Չինաստանից ուղարկած օգնության վրա գրվածը Թուրքիայում աղմուկ է բարձրացել
«Թող մեր բարեկամությունն ավելի բարձր լինի, քան Արարատ լեռը, և ավելի երկար, քան Յանցզի գետը». ապրիլի 8-ին Չինաստանից Հայաստան ուղարկված հումանիտար օգնության փաթեթների վրա չինական կողմի կատարած գրառումը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Թուրքիայում, հաղորդում է Sputnik Արմենիան։
Թուրքական իշխանությունները պատասխան են պահանջել Չինաստանից։ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ դիմել է Անկարայում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանին և Չինաստանի արտգործնախարարությանը՝  պահանջելով պարզաբանել գրությունը։
Ըստ Թուրքիայի արտգործնախարարության՝ դեսպանն ասել է, որ Հայաստան ուղարկված օգնությունը պատրաստվել է կառավարության կողմից և Երևան ուղարկվել մասնավոր ընկերության միջոցով։
Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում Ռուս-հայկական համալսարանի Կոնֆուցիուսի կենտրոնի տնօրեն Նաիրա Անտոնյանը նշեց, որ չինարենում չկա առանձին հիերոգլիֆ, որը կնշանակի «Արարատ», այնպես որ գրության մեջ իմաստով մոտ բառակապակցություն է գործածվել։
«Բացառիորեն գրված է՝ գաո շան, այսինքն՝ բարձր լեռ»,- բառակապակցությունը չինարենից թարգմանաբար ներկայացրեց Անտոնյանը։
Sputnik Արմենիան մեկնաբանություն ստանալու համար կապ հաստատեց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի հետ։ Վերջինս նշեց, որ ՀՀ արտաքին գերատեսչությունը հանդես կգա պաշտոնական մեկնաբանությամբ ավելի ուշ։

Турция потребовала объяснений у Китая из-за горы Арарат на коробках с медикаментами для Армении
Министерство иностранных дел Турции обратилось к китайским коллегам с требованием объяснить надписи на коробках с медикаментами, отправленных ранее в Армению для оказания содействия в борьбе с коронавирусом, передает SPUTNIK Армения.
В рамках борьбы с пандемией коронавируса Китай направил в Армению большую партию медикаментов. На коробках была надпись на английском: "Пусть наша дружба будет выше, чем гора Арарат, и длиннее, чем река Янцзы". На коробках есть также надписи на китайском.
Именно это упоминание священной для армян библейской горы Арарат вызвало возмущение официальной Анкары. Арарат находится на территории исторической Западной Армении (ныне восток Турции). Дипломатическая служба Турции потребовала объяснений от посла Китая в Анкаре и МИД КНР, чтобы "выяснить причину надписи на коробках".
По сообщениям МИД Турции, 12 апреля из Китая им ответили. Отмечается, что помощь была подготовлена правительством и доставлена в Ереван частной компанией. Согласно утверждениям  турецкой стороны, посол КНР отметил, что в китайских надписях нет слова "Арарат".
Пока Анкара представляет этот ответ в качестве признания Китаем "суверенитета и территориальной целостности Турции", пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян сообщила Sputnik Армения, что они пока комментировать эти заявления не будут и выступят с разъяснениями после всестороннего исследования вопроса.
Как заявила Sputnik Армения директор Центра Конфуция Российско-Армянского университета в Ереване Наира Антонян, в китайском языке нет отдельного иероглифа, обозначающего слово "Арарат", так что было использовано близкое словосочетание.
"Дословно написана фраза "гао шан", то есть "высокая гора", - перевела Антонян фразу на китайском с надписи на упаковках.