Տնտեսվարողների համար հաստատվել է 8,5 մլրդ դրամի հայտ. հակաճգնաժամային միջոցառումների քննարկումները շարունակվում են
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շարունակվել են կորոնավիրուսի հետևանքով առաջացած սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման շուրջ քննարկումները:
Նախ անդրադարձ է կատարվել կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման նպատակով կառավարության ընդունած տնտեսական միջոցառումների ընթացքին: Մասնավորապես, զեկուցվել է, որ արդեն իսկ հաստատվել է տնտեսվարողներին արտոնյալ պայմաններով վարկային ռեսուրսների տրամադրման 8,5 մլրդ դրամի հայտ: Նախորդ օրվա համեմատ այդ ծավալն ավելացել է 3 անգամ: Նշվել է, որ վարկային ծրագրերից օգտվելու հայտերի քննարկումները լայնածավալ կերպով շարունակվում են և օգտվողների թիվն ու ցուցաբերվող օժանդակության ծավալները կշարունակեն ընդլայնվել:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է տեղի ունեցող գործընթացը և նշել, որ այն ևս մեկ անգամ վկայում է՝ կառավարության հակաճգնաժամային միջոցառումները հաջողությամբ կյանքի են կոչվում:
Այնուհետև քննարկվել են Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ANIF) մշակած «Սեփական կապիտալի համաֆինանսավորման» ծրագիրը, որով առաջարկվում է գյուղատնտեսության, առողջապահության, արդյունաբերության, զբոսաշրջության և ռազմական արդյունաբերության ոլորտներում պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությամբ իրականացնել ներդրումային ծրագրեր: Ծրագրի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է շարունակել ծրագրի իրականացման ուղղությամբ քննարկումները՝ դրա արդյունավետությունը գնահատելու նպատակով:

Утверждены заявки хозяйствующих субъектов на 8,5 млрд драмов: продолжаются обсуждения антикризисных мероприятий
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось очередное совещание, в ходе которого были обсуждены решения возникших вследствие коронавируса социально-экономических проблем.
Сначала был затронут процесс реализации экономических мероприятий, принятых правительством с целью нейтрализации последствий коронавируса. В частности, было доложено, что уже утверждены заявки на предоставление кредитных ресурсов хозяйствующим субъектам на льготных условиях на 8,5 млрд драмов. По сравнению с предыдущим днем этот объем увеличился в 3 раза. Было отмечено, что обсуждения заявок продолжаются широкомасштабно, и число пользователей и объемы оказываемой помощи продолжат расширяться.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность происходящего процесса и отметил, что это еще раз свидетельствует о том, что антикризисные мероприятия правительства успешно претворяются в жизнь.
Затем была обсуждена разработанная Фондом государственных интересов Армении (ANIF) программа “Софинансирование собственного капитала”, по которой предлагается при сотрудничестве государства и частного сектора осуществить инвестиционные программы в сферах сельского хозяйства, здравоохранения, промышленности, туризма и военной промышленности. Состоялся обмен мнениями вокруг программы, были представлены различные наблюдения и предложения.
Премьер-министр поручил ответственным лицам продолжить обсуждения по реализации программы с целью оценки ее эффективности.