Քննարկվել է գյուղատնտեսական ոլորտում իրականացվող վարկային ծրագրերի ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ժամանակ քննարկվել է գյուղատնտեսական ոլորտում իրականացվող վարկային ծրագրերի ընթացքը:
Վարչապետին, մասնավորապես, զեկուցվել են Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության, ինչպես նաև Արժեշղթաների զարգացման ծրագրերի ընթացքը, որոնք մեկնարկել են 2019 թվականից:
Առաջին ծրագրի շրջանակում գյուղատնտեսական կոոպերատիվներին նախորդ տարի հատկացվել է 612 միավոր գյուղտեխնիկա, կառուցվել են նոր արոտավայրեր՝ անհրաժեշտ խմոցիներով, ինչպես նաև 42 կմ ջրագիծ: Այս տարի նախատեսվում է կոոպերատիվները համալրել ևս 190 միավոր գյուղտեխնիկայով և կառուցել 41 կմ ջրագիծ: Այս ծրագրով ակնկալվում են նաև խնայողություններ, որոնք կուղղվեն այլ նախագծերի իրականացմանը:
Երկրորդ ծրագրով գյուղոլորտում նախագծեր իրականացնող ընկերություններին տրամադրվում են դրամաշնորհներ, տարբեր համայնքներում կառուցվում անասնապահական սպասարկման նոր կենտրոններ:
Պատասխանատուները նշել են, որ շինաշխատանքների համար նախատեսված մրցույթներն ու գնման գործընթացներն ընթացքի մեջ են ու նախատեսված ժամանակահատվածում ծրագրերը կիրականացվեն:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վարկային ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը և նշել, որ գյուղոլորտում ենթակառուցվածքների բարելավումն ու կոոպերատիվների ձևավորումը գտնվում է կառավարության ուշադրության կենտրոնում:

Progress in Loan-Supported Agricultural Programs Discussed in Government
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, a consultative meeting was held to discuss progress in loan-supported agricultural programs. The Prime Minister was informed about the process of implementing the Management and Competitiveness of Agricultural Resources in Communities and the Price Chains Development programs, which started as early as in in 2019.
Under the first program, 612 units of agricultural machinery were provided to cooperative farms, new pastures endowed with drinking water were created, and 42km-long water-mains were laid last year. 190 units of agricultural machinery and 41km-long water-mains will be installed this year. The program is expected to save money, which will be used for other such projects.
Under the second program, agricultural entities are offered grants to build new livestock service centers in several communities. The responsible officials advised that construction-related tenders and procurement processes have been announced, and the programs will be completed in a timely manner.
Highlighting the efficiency of loan-supported programs, Prime Minister Pashinyan said the Government shall be consistent in its efforts to improve infrastructure and create new cooperatives in the field of agriculture.