Արցախի սահմանին հակառակորդը 60 մմ-ոց ականանետեր է կիրառել. Արցախի ՊՆ
Այսօր՝ ապրիլի 29-ի ժամը 15:00-ի և 17:25-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Մարտունի) հատվածում տեղակայված  հայկական առաջապահ դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր: Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Միջադեպի արդյունքում ՊԲ ստորաբաժանումները որևէ կորուստ չեն կրել:
Հայկական ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողություններից հետո հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Հարկ ենք համարում նշել, որ սա 2019թ. հունիսից ի վեր ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական դիրքերի ուղղությամբ ականանետային զինատեսակի կիրառման առաջին դեպքն է: Միաժանակ հավելենք, որ օրվա ընթացքում շփման գծի տարբեր հատվածներում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր են արձանագրվել նաև հրաձգային այլ զինատեսակներից:
Այս պահի դրությամբ առաջնային գծում իրավիճակը հանգիստ է: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Противник применил минометы калибра 60 мм: минобороны Арцаха
Сегодня, 29 апреля, около 15:00 и 17:25, на восточном участке (Мартуни) арцахо-азербайджанской границы в направлении армянских позиций противник применил минометы калибра 60 мм,  сообщает пресс-служба минобороны Республики Арцах.
В результате инцидента подразделения Армии обороны Арцаха не понесли потерь. После ответных действий, предпринятых армянскими подразделениями, активность противника была подавлена.
"Считаем необходимым отметить, что это первый с июня 2019 года случай применения азербайджанскими ВС минометов в направлении армянских позиций. В то же время добавим, что в течение дня на различных участках границы были зафиксированы нарушения режима перемирия также с использованием стрелкового оружия.
По положению на данный момент ситуация на передовой спокойная. Передовые подразделения Армии обороны продолжают уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу", – говорится в сообщении минобороны Арцаха.