Կայացել է Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստը
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է տեղեկատվություն Հայաստանում կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքերի վիճակագրության, ընդհանուր դինամիկայի, վարակված անձանց առողջական վիճակի վերաբերյալ:
Փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխարգելելու քաղաքականության շրջանակում իրականացվող միջոցառումներին: Նա նշել է, որ ՏՏ գործիքակազմը, մասնավորապես, տեղորոշման համակարգն արդյունավետ ընթացք ունի և հնարավորություն է տալիս ավելի վերահսկելի դարձնել կորոնավիրուսի տարածման շղթաները: Զեկուցվել է, որ ապրիլի 8-ին պարետատան նախաձեռնած հատուկ` Չինաստանից Հայաստան չվերթով ՀՀ առողջապահական համակարգը համալրվել է 120 հատ թոքերի արհեստական օդափոխման սարքերով, 2 թթվածնի մատակարարման կայանով, 60 հազար հատ թեստով, 60 հազար հատ բժշկական դիմակով, 280 հազար հատ պաշտպանիչ դիմակով, 20 հազար հատ պաշտպանիչ ակնոցներով, 100 հազար հատ պաշտպանիչ արտահագուստով և դեղամիջոցներով: Տ. Ավինյանը նշել է, որ առաջիկա օրերին համակարգը կհամալրվի ևս 100 հազար թեստերով, ինչը հնարավորություն կտա ընդլայնել թեստավորման շրջանակը և հզորությունները, ինչպես նաև նոր սարքավորումներով և պաշտպանիչ միջոցներով:
Նիստում քննարկման առարկա են դարձել կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխարգելելու ուղղությամբ հետագա անելիքները: Քննարկվել են տնտեսական, սոցիալական, կրթական, մշակութային և հանրային կյանքի մյուս ոլորտներում աշխատանքների կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել համաճարակաբանական խնդրի կառավարելիությանը, տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության սահմանափակումներին, վերահսկողության մեխանիզմներին և մի շարք այլ հարցերի:

Commission for Coordination of Anti-Pandemic Action Holds Regular Meeting
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the Commission for Coordination of Anti-Pandemic Action met today in the Office of Government.
Minister of Healthcare Arsen Torosyan gave updated statistics of confirmed infections in Armenia. He reported on the dynamics and health status of those infected. Deputy Prime Minister, Emergency Situations Commandant Tigran Avinyan touched upon the steps taken as part of the Government’s anti-pandemic policy. He noted that the proposed IT tools, including the system of geo-location has proved quite efficient as it allows better control over the chains of coronavirus spreading.
On April 8, 120 artificial lung ventilation devices, 2 oxygen supply stations, 60 thousand tests, 60 thousand medical masks, 280 thousand protective masks, 20 thousand goggles and 100,000 pieces of protective clothing and medicaments were delivered by special flight from China for the needs of Armenia’s healthcare system.
Tigran Avinyan advised that the system will be replenished with 100,000 more tests and protective equipment over the next couple of days that will expand the range and power of testing.
Further steps to prevent the spread of coronavirus infection were discussed at the meeting. Issues related to the organization of work in other spheres of economic, social, educational, cultural and public life were discussed. Management of epidemiological problems, movement and restrictions of economic activity, control mechanisms and a number of other issues were discussed at the meeting.