Արցախում կորոնավիրուսի ևս 2 դեպք է հաստատվել
Արցախի Հանրապետությունում ևս երկու անձի մոտ կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստի պատասխանը եղել է դրական. դեպքերի թիվը հասել է 3-ի:  Այս մասին մասին տեղեկացնում է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը:
«Նրանցից մեկն ապրիլի 7-ին հաստատված վարակակրի հարսն է, ով ապրիլի 2-ից արդեն ինքնամեկուսացվել էր: Երկրորդը ՀՀ-ից Արցախ մուտք գործած ՀՀ քաղաքացի է, որի անհատական քարտի լրացման ժամանակ պարզվել է, որ եկել է ռիսկային բնակավայրից:
Այդ քաղաքացին ևս, մինչ թեստավորումը գտնվել է ինքնամեկուսացման մեջ, և առաջիկայում նրան տեղափոխելու են Հայաստանի Հանրապետություն: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաստատված կորոնավիրուսի վարակով երկրորդ անձը, ունենալով Մոշաթաղ համայնքի գրանցում, մարտի 31-ին կայացած ընտրությունների օրը քվեարկել էր Միրիկի հարևան Մոշաթաղ համայնքում, այստեղ արդեն մի քանի օր է ուժեղացված ծառայություն են իրականացնում ԱՀ ԱՆ «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Քաշաթաղի շրջանային բաժնի մասնագետները, իսկ գյուղի բնակիչները պատասխանատուների հորդորով ինքնամեկուսացվել էին իրենց առանձնատներում»,-հայտնում են նախարարությունից:
Նախարարությունը կեղծ և չստուգված լուրերից խուսափելու համար կրկին կոչ է արել հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով:

Joel bubble ben/Shutterstock
The Artsakh Republic health ministry reported that two new cases of coronavirus was confirmed in the country on Thursday after three performed tests, ''Panorama.am'' reports. One of the infected citizens is the daughter-in-law of the previously confirmed patient who had been placed on self-isolation on April 7. The second patient visited the republic from Armenia and turned out to have come from a at-risk area. Before testing , the latter had been on self-isolation. He will be transported to Armenia soon, the Information Center on Coronavirus updates reported.
To remind, the first case of the novel coronavirus in Artsakh was confirmed in the village Mirik of Kashatagh region. The citizen was transported to Kashatagh’s hospital on April 2 via an ambulance and had been put into isolation.
Taking into account the small population of Mirik, it was decided to isolate the whole village and establish control over the movement. 17 citizens who directly contacted him, have been self-isolated in advance.