Կառավարությունն առաջարկում է բաժնետիրական ընկերությունների բաժնետերերի վերաբերյալ տվյալները հասանելի դարձնել իրավապահների համար
ՀՀ կառավարությունն առաջարկում է այս կամ այն բաժնետոմսերի սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը հասանելի դարձնել իրավապահ մարմինների և տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական ​​հանձնաժողովի համար: Այս մասին ապրիլի 9-ին ՀՀ ԱԺ-ում պետաիրավական հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին «Արժեթղթերի շուկայի մասին» օրենքում  և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, փոխանցում է news.am գործակալությունը:
Նախարարի խոսքով` Հայաստանում սահմանափակ պատասխանատվությամբ տարբեր կազմակերպությունների բաժնետոմսերի սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը բաց և հասանելի է հանրության համար: Ըստ Բադասյանի` հասարակությունը, այդ թվում նաև էլեկտրոնային հայցի օգնությամբ, կարող է ստանալ հետաքրքրող բոլոր տեղեկությունները: «Սակայն բաժնետիրական ընկերությունների բաժնետերերի վերաբերյալ տվյալները փակ են»,- պարզաբանեց նախարարը:
Այդ տեղեկատվությունը, ըստ նրա, Պետական եկամուտների կոմիտեին, իրավապահ մարմիններին և Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին անհրաժեշտ է միայն իրենց առջև դրված խնդիրները լիարժեք լուծելու համար:
Բավական երկար քննարկումներից հետո խորհրդարանական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց օրենսդրական այս փաթեթին:

Рустам Бадасян: данные о владельцах акций акционерных компаний в Армении станут доступны правоохранителям
Правительство Армении предлагает сделать доступной информацию о владельцах тех или иных акций для правоохранительных органов и Государственной комиссии по защите экономической конкуренции. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам в ходе обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон "О рынке ценных бумаг" и в смежные законы заявил 9 марта министр юстиции Армении Рустам Бадасян.
По словам министра, в Армении информация о владельцах акций различных организаций с ограниченной ответственностью открыта и доступна для общественности. По заверению Бадасяна, общество, в том числе и с помощью электронного запроса, может получить всю интересующую  информацию. "Однако данные о владельцах акций акционерных компаний закрыты", - пояснил министр.
Данная информация, по его словам, необходима Комитету госдоходов, правоохранительным органам и Государственной комиссии по защите экономической конкуренции лишь для того, чтобы полноценно решать поставленные перед ними задачи.
После довольно длительных обсуждений парламентская комиссия дала положительное заключение данному законодательному пакету.