ԵԱՏՄ երկրները համաձայնության չեն եկել գազի մատակարարման սակագնի շուրջ
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի արտահերթ նիստում, որը տեղի է ունեցել ապրիլի 23-ին՝ տեսակոնֆերանսի ձևաչափով, քննարկվել են մինչև 2025 թվականը Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների նախագծի վերջին չհամաձայնեցված հարցերը: Այս մասին հայտնում են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից, փոխանցում է Aysor.am-ը:
Երեք հարցի վերաբերյալ միջկառավարական խորհուրդն ընդունել է ապրիլի 20-ին և 22-ին ԵՏՀ խորհրդի անդամների կողմից մշակված ձևակերպումները: ԵԱՏՄ ընդհանուր գազային շուկայում գազի մատակարարման սակագնի հարցը լուծվելու է միության պետությունների ղեկավարների մակարդակով:
«Կողմերը պայմանավորվել են երեք շատ հակասական, բարդ հարցերի շուրջ: Առաջինն ավտոմոբիլային միջազգային ճանապարհային փոխադրումների ազատականացումն է: Երկրորդը՝ տնտեսական զարգացմանն ուղղված նպատակային օգնության համար ճկուն մեխանիզմների մշակումը: Հարցերի երրորդ խումբն առողջապահության ոլորտում համագործակցության մասին է: Մի շարք դիտարկումներ են արվել նաև միության գազի ընդհանուր շուկայում գազի մատակարարման սակագնի ձևավորման վերաբերյալ: Ցավոք, ոչ մի համաձայնեցված որոշում կամ ձևակերպում չի մշակվել», - նշել է է ԵՏՀ Խորհրդի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
Միջկառավարական խորհրդի անդամները բարձրաձայնել են իրենց դիրքորոշումն այս հարցի շուրջ, որից հետո որոշվել է այն ներկայացնել Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդին:
Նախատեսվում է, որ մայիսի 19-ին կայանալիք հաջորդ նիստում միության պետությունների ղեկավարները կհաստատեն մինչև 2025 թվականը Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունները:

Страны ЕАЭС не выработали согласованного решения по вопросу тарифообразования на услуги по транспортировке газа
ehonews.kz
На внеочередном заседании Евразийского межправительственного совета, которое прошло 23 апреля в формате видеоконференции, были рассмотрены последние несогласованные вопросы проекта Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года. Об этом сообщает пресс-служба Евразийской экономической комиссии, передает Aysor.am
По трем вопросам Межправсовет принял формулировки, выработанные членами Совета ЕЭК 20 и 22 апреля. Оставшийся вопрос тарифообразования на услуги по транспортировке газа на общем рынке газа ЕАЭС будет решаться на уровне глав государств Союза.
''Согласованы позиции сторон по трем вопросам – очень спорным, трудным, но нашли консенсус. Первое - это либерализация международных автомобильных перевозок. Второе - выработка гибких механизмов целевого содействия экономическому развитию. Третья группа вопросов - о сотрудничестве в области здравоохранения. По вопросу тарифообразования на услуги по транспортировке газа на общем рынке газа Союза было проведено также несколько рассмотрений. Согласованного решения, формулировок, к сожалению, не выработано'', - отметил Председатель Коллегии ЕЭК Михаил Мясникович.