Քննարկվել է նպատակային ներդրումային ծրագրերին օժանդակության շրջանակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը, որի շրջանակում քննարկվել են կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծումները:
Վարչապետին զեկուցվել է կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման նպատակով կառավարության ընդունած 9 միջոցառումների կատարման մասին: Ներկայացվել է տեղեկատվություն արդեն տրամադրված տնտեսական և սոցիալական աջակցության ծավալի մասին, զեկուցվել է որոշ սոցիալական միջոցառումների իրականացման կարգերի մշակման ընթացքի վերաբերյալ: Նշենք, որ շահագրգիռ գերատեսչություններն ամենօրյա ռեժիմով իրականացնում են ծրագրերի ընթացքի մշտադիտարկում և ներկայացնում կառավարության ղեկավարին: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է արագ ավարտել սոցիալական միջոցառումների իմպլեմենտացիոն կարգի հաստատման աշխատանքները, որպեսզի շահառուները կարողանան հնարավորինս շուտ օգտվել այդ օժանդակությունից:
Հաջորդիվ քննարկվել են Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ANIF) մշակած՝ տնտեսության տարբեր ճյուղերում ներդրումային ծրագրերին օժանդակելու առաջարկները: Մտքերի փոխանակության ընթացքում արծարծվել են առաջնահերթություն ներկայացնող ոլորտներին, պետություն-մասնավոր գործընկերության (PPP) սկզբունքի ներքո նպատակային ծրագրերի իրականացման մեխանիզմներին, չափանիշներին, հնարավոր ռիսկերի կառավարման գործիքակազմին առնչվող հարցեր, ներկայացվել են մի շարք գաղափարներ:
Վարչապետը հանձնարարել է պատասխանատուներին քննարկման արդյունքներով ներկայացնել ներդրումային ծրագրերի աջակցության սցենարներ՝ ոլորտների, չափորոշիչների և սահմանափակումների հստակ սահմանմամբ:

В правительстве Армении обсуждены рамки поддержки целевых инвестиционных программ
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось очередное совещание, в ходе которого были обсуждены решения возникших вследствие коронавируса социально-экономических проблем.
Премьер-министру было доложено о процессе реализации 9 мероприятий, принятых правительством для нейтрализации последствий коронавируса. Была представлена информация об объеме уже предоставленной экономической и социальной помощи, было доложено о процессе разработки процедур для реализации некоторых социальных мероприятий. Отметим, что заинтересованные ведомства ежедневно осуществляет мониторинг процесса выполнения программ и представляют результаты премьер-министру. Никол Пашинян поручил быстро завершить работу по утверждению имплементационного порядка социальных мероприятий, чтобы бенефициары могли воспользоваться этой помощью как можно скорее.
Затем были обсуждены разработанные Фондом государственных интересов Армении (ANIF) предложения по поддержке инвестиционных программ в различных секторах экономики. В ходе обмена мнениями были обсуждены вопросы, касающиеся приоритетных областей, механизмов и стандартов реализации целевых программ по принципу сотрудничества государство-частный сектор (PPP), инструментов управления возможными рисками, а также был представлен ряд идей.
Премьер-министр поручил ответственным лицам представить по итогам обсуждения сценарии инвестиционной поддержки с четким определением сфер, стандартов и ограничений.