Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի արձագանքն Արցախում տեղի ունեցած ընտրություններին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է Արցախում կայացած ընտրությունների առնչությամբ Ադրբեջանի արձագանքին։
Հարց. Արցախում ընտրական գործընթացները, որոնք տևեցին մարտի 31-ից մինչև ապրիլի 14-ը և ավարտվեցին նոր նախագահի և խորհրդարանի ընտրությամբ, ինչպես և ակնկալվում էր, առաջ բերեցին Ադրբեջանի բացասական արձագանքը: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ արձագանքը:
Պատասխան. Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն իր դիրքորոշումն Արցախում տեղի ունեցած ընտրությունների վերաբերյալ արդեն իսկ մի քանի հայտարարություններով արտահայտել է:
Այս առումով կուզենայի շեշտադրումներ կատարել միայն երկու հանգամանքի վրա: Առաջին, Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանություններն Արցախի ընտրությունների համատեքստում կոշտ գնահատականներ են հնչեցրել մարդու իրավունքների եվրոպական կառույցների հասցեին: Սա, իհարկե, պատահական չէ, քանի որ մարդու իրավունքների եվրոպական կառույցների կողմից այս տարի փետրվարին Ադրբեջանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ գնահատականը փաստեց այդ ընտրությունների խիստ ցածր լեգիտիմությունը:
Ակնհայտ է, որ այն երկրում, որտեղ երբևէ ժողովրդավարական գործընթացի արդյունքում իշխանություն չի փոխվել, Արցախում մրցակցային և ժողովրդավարական ընտրությունների արդյունքում նոր իշխանությունների ձևավորումը պետք է առաջացներ նյարդային արձագանք:
Երկրորդ, Ադրբեջանը փորձում է Արցախում մարդու իրավունքների դեմ ուղղված իր արշավին մասնակից դարձնել միջազգային հանրությանը: Այս նպատակով Ադրբեջանը չի խորշում ընտրությունների վերաբերյալ միջազգային տարբեր արձագանքների խիստ ընտրովի ներկայացումից և ուղղակի խեղաթյուրումից:
Ադրբեջանը փորձում է չնկատելու տալ այդ նույն արձագանքների առանցքային ուղերձները, որոնք վերաբերում են իր ապագան որոշելու հարցում Արցախի բնակչության դերակատարմանը և Արցախում հանրային կյանքի կառավարման տեսակետից ընտրությունների անհրաժեշտությանը: Մինչդեռ, այս ուղերձները խիստ էական են խաղաղ կարգավորման առաջմղման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու համար:
Մեր տարածաշրջանում ժողովրդի քվեն ստացած, նրա կամքն արտահայտող և հենց այդ ժողովրդին հաշվետու իշխանությունների ձևավորումը խիստ կարևոր է հակամարտության վերափոխման և ժողովուրդների հաշտեցման համար: Արցախի ժողովուրդը մարտի 31-ին և ապրիլի 14-ին այս ուղղությամբ կատարեց հերթական կարևոր քայլը:

Anna Naghdalyan: Azerbaijan Tries to Involve International Community in its Campaign Against Human Rights in Artsakh
Armenian foreign ministry spokesperson Anna Naghdalyan commented on Azerbaijan’s reaction to the recent elections held in Artsakh, the MFA stated.
Question. The election process in Artsakh, which lasted from March 31 to April 14 and was concluded with the election of a new president and parliament, as expected,  received a negative reaction from Azerbaijan. How would you comment on that reaction?
Answer: Through several statements the Ministry of Foreign Affairs of Armenia has already expressed its position on the elections held in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
In this regard, I would like to only emphasize two circumstances. First, in the context of the Artsakh elections, the highest authorities of Azerbaijan have made very critical comments towards the European human rights institutions. Indeed, this was not accidental. It should be recalled that the European human rights institutions made an important assessment on the parliamentary elections held in Azerbaijan this February by which the low level of legitimacy of those elections was revealed .
It is obvious that in a country where the power has never been transferred through democratic process, the formation of new authorities in Artsakh through competitive and democratic elections should have triggered a nervous reaction.
Second, Azerbaijan tries to involve the international community in its campaign against human rights in Artsakh. To that end, Azerbaijan doesn’t refrain from strictly selective and distorted presentation of international reactions to these elections.
Azerbaijan attempts to ignore the key messages of the same reactions, which refer to the role of the people of Artsakh in determining their future, and the importance of elections from the perspective of organizing public life in Artsakh (Nagorno-Karabakh). Meanwhile, these messages are crucial for creating an environment conducive to advancement of the peace process.
In our region, the formation of authorities who received the vote of the people, who express the will of people and who are accountable before those people, is extremely important in terms of the transformation of conflict and the reconciliation of peoples. The people of Artsakh took another important step in this direction on March 31 and April 14.