Տնտեսվարողների համար հաստատվել է 8,5 մլրդ դրամի հայտ. հակաճգնաժամային միջոցառումների քննարկումները շարունակվում են
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շարունակվել են կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման շուրջ քննարկումները:
Նախ անդրադարձ է կատարվել կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման նպատակով կառավարության ընդունած տնտեսական միջոցառումների ընթացքին: Մասնավորապես, զեկուցվել է, որ արդեն իսկ հաստատվել է տնտեսվարողներին արտոնյալ պայմաններով վարկային ռեսուրսների տրամադրման 8,5 մլրդ դրամի հայտ: Նախորդ օրվա համեմատ այդ ծավալն ավելացել է 3 անգամ: Նշվել է, որ վարկային ծրագրերից օգտվելու հայտերի քննարկումները լայնածավալ կերպով շարունակվում են և օգտվողների թիվն ու ցուցաբերվող օժանդակության ծավալները կշարունակեն ընդլայնվել:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է տեղի ունեցող գործընթացը և նշել, որ այն ևս մեկ անգամ վկայում է՝ կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումները հաջողությամբ կյանքի են կոչվում:
Այնուհետև քննարկվել են Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ANIF) մշակած «Սեփական կապիտալի համաֆինանսավորման» ծրագիրը, որով առաջարկվում է գյուղատնտեսության, առողջապահության, արդյունաբերության, զբոսաշրջության և ռազմական արդյունաբերության ոլորտներում պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությամբ իրականացնել ներդրումային ծրագրեր: Ծրագրի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է շարունակել ծրագրի իրականացման ուղղությամբ քննարկումները՝ դրա արդյունավետությունը գնահատելու նպատակով:

Government Approves AMD 8.5 Billion for Application Submitted by Economic Entities - Discussions on Anti-Crisis Measures Continue
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, a regular meeting was held in the Office of Government to discuss ways of addressing the pandemic-caused socio-economic problems.
The meeting first reviewed progress in the ongoing activities aimed at curbing the economic impact of the outbreak of COVID-19. In particular, it was reported that applications for providing credit resources to economic entities at preferential conditions worth 8.5 billion drams have already been approved, which is a threefold increase as compared to the previous day. Discussions of applications continue on a large scale: the number of beneficiaries and the overall amount of assistance keeps growing.
Prime Minister Pashinyan emphasized the importance of the ongoing process. He said it once again testifies that his government’s anti-crisis measures are being successfully implemented.
Then, the State Interest Fund of Armenia-developed “Equity co-financing program” was discussed, which provides that investment programs will be implemented in agriculture, healthcare, industry, tourism and in military industry, based on the public-private sector partnership principle. A number of proposals and recommendations were voiced during the exchange of views that followed.
In conclusion, the Prime Minister instructed those responsible to continue program discussions in order to assess its effectiveness.