Հանրապետության նախագահը շարունակում է հեռավար զրույցները մշակույթի, արվեստի գործիչների հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շարունակում է հեռավար զրույցները Հանրապետության մշակութային, գիտակրթական և ակադեմիական հաստատությունների և կառույցների ղեկավարների, մշակույթի, արվեստի գործիչների հետ։
Նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել կոմպոզիտոր, «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի հիմնադիր նախագահ և գեղարվեստական ղեկավար Ստեփան Ռոստոմյանի հետ: Նախագահ Սարգսյանը հետաքրքրվել է ներկա իրավիճակում կոմպոզիտորի գործունեությամբ, մինչև կորոնավիրուսի համավարակը նախատեսված ծրագրերով և դրանց հետագա ճակատագրով, ինչպես նաև ապագային միտված նախագծերով:
Նախագահն ու արվեստագետն անդրադարձել են «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի հետ կապված հարցերին, հեղինակավոր արվեստագետների ու երաժիշտների հետ համագործակցության հնարավորություններին:
Նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ իրավիճակի կարգավորումից հետո հնարավոր կլինի բոլոր նախանշված ծրագրերն ու անելիքները կյանքի կոչել, իսկ այս դադարն օգտագործել նոր գործերի ստեղծման ու նոր ծրագրերի ուրվագծման նպատակով:
Նախագահ Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու «Փառք հայ գրի և դպրության» որմնանկարաշարի համահեղինակ, նկարիչ Հովհաննես Մինասյանի որդու՝ ֆիզիկոս Մարտին Մինասյանի հետ:
Հովհաննես Մինասյանը ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Հենրիկ Մամյանի հետ միասին հեղինակել է Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու «Փառք հայ գրի և դպրության» որմնանկարաշարը: Անցած տարվա վերջին նախագահ Սարգսյանի աջակցությամբ իրականացվել էր որմնանկարի ամբողջական վերականգնումը, որի որոշ հատվածներ տարիների ընթացքում վնասվել էին: Ներկայումս որմնանկարն արդեն վերագտել է իր նախնական տեսքը:
Զրուցակիցները կարևորել են մշակութային արժեքների պահպանումն ու հոգածությունը մեր ազգային ժառանգության նկատմամբ։ Նախագահ Սարգսյանը հետաքրքրվել է նաև Մարտին Մինասյանի գործունեությամբ ու ծրագրերով:

Президент Армении продолжает дистанционные беседы с деятелями культуры и искусства
Президент Республики Армен Саркисян продолжает дистанционные беседы с руководителями республиканских учреждений культуры, научно-образовательных и академических структур, а также с деятелями культуры и искусства.
Президент провел телефонный разговор с композитором, учредителем-председателем и художественным руководителем Международного молодёжного фестиваля "Ереванские перспективы" Степаном Ростомяном. Президент Саркисян поинтересовался деятельностью композитора в нынешней ситуации, намеченными до пандемии коронавируса программами и их дальнейшей судьбой, а также планами на будущее.
Президент и композитор коснулись вопросов, связанных с Международным музыкальным фестивалем "Ереванские перспективы", обсудили возможность сотрудничества с авторитетными музыкантами и деятелями искусства.
Президент Саркисян выразил надежду, что после урегулирования ситуации удастся воплотить в жизнь все намеченные планы и дела, а этот перерыв использовать для создания новых произведений и разработки новых проектов.
Президент Саркисян провёл телефонный разговор с сыном соавтора фресок "Слава армянской письменности и литературе" в церкви Святого Месропа Маштоца в Ошакане, художника Ованнеса Минасяна  Мартином Минасяном.
Ованнес Минасян вместе с народным художником РА Генрихом Мамяном является автором серии фресок "Слава армянской письменности и литературе" в церкви Святого Месропа Маштоца в Ошакане. В конце прошлого года при содействии Президента Саркисяна проведена полная реставрация фресок, некоторые части которых в за многие годы были повреждены. В настоящее время фрески уже возвращены в первоначальный вид.
Собеседники подчеркнули важность сохранения культурных ценностей и заботы в отношении нашего национального наследия. Президент Саркисян поинтересовался также деятельностью и планами Мартина Минасяна.