Աննա Նաղդալյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի արձագանքն Արցախում տեղի ունեցած ընտրություններին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է Արցախում կայացած ընտրությունների առնչությամբ Ադրբեջանի արձագանքին։
Հարց. Արցախում ընտրական գործընթացները, որոնք տևեցին մարտի 31-ից մինչև ապրիլի 14-ը և ավարտվեցին նոր նախագահի և խորհրդարանի ընտրությամբ, ինչպես և ակնկալվում էր, առաջ բերեցին Ադրբեջանի բացասական արձագանքը: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այդ արձագանքը:
Պատասխան. Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն իր դիրքորոշումն Արցախում տեղի ունեցած ընտրությունների վերաբերյալ արդեն իսկ մի քանի հայտարարություններով արտահայտել է:
Այս առումով կուզենայի շեշտադրումներ կատարել միայն երկու հանգամանքի վրա: Առաջին, Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանություններն Արցախի ընտրությունների համատեքստում կոշտ գնահատականներ են հնչեցրել մարդու իրավունքների եվրոպական կառույցների հասցեին: Սա, իհարկե, պատահական չէ, քանի որ մարդու իրավունքների եվրոպական կառույցների կողմից այս տարի փետրվարին Ադրբեջանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ գնահատականը փաստեց այդ ընտրությունների խիստ ցածր լեգիտիմությունը:
Ակնհայտ է, որ այն երկրում, որտեղ երբևէ ժողովրդավարական գործընթացի արդյունքում իշխանություն չի փոխվել, Արցախում մրցակցային և ժողովրդավարական ընտրությունների արդյունքում նոր իշխանությունների ձևավորումը պետք է առաջացներ նյարդային արձագանք:
Երկրորդ, Ադրբեջանը փորձում է Արցախում մարդու իրավունքների դեմ ուղղված իր արշավին մասնակից դարձնել միջազգային հանրությանը: Այս նպատակով Ադրբեջանը չի խորշում ընտրությունների վերաբերյալ միջազգային տարբեր արձագանքների խիստ ընտրովի ներկայացումից և ուղղակի խեղաթյուրումից:
Ադրբեջանը փորձում է չնկատելու տալ այդ նույն արձագանքների առանցքային ուղերձները, որոնք վերաբերում են իր ապագան որոշելու հարցում Արցախի բնակչության դերակատարմանը և Արցախում հանրային կյանքի կառավարման տեսակետից ընտրությունների անհրաժեշտությանը: Մինչդեռ, այս ուղերձները խիստ էական են խաղաղ կարգավորման առաջմղման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու համար:
Մեր տարածաշրջանում ժողովրդի քվեն ստացած, նրա կամքն արտահայտող և հենց այդ ժողովրդին հաշվետու իշխանությունների ձևավորումը խիստ կարևոր է հակամարտության վերափոխման և ժողովուրդների հաշտեցման համար: Արցախի ժողովուրդը մարտի 31-ին և ապրիլի 14-ին այս ուղղությամբ կատարեց հերթական կարևոր քայլը:

Азербайджан пытается привлечь международное сообщество к своей кампании против прав человека в Арцахе: Анна Нагдалян
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян ответила на вопрос о реакции Азербайджана на выборы в Арцахе, передает пресс-служба МИД Армении.
Вопрос: Избирательный процесс в Арцахе, который длился с 31 марта по 14 апреля и завершился избранием нового Президента и Парламента, как и ожидалось, вызвал негативную реакцию Азербайджана. Как Вы это прокомментируете?
Ответ: Министерство иностранных дел Армении уже выражало свою позицию относительно выборов в Арцахе в нескольких заявлениях.
В связи с этим я хотела бы подчеркнуть только два обстоятельства. Во-первых, в контексте выборов в Арцахе со стороны высших органов власти Азербайджана прозвучали жесткие оценки в адрес Европейских структур по правам человека.  Это, конечно, не случайно, поскольку оценка Европейскими структурами по правам человека парламентских выборов, состоявшихся в Азербайджане в феврале этого года, подтвердила очень низкую легитимность выборов в Азербайджане.
Очевидно, что в стране, где никогда не происходила смена власти в результате демократических процессов, формирование новой власти в Арцахе посредством конкурентных и демократических выборов, должно было вызвать нервную реакцию.
Во-вторых, Азербайджан пытается привлечь международное сообщество к своей кампании против прав человека в Арцахе. С этой целью Азербайджан не гнушается крайне избирательного представления и прямого искажения различных международных оценок относительно выборов.
Азербайджан пытается “не замечать” ключевые послания этих же оценок, которые касаются роли народа Арцаха в определении своего будущего и необходимости  проведения выборов с точки зрения обеспечения управления общественной жизнью в Арцахе. Тем временем, эти послания имеют существенное значение для создания благоприятных условий для продвижения мирного урегулирования.
В нашем регионе формирование получивших голос народа, выражающих его волю и подотчетных народу властей крайне важно с точки зрения трансформации конфликта и примирения народов. 31 марта и 14 апреля народ Арцаха сделал еще один важный шаг в этом направлении.