Նորին Սրբություն Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրական հորդորն է՝ զերծ մնալ հակառակություններից ու շահարկումներից. հայտարարություն
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլի 20-ի իր տեսաուղերձում ի շարս այլ հարցերի անդրադարձ կատարեց նաև հոգևորականությանը՝ հընթացս որակումներ ու գնահատականներ հնչեցնելով նրանց գործունեության վերաբերյալ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը:
«Այս օրերին, երբ մեր ժողովուրդը պատրաստվում է աղոթքով իր խոնարհումը բերելու Հայոց Ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի առջև, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, չհամաձայնելով հանդերձ տրված գնահատականներին ու արտահայտված տեսակետներին, այս պահին ձեռնպահ է մնում անդրադառնալ վերջիններիս։
Ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի օրվա նախաշեմին Նորին Սրբություն Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրական հորդորն է՝ զերծ մնալ հակառակություններից ու շահարկումներից և սիրո, համերաշխության ու միաբանության ոգով հայցել բարեխոսությունը մեր սուրբ նահատակների՝ ի նպաստ հայրենիքի զորացման, համազգային կյանքում առկա մարտահրավերների հաղթահարման և մեր ժողովրդի բարօրության։

Первопрестольный Св. Эчмиадзин призывает воздерживаться от конфронтации и спекуляций
Пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина распространила заявление в ответ на оценки, озвученные накануне, 20 апреля, премьер-министром Армении Николом Пашиняном в ходе прямого эфира в социальной сети Facebook в адрес духовенства, передает Panorama.am.
"В своем видеообращении 20 апреля премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, среди прочих вопросов, обратился также к духовенству, по ходу озвучив характеристики и оценки касательно деятельности представителей духовенства.
В эти дни, когда наш народ готовится молитвой почтить память святых мучеников Геноцида армян, Первопрестольный Святой Эчмиадзин, не соглашаясь с данным оценками и озвученными позициями, тем не менее, на данный момент воздерживается от обращения к ним.
В преддверии дня памяти святых мучеников Геноцида армян призыв Католикоса всех армян, Его Святейшества Гарегина Второго таков: воздерживаться от конфронтации и спекуляций, в духе любви, солидарности и консолидации просить заступничества наших святых мучеников – во благо усиления Родины, преодоления существующих вызовов в общенациональной жизни и благоденствия нашего народа", – говорится в распространенном заявлении.