Լավրովը պատասխանել է ռուսական գազի գնի մասին հայ լրագրողի հարցին
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ երբ գազի գինը, որն այժմ գործում է Հայաստանի և Բելառուսի համար, շուկայականից երկու-երեք անգամ ցածր էր, ընկալվում էր, որ դա այդպես էլ պետք է լինիփոխանցում է Aysor.am։
«Եվ ոչ ոք չէր ասում՝ դա քաղաքականություն է: Բոլորն ասում էին, որ մեզ այդպես է հասնում», - ասել է Լավրովը՝ «Գորչակով» հիմնադրամում անցկացվող առցանց կլոր սեղանի ժամանակ պատասխանելով հայ լրագրող Հայկ Խալաթյանի հարցին:
Նա նշել է, որ տրամաբանություն է տեսնում գազի գների վերանայման հարցը բարձրացնելու մեջ, «բայց այդ դեպքում պետք է մինչև վերջ տրամաբանված լինել»:
«Ես կարծում եմ, որ դաշնակիցներն, իհարկե, պետք է ստանան տնտեսական առավելություններ: Բայց երբ գինը հասել է այնտեղ, որտեղ այժմ է, կան որոշակի պայմանագրային պարտավորություններ: Համոզված եմ, որ դիմումների քննարկման ընթացքում, իսկ դրանք վերջին շրջանում ստացվել են ինչպես բելառուս, այնպես էլ՝ հայ գործընկերներից, հաշվի են առնվում, իհարկե, մեր դաշնակցային հարաբերությունները: Բայց, կարծես, սխալ է հիշել դրա մասին միայն այն դեպքում, երբ իրավիճակը տրամագծորեն հակառակ է դառնում այն իրավիճակին, որը երեք-չորս տարի առաջ էր», - ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը
Նա նշեց՝ եթե խոսում ենք Հայաստանի մասին, ապա մի քանի տարի չլուծված խնդիրներից մեկը Հայաստանում ներքին սակագներն են, որոնք այնպիսին են, որ բարդացնում են գնագոյացման հարցում առավել գերադասելի մոտեցումների կիրառումը:
«Եթե խոսում ենք դաշնակցային հարաբերությունների մասին, ապա դրանք պետք է դրսևորվեն բոլոր ոլորտներում: Եթե խոսենք տնտեսության մասին, ապա մենք մեծ հույս ունենք, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանում սկսված դատական գործընթացները համատեղ ձեռնարկությունների դեմ, այդ թվում`«Հարավկովկասյան երկաթուղու», կկարգավորվեն առանց դրանց խառնելով  բաներ, որոնք անհամատեղելի են դաշնակցային հարաբերություններին», - ասել է նա:
«Եվ ես այս մասին շատ անկեղծ եմ խոսում, քանի որ զարգացել են մի քանի բարդ իրավիճակներ, որոնցում հայտնվել են ռուսական ընկերությունները: Հուսով եմ, որ մենք կկարգավորենք այս բոլոր խնդիրները փոխադարձ հարգանքի պայմաններով», - ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ վերջերս տեղի է ունեցել Պուտինի և Փաշինյանի միջև հեռախոսազրույց, «նրանք տեսնում են դաշնակցային և ռազմավարական գործընկերության զարգացում, և ես ձեզ հավաստիացնում եմ, որ երկու կողմից էլ բոլոր հարցերը լուծվելու են այս ուղղությամբ»:

Лавров прокомментировал вопрос о цене на российский природный газ для Армении(видео)
Глава МИД России Сергей Лавров заявил, что когда цена на газ, которая сейчас есть для Армении и Белоруссии, была в два-три раза ниже рыночной, это воспринималось как данность, передает Aysor.am.
"И никто не говорил, что это политика. Все говорили, что нам так положено", - сказал Лавров в ходе круглого стола в онлайн-режиме в Фонде Горчакова, отвечая на вопрос армянского журналиста Айка Халатяна.
Он отметил, что видит логику в постановке вопроса о пересмотре газовых цен, "но тогда уж надо быть логичным до конца".
"Я считаю, что союзники, конечно же, должны получать экономические преимущества. Но когда цена ушла туда, где она сейчас находится, есть какие-то контрактные обязательства. Я убежден, что в ходе рассмотрения обращений, а они были в последнее время и от белорусских друзей, и от армянских друзей, наши союзнические отношения, конечно же, принимаются во внимание. Но неправильно, наверное, вспоминать об этом, только когда ситуация становится диаметрально противоположной той, которая была еще три-четыре года назад", - заявил глава МИД РФ.
По его словам, если говорить об Армении, то одна из проблем, которая не решается несколько лет - это внутренние тарифы в Армении, которые такие, что это затрудняет применение максимально льготных подходов в ценообразовании.
"Если уж о союзничестве, то оно должно проявляться во всех областях. Если говорить про экономику, то мы очень рассчитываем, что те судебные процессы, которые сейчас начались за последние пару лет в Армении в отношении совместных предприятий, включая Южно-Кавказскую железную дорогу, что они будут урегулированы без каких-либо попыток привнести туда вещи, которые не подобают отношениям между союзниками", - сказал он.
"Я об этом очень откровенно говорю, потому что несколько сложных ситуаций сложилось, в которые попали российские компании. Надеюсь, что все эти вопросы мы будем регулировать к обоюдному удовлетворению", - отметил Лавров.
По его словам, недавно состоялся телефонный разговор Путина и Пашиняна, "они видят пути развития союзнического и стратегического партнерства, и уверяю, что в этом русле будут решаться все вопросы с обеих сторон".
Отношения РЖД с властями Армении обострились из-за обысков и уголовных дел, которые Ереван завел против ЮКЖД. В частности, в августе 2018 года в офисе ЮКЖД в Армении провели обыски в рамках дела о неуплате налогов на 19 тысяч долларов. В компании в ответ заявили об ангажированности следствия. Всего против ЮКЖД, по информации телеканала RTVI, заведено семь дел, объединенных в одно производство. В ЮКЖД считают претензии необоснованными.
"Армянская железная дорога" была передана в ведение РЖД в 2008 году по концессии. Российская компания может управлять этими дорогами в течение 30 лет.