Շարունակելու ենք այն քաղաքականությունը, որով համախմբվելու ենք և դիամակայելու այս մարտահրավերներին. Արայիկ Հարությունյան
Այսօր՝ ապրիլի 15-ին, ԱՀ նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Ստեփանակերտի «Արմենիա» հյուրանոցային համալիրի նիստերի դահլիճում հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի հաղորդմամբ՝ Ա. Հարությունյանը, ողջունելով ներկաներին, անդրադարձել է լրագրողների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին Նոր կորոնավիրուսային իրավիճակի հաղթահարմանը, նախընտրական ծրագրին, քաղաքական ուժերի հետ համագործակցությանը, կադրային քաղաքականությանը, էներգետիկ անկախությանը, փախստականների խնդիրներին և այլն:
Ա. Հարությունյանն իր խոսքում ասել է, որ ապրիլի 14-ին կայացած ԱՀ նախագահի ընտրությունը ժողովրդի հերթական հաղթանակն է, այն եղել է ժողովրդավարական՝ չնայած այն հանգամանքին, որ քաղաքական ընդդիմախոսների մեծ մասը հատուկ քաղաքական երանգ է հաղորդել ընտրական գործընթացը հետաձգելու համար:
«Նախօրոք տեսնելով ընտրությունների ընթացքը, հասկանալով արդյունքները և հիմք ընդունելով համաճարակը՝ փորձել են բոյկոտել այն: Ես հայտարարում եմ, որ մեր ընդդիմախոսների ասելիքները՝ կապված ընտրությունների հետաձգման հետ, ընդամենը քաղաքական բնույթ են կրում: Մենք ունենք խնդիր՝ ոչ միայն համաճարակի տարածման, այլև հետագայում դրա չեզոքացման հետ կապված, որն էլ լինելու է տնտեսական, սոցիալական բնույթի: Այսօր չկա մի պետություն, որ կարողանա իմանալ, թե ինչ հետևանքներ է այս համաճարակը թողնելու տնտեսության վրա: Մենք պետք է միավորվենք և համախմբվենք ՀՀ իշխանությունների շուրջ, քանի որ գլխավոր պատասխանատվությունն այսօր կրում են հենց նրանք: Չարախնդությունը, քաղական այլակարծությունը թշնամի են մեզ: Վտանգն ավելի մեծ է, քան մենք պատկերացնում ենք: Ցավոք, այս հարցում քաղաքական ենթատեքստ եմ տեսնում ոչ միայն Արցախում, այլև Հայաստանում: Շարունակելու ենք այն քաղաքականությունը, որով համախմբվելու ենք և դիամակայելու այս մարտահրավերներին»,-մասնավորապես ասել է Ա. Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ իր ղեկավարած թիմը խնդիր չունի որևէ քաղաքական գործչի հետ. քաղաքական հետապնդումներ չեն լինելու. նախընտրական փուլում եղել են շատ վիրավորական հայտարարություններ, որոնց համար նորընտիր նախագահը պատրաստվում էր դիմել դատախազություն, բայց, համախմբվածության գաղափարից ելնելով, մտափոխվել է:

Мы продолжим политику, благодаря которой объединимся и перед натиском проблем: новоизбранный президент Арцаха
Сегодня, 15 апреля, новоизбранный Президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел пресс-конференцию в зале заседаний гостиничного комплекса "Армения" в Степанакерте.
Как передает "Арцахпресс", приветствуя присутствующих, А. Арутюнян ответил на вопросы журналистов, которые в основном касались преодоления новой ситуации с коронавирусом, предвыборной программы, сотрудничества с политическими силами, кадровой политики, энергетической независимости, проблем беженцев и т. д.
В своем выступлении A. Арутюнян сказал, что президентские выборы 14 апреля в Арцахе ознаменовали очередную победу народа, это были демократические выборы, несмотря на то, что большинство политических противников дали особый политический тон, чтобы отложить процесс выборов. "Наблюдая за процессом выборов, предвидя результаты и спекулируя эпидемией, они пытались бойкотировать выборы. Я заявляю, что требование наших оппонентов о переносе выборов, носит исключительно политический характер. У нас есть проблема не только с распространением эпидемии, но и с последующей нейтрализацией, которая будет носить экономический и социальный характер.
Сегодня нет ни одного государства, которое могло бы определить последствия этой эпидемии для экономики. Мы должны объединиться и объединиться вокруг армянских властей, так как основную ответственность сегодня несут они. Недоброжелательность и политическое несогласие - наши враги. Опасность на самом деле больше, чем мы думаем. К сожалению, в этом вопросе я вижу политический контекст не только в Арцахе, но и в Армении. Мы продолжим политику объединения и противодействия этим вызовам", - сказал А. Арутюнян. По его словам, у команды, которую он возглавляет, нет проблем ни с одним политиком: не будет никакого политического преследования. В предвыборный период было много оскорбительных заявлений, за которые новоизбранный президент собирался обратиться в прокуратуру, но исходя из идеи единства, передумал.