Պետության աջակցությունից օգտվող շահառուների շրջանակն ընդլայնելու նպատակով քննարկվել են նոր առաջարկություններ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շարունակվել են կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման շուրջ քննարկումները:
Վարչապետին նախ զեկուցվել է կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման նպատակով կառավարության ընդունած տնտեսական միջոցառումների կատարման մասին: Մասնավորապես, նշվել է, որ առաջին միջոցառման շրջանակում տնտեսվարողներից ստացվում են բազմաթիվ վարկային հայտեր, արդեն իսկ բավարարվել է 1 մլրդ 433 մլն դրամի հայտ: Տնտեսական 2-րդ միջոցառման շրջանակում հաստատվել է գյուղատնտեսական 194 հայտ, որի ընդհանուր ծավալը կազմում է 1 մլրդ 119 մլն դրամ: 3-րդ տնտեսական ծրագրի շրջանակում հաստատվել է 290 մլն դրամի 27 ՓՄՁ ծրագիր: Զեկուցվել է, որ ծրագրերից օգտվելու հայտերի քննարկումները լայնածավալ կերպով շարունակվում են և օգտվողների թիվն ու ցուցաբերվող օժանդակության ծավալներն օրեցօր էապես կմեծանան: Խորհրդակցության մասնակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև սոցիալական բաղադրիչ ունեցող ծրագրերի ընթացքին:
Վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է ամենօրյա ռեժիմով շարունակել ծրագրերի մշտադիտարկումը, զեկուցել ընթացքի մասին:
Այնուհետև ներկայացվել են սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանն ուղղված նոր առաջարկություններ և գաղափարներ՝ աջակցությունից օգտվող շահառուների շրջանակն ընդլայնելու նպատակով: Քննարկման արդյունքներով վարչապետը հանձնարարել է մշակել միջոցառումների նոր ծրագիր և ներկայացնել կառավարության հաստատմանը:

В правительстве Армении обсуждены новые предложения по расширению круга бенефициаров государственной поддержки
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве состоялось очередное совещание, в ходе которого были обсуждены решения возникших вследствие коронавируса социально-экономических проблем.
Премьер-министру было доложено о выполнении экономических мероприятий, принятых правительством с целью нейтрализации последствий коронавируса. В частности, было отмечено, что в рамках первого мероприятия хозяйствующие субъекты представили многочисленные кредитные заявки, уже удовлетворены заявки на сумму 1 млрд 433 млн драмов. В рамках второго экономического мероприятия утверждено 194 сельскохозяйственных заявки, общий объем которых составляет 1 млрд 119 млн драмов. В рамках третьего экономического мероприятия утверждены 27 программ МСП на сумму 290 млн драмов. Было доложено, что обсуждение заявок на пользование программами широкомасштабно продолжается и количество пользователей и объемы оказываемой помощи с каждым днем существенно увеличивается. Участники совещания коснулись также процесса реализации программ, имеющих социальную составляющую.
Премьер-министр поручил ответственным лицам в ежедневном режиме продолжить мониторинг программ, доложить о ходе реализации.
Затем были представлены новые предложения и идеи, направленные на решение социально-экономических проблем с целью расширения круга бенефициаров государственной поддержки. По итогам обсуждения премьер-министр поручил разработать новую программу мероприятий и представить на утверждение правительства.