Այս պահի դրությամբ ունենք 12 մահ. Արսեն Թորոսյան
1 հոգի էլ այսօր առավոտյան մահացավ, դա դեռ չենք հայտնել, ընդհանուր 12 մահ ունենք։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 10–ին, Առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, փոխանցում է News.am։
«81 տարեկան քաղաքացի էր՝ ծանր հիվանդությւոններով, դա արդեն վաղվա թվերի մեջ կերևա։ Մեր խնդիրն է մահերի թիվը ցածր պահելով գնալ առաջ։ Մենք չենք կարող համարել, որ կորոնավիրուսի տարածումը կանգնում է և 100 տոկոս մարում է, որովհետև առաջ եթե մենք ունենում էի 50 դեպք , բայց 1 աղբյուրից, օրինակ մի մեծ արտադրամասի 50 աշխատող, հիմա ունենում ենք 16, 20, 30 դեպք, բայց 10 կամ 20 տարբեր աղբյուրներից։ Վիրուսի վերահսկողությունը դուրս է եկել վերահսկողությունից, մեր խնդիրն է ամեն հնարավոր դեպքը գտնել և անել նույն գործողություները, որ արել ենք մինչև հիմա,՝ տեստավորել հաստատել, մեկուսացնել շրջանակը, բուժել և առողջացած դուրս թողնել և այդ գործողությունը պետք է անենք այնքան, քանի դեռ ուժ ունենք, երբ որ կլինենք ուժասպառ՝ ազգովի, երկրով մեկ, այդ ժամանակ որոշ գործողություններ արանքից կհաննեք, միայն տեստավորումն ու բուժումը կթողնենք»,– ասաց նախարարը։

Еще один человек умер сегодня утром: министр здравоохранения Армении
Еще один человек умер сегодня утром, общее число скончавшихся на этот момент составляет 12 человек. Как передает News.am, об этом заявил на заседании постоянной парламентской Комиссии по здравоохранению и социальным вопросам 10 апреля министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
"Речь идет о 81-летнем гражданине с тяжелыми болезнями. Факт кончины будет отражен в завтрашней статистике. Наша задача – идти вперед, сохраняя низкий показатель смертей. Мы не можем считать, что распространение коронавируса останавливается, потому что если раньше было 50 случаев, но из одного источника, к примеру, 50 сотрудников одного большого производства, то сейчас имеем 16,20,30 случаев, но из 10 или 20 разных источников. Контроль над вирусом вышел из-под контроля. Наша задача заключается в том, чтобы находить возможные случаи и предпринимать те же действия, что предпринимались до сих пор – тестирование, подтверждение, изолирование круга, лечение и т.д. И эти действия нужно проводить до тех пор, пока у нас есть силы, даже если они будут исчерпаны – всей нацией, всей страной. Тогда мы отменим некоторые действия, оставив только тестирование и лечение", - сказал министр.