burden and difficulties. Now, when most of the people have to stay at home due to the current situation, a woman’s burden and housework has further increased conditioned with the organization of daily family life, remote learning of kids and grandchildren, economic issues, etc. But the Armenian woman has never been depressed and has always managed to stay firm, believing that each difficulty is passing.
Spring is always full of expectations and hopes. But in this year’s holiday congratulations, maybe the external shine and form are a little more restrained. But believe that our love and gratitude to you never change.