Ադրբեջանական «ORBITER» տիպի անօդաչու թռչող սարքը մտել է Արցախի օդային տարածք և խոցվել. Արցախի ՊՆ
Վերջին շրջանում հաճախակի են դարձել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտ զորքերի շփման գծին հարակից տարածքներում հակառակորդի օդային ուժերի կողմից իրականացվող թռիչքները, որոնք կրում են ինչպես ուսումնավարժական, այնպես էլ հետախուզական բնույթ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
«Հատկանշական է, որ նշված գործողություններում, բացի տարբեր տեսակի մարտական ինքնաթռներից և ուղղաթիռներից,  ներգրավվում են նաև անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք ի տարբերություն առաջինների, հաճախ փորձում են հետախուզական նպատակներով ներթափանցել Արցախի Հանրապետության օդային տարածք: Այդօրինակ փորձերից մեկն էլ տեղի ունեցավ այսօր՝ ապրիլի 21-ին: ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները, հավաստանշելով ադրբեջանական <<ORBITER>> տիպի անօդաչու թռչող սարքի մուտքը Արցախի օդային տարածք, բերվել են համապատասխան աստիճանի մարտական պատրաստականության և գրագետ գործողությունների արդյունքում՝  ժամը 13:07-ի սահմանում խոցել այն
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը հերթական անգամ հորդորում է ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ սադրիչ քայլերից ու նաև հավաստիացնում, որ ցանկացած նախահարձակ գործողություն ստանալու է արժանի պատասխան: Անօդաչու թռչող սարքի բեկորները կհրապարակենք ավելի ուշ»,- նշվում է Արցախի ՊՆ հայտարարությունում:

Сбит азербайджанский беспилотник: минобороны Арцаха
Подразделения противовоздушной обороны Армии обороны Республики Арцах на южном направлении арцахо-азербайджанской границы 21 апреля в 13։07 часов сбили азербайджанское беспилотное летающее устройство "ORBITER". Об этом сообщает Sputnik Армения со ссылкой на пресс-службу минобороны Арцаха.
Отмечается, что в последнее время участились полеты с азербайджанских устройств на территории вблизи передовой, которые носили как учебный характер так разведывательный.
"Примечательно, что кроме разных боевых самолетов и вертолетов также были задействованы беспилотники которые в разведывательных целях пытаются проникнуть на воздушную территорию Республики Арцах. Такая попытка была предпринята и сегодня", – подчеркнуто в сообщении.
Армия обороны Арцаха в очередной раз призвала азербайджанскую сторону воздержаться от провокационных действий. Также в ОА заверили, что любые наступательные действия получат достойный отпор.