Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր. խորհուրդը և պատմական արժեքը
Խորհրդային իշխանության օրոք, երբ բացարձակապես մերժված ու անընդունելի էր որևէ ազգային գաղափարախոսություն, պարտադրված լռության էր մատնված նաև Հայոց ցեղասպանության հիշատակումն ու զոհերի հիշատակի ոգեկոչումը:
1965թ. ապրիլի 24-ին, երբ բազմաթիվ երկրներում նշվում էր Հայոց ցեղասպանության 50-ամյակը, բազմահազարանոց ցույցեր կազմակերպվեցին Երևանում, ինչպես նաև հանրապետության մյուս քաղաքների կենտրոնական հրապարակներում: Ընդառաջելով հանրության պահանջին` ՀԽՍՀ Նախարարների Խորհուրդը 1965թ. մարտի 16-ին որոշում կայացրեց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող կոթողի կառուցման վերաբերյալ: Այստեղ անգնահատելի է հատկապես Հայաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղար Յակով Զարոբյանի կատարած աշխատանքը, ով ջանք չխնայեց Մոսկվային համոզելու դրա անհրաժեշտության մեջ:
1965թ. ապրիլին հայտարարվեց համազգային մրցույթ` կոթողի լավագույն նախագծի համար: Մրցույթին մասնակցեց ինչպես տեղացի, այնպես էլ սփյուռքահայ ճարտարապետների հեղինակած 69 նախագիծ` («Ժայռ», «Փյունիկ», «Մուշ», «Ղողանջ», «Կրակ», «Կարմիր ծաղիկ» և այլ ծածկագրերով): Սակայն ընտրվեց «ՀՍՍՌ Դրոշակ» ծածկագրով նախագիծը, որի հեղինակներն էին ճարտարապետներ Արթուր Թարխանյանը և Սաշուր Քալաշյանը: Կառույցի վայրն ընտրել են հենց հեղինակները, հայտնում է genocide-museum.am-ը:
Հարկ է նշել, որ ամենևին էլ հեշտ չէր այդպիսի կարճ ժամանակահատվածում կառուցել հուշարձանը: Ըստ նախագծի՝ պետք է տեղադրվեին 12 մեծաչափ քարեր, սակայն այդպիսի քարեր հատելն անհնարին էր: Առաջարկում էին քարերի չափսերը փոքրացնել կամ քարը փոխարինել բետոնով: Ճարտարապետները չհամաձայնելով այդ տարբերակին՝ այլ լուծում են գտնում:
Ս.Քալաշյանը Արթիկի քարհանքում նշանակվում է աշխղեկի օգնական: Նրան հաջողվում է մեծածավալ քարեր հատել հանքի առաջին շարքից:
Սակայն, Հուշահամալիրի կառուցումը կապված էր նաև այլ դժվարությունների հետ, իսկ ժամանակը սահմանափակ էր: Որոշված էր կառույցն ավարտել մինչև 1967թ. նոյեմբերի 29-ը: Տագնապներ կային, որ այն չէին հասցնի ավարտել նշված ժամկետում: Երևանի քաղկոմի քարտուղար Լ.Ղարիբջանյանը կառույցի շինարարության պատասխանատու է նշանակում Կարեն Դեմիրճյանին, որ այդ ժամանակ քաղկոմի քարտուղար էր: Հուշահամալիրի կառուցումը նա ղեկավարում էր մեծ պատասխանատվությամբ: Կարեն Դեմիրճյանը գիտեր, թե եղեռնի հուշարձանի կառուցումն ինչ է նշանակում հայ ժողովրդի համար: Շինարարության բոլոր մասնակիցներն իրենց պատվի գործն էին համարում հուշարձանի կառույցն ավարտել ժամանակին և բարձր որակով: Չնայած դժվար աշխատանքին՝ 1967թ.-ին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքի վրա բարձրացավ XX դարի առաջին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողը, հայտնում է yhm.am-ը:
Մինչև հուշահամալիրի կառուցումը, հայ ժողավուրդը Հայոց ցեղասպանության զոհերին իր հարգանքի տուրքը մատուցում էր` այցելելով Կոմիտասի անվան պանթեոն, իսկ 1967թ.-ից ի վեր մարդկանց բազմահազարանոց թափորը շարժվեց դեպի Ծիծեռնակաբերդի բարձունք: Այդ օրվանից սկսած հուշահամալիրը դարձավ համայն հայության ուխտատեղի։
Խորհրդային Հայաստանի մայրաքաղաքում հուշարձանի կառուցումն ու բացումն աննախադեպ իրադարձություն էր: Այն, ինչի ականատես եղավ հայ ժողովուրդը Երևանում այդ օրը, հուզիչ էր և անմոռանալի: Սգո երթը վեր էր ածվել հաղթական քայլերթի: Հաղթահարելով բազում դժվարություններ՝ հայ ժողովուրդը ևս մեկ անգամ հաստատեց ի ցույց աշխարհի, որ կա, պիտի մնա և պայքարի մինչև արդարության հաղթանակը:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրն ունի երեք հիմանական կառույցներ՝ Հավերժության տաճար, «Վերածնվող Հայաստան» հուշասյուն և հուշապատ:
Մինչև համալիրի հիմնական մաս հասնելը, այցելուներն անցնում են 100 մետր երկարությամբ բազալտե Հուշապատի կողքով, որի վրա փորագրված են քաղաքների անուններ: 1996թ-ից Հուշապատի վերջնամասում ամփոփվում են օտարազգի այն հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների գերեզմաններից վերցված հողով լի սափորները, ովքեր իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրեցին ընդդեմ թուրքերի կողմից իրագործված հայերի ցեղասպանության:
Հավերժության տաճարը բաղկացած է 12 քարե սալերից, որոնք դասավորված են շրջանաձև՝ կորացած դեպի ներս։ 12 թիվը ընտրված է՝ ելնելով երկրաչափական օրենքներից, բայց ժողովուրդը համարում է, որ այդ սյուները խորհրդանշում են Արևմտյան Հայաստանում գտնվող այն 12 նահանգները, որտեղ հիմնականում տեղի է ունեցել կոտորածը: Մեկ այլ տեսակետի համաձայն՝ դրանք խորհրդանշում են Մեծ Հայքի 12 նահանգները:
Հավերժության տաճարի կողքին է գտնվում «Վերածնվող Հայաստան» հուշասյունը, որն ունի 44 մետր բարձրություն։ Այն բաժանված է երկու մասի՝ մեծ և փոքր կոթողների, որոնք արտահայտում են ազգի վերածննդի գաղափարը։
1995թ. Հայոց ցեղասպանության 80-րդ տարելիցին Ծիծեռնակաբերդում բացվեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը (ճարտարապետներ` Ս. Քալաշյան, Ա. Թարխանյան, քանդակագործ` Ֆ. Առաքելյան): Այսօր, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը գործում է որպես գիտահետազոտական կենտրոն ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի համակարգում:
Ծիծեռնակաբերդն իր կառուցման օրից դարձել է մայրաքաղաքի այցեքարտը: Բարձունքում վեր խոյացած հուշարձանը XX դարի առաջին ցեղասպանության վառ վկայությունն է դարձել, որը թանգարանի հետ միասին պատգամում է սերունդներին չմոռանալ Ցեղասպանության մասին և պայքարել ճանաչման ու դատապարտման համար…

Under the Soviet rule, when it was prohibited and unacceptable to practice a national ideology, the commemoration of the Armenian Genocide and the inspiration of the victims’ memory were compelled to silence.
In 1965, the Soviet Armenian population demanded that a memorial monument be constructed, because Armenians in other countries had already commemorated the fiftieth anniversary of the Genocide. On April 24th, massive demonstrations were organized in the central squares of the Soviet Armenian cities as well as in Yerevan. Encouraged by public demand, on March 16, 1965 the Soviet-Armenian Government decided to build a monument eternalizing the memory of the victims of the Genocide. The efforts of people like Yakov Zaroubyan (First Secretary), who made every attempt possible to sway Moscow’s resistance, was made evident by the approval of the project.
In April 1965, a nation-wide competition was announced in Armenia to create the best and most representative memorial design. The announcement read as follows: The obelisk must embody the creative Armenian nation’s life that has been full of struggle, its inexhaustible vitality to survive, the progress it has made as well as representing its present and the bright future while eternalizing the memory of millions of victims of the Genocide of 1915.
69 participants (both diasporan and local architects) took part in the competition. They each submitted their projects under code names like ''Jayr'',''Pyunik'','' Moush'','' Ghoghandj'', ''Krak'', ''Karmir Tsaghik.'' The winning project’s codename was ''Armenia SSR droshak'' and architects were Arthur Tarkhanyan and Sashur Kalashyan were chosen as the successful bidders, genocide-museum.am reports.
It should be noted that it was not easy to build the monument in such a short period of time. According to the project, 12 large stones were to be placed, but it was impossible to cut and shape such stones. It was suggested to reduce the size of the stones or replace the stone with concrete. But the architects were against it and found another solution.
At that time Kalashyan found a job in Artik stone mine, and thus gave him the opportunity to cut large stones from the first row of the mine.
But during the construction of the memorial the architects faced also other difficulties, besides the time was too short. However, despite the hard work, a monument to the victims of the first Genocide of the 20th century was erected on Tsitsernakaberd Hill in 1967.
Before the construction of the memorial, the Armenian nation had been honoring the memory of the victims of the Armenian Genocide by visiting the Pantheon in the Komitas Garden.  From that day on, the memorial became a place of pilgrimage for all Armenians.
The construction and opening of such a monument in the capital of Soviet Armenia was an unprecedented event. What the Armenian people witnessed in Yerevan that day was touching and unforgettable. The mourning procession turned into a victorious march. Overcoming many difficulties, the Armenian people once again confirmed that they will fight until the victory of justice.
The complex occupies 4500 square meters of territory and consists of three main buildings: the Memorial Wall, the Sanctuary of Eternity (Memorial Hall & Eternal Flame) and the Memorial Column ''The Reborn Armenia.''
Before reaching the central part of the monument, visitors first observe a 100-meter long basalt Memorial Wall with the names of cities engraved in stone. The names also include the Armenian populations that were massacred by Turks during the Genocide campaign. Since 1996, the last portion of the Memorial Wall houses glass casings that contain soil taken from the tombs of political, and intellectual figures who raised their protest against the Genocide committed against the Armenians by the Turks.
As part of the monument, an arrow-shaped stele of granite, 44 meters high, reaches to the sky, symbolizing the survival and spiritual rebirth of the Armenian people. Partly split vertically by a deep crevice, this tower symbolizes the tragic and violent dispersion of the Armenian people, and at the same time, expresses the unity of the Armenian people.
At the center of the Monument stands the circular Memorial Sanctuary. Its unroofed walls consist of twelve, tall, inward-leaning basalt slabs forming a circle.  It’s said that  the 12 stone slabs symbolize the main 12 provinces in which the massacre took place.
In 1995, the Museum and Institute (architects S. Kalashyan, L. Mkrtchyan, A. Tarkhanyan, sculptor F. Arakelyan) was built near Tsisernakaberd to commemorate the 80th anniversary of the Armenian Genocide. Today, the Museum & Institute functions as a research center within the Armenian National Academy of Sciences.
The Genocide Museum’s mission is rooted in the understanding that the Armenian Genocide is important in preventing similar future tragedies, and in keeping with the notion that those who forget the past are condemned to repeat it.
Tsitsernakaberd has become the capital's visiting card since its construction. The monument erected on the hill has become a vivid evidence of the first genocide of the 20th century, which together with the museum calls on the generations not to forget about the Genocide and to fight for its recognition and condemnation.