1991թ․ ապրիլի 30-ին Արցախի հայկական գյուղերի ռմբակոծմամբ սկսվեց «Կոլցո» գործողությունը
1991թ․ ապրիլի 30-ին Գետաշեն և Մարտունաշեն գյուղերի զանգվածային գնդակոծությամբ սկսվեց «Կոլցո» գործողությունը, որի ժամանակ խաղաղ բնակչության դեմ առաջին անգամ օգտագործվեցին տանկեր, մարտական ուղղաթիռներ, հրետանի:
Ստորև ներկայացնում ենք համառոտ տեղեկանք «Կոլցո» (Օղակ) գործողության մասին (աղբյուրը՝ Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ)
1991 թ. ապրիլ-օգոստոս ամիսներին Ադրբեջանի ՆԳՆ Միլիցիայի հատուկ նշանակության ջոկատները (ՕՄՕՆ-ОМОН: отряды милиции особого назначения)՝ ԽՍՀՄ ՆԳՆ ներքին զորքերի և 4-րդ բանակի (Կիրովաբադում տեղակայված 23-րդ դիվիզիան) ստորաբաժանումների հետ համատեղ, նախաձեռնեցին Արցախի հայկական բնակավայրերի տեղահանման լայնամասշտաբ ռազմաոստիկանական «Կոլցո» (Օղակ) գործողություն:
ԼՂԻՄ և հարակից շրջանների մի շարք հայաբնակ գյուղերի բնակիչների տեղահանման որոշումներն ընդունվեցին Ադրբեջանական ԽՍՀ ղեկավարության կողմից 1991 թ. ապրիլին՝ Ադրբեջանի Պաշտպանության խորհրդի 1991 թ. ապրիլի 10-ի, Ադրբեջանի Գերագույն խորհրդի նախագահության 1991 թ. ապրիլի 11-ի նիստերին և 1991 թ. ապրիլի 16-ին Ադրբեջանի նախագահ Այազ Մութալիբովի մոտ հանրապետության ԱԱԿ, ՆԳՆ, Դատախազության ղեկավարության հետ տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ1: Տեղահանման գործողությունների ղեկավարությունը հանձնարարվեց Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարար Մ. Ասադովին2:
Սակայն ԼՂԻՄ հարակից գյուղերից հայ ազգաբնակչության «դուրս մղումը» շատ ավելի վաղ էր սկսվել: Մասնավորապես, 1989-1990 թթ. Հյուսիսային Արցախի երեք գյուղերի (Կուշչի Արմավիր, Ազատ, Կամո) բնակիչներն իրենց դեմ չդադարող զինված հարձակումների, շրջանային իշխանության մարմինների ճնշումների պատճառով ստիպված էին լքել իրենց բնակավայրերը3:
1991 թ. սկզբից Ադրբեջանում գրեթե բացահայտ, ամենաբարձր մակարդակով պարբերաբար սկսեցին հնչեցնել այն միտքը, որ հայերը պետք է հեռացվեն Ղարաբաղից, եթե նրանք համաձայն չեն ենթարկվել Ադրբեջանին: Դեռևս 1991 թ. փետրվարի սկզբին Ադրբեջանի Կոմկուսի երկրորդ քարտուղար, «Լեռնային Ղարաբաղի հարցերով կազմկոմիտեի» ղեկավար Վ. Պոլյանիչկոն, ելույթ ունենալով Բաքվում, հայտարարեց. «1991 թ. կհայտարարվի Ղարաբաղի տարի: Այս տարին կլինի Ադրբեջանի դժվարությունների վերջին տարին: Ղարաբաղի հողը մեր հողն է, և մենք պետք է գրավենք այն մեր երեխաների համար»4։
1991 թ. մարտի 14-ին Եվրախորհրդարանն ընդունեց բանաձև, որում հատուկ ընդգծվում է հայ փախստականների աղետալի դրությունը և կոչ արվում ԽՍՀՄ նախագահ Միխայիլ Գորբաչովին անհապաղ և արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել՝ դադարեցնելու ինչպես Հայաստանի ու Ղարաբաղի շրջափակումը, այնպես էլ կանխամտածված և բռնի տեղահանության ենթարկվող Ղարաբաղի ու հարակից հայկական անկլավների հայ բնակչության անվտանգության նկատմամբ ոտնձգությունները5:
1991 թ. մարտի 25-ից ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ը սկսեց կանոնավոր կերպով գնդակոծության ենթարկել Գետաշեն և Մարտունաշեն գյուղերը: Ապրիլի 16-ից դադարեցվեց Շահումյանի շրջանի էներգամատակարարումը, անջատվեց հեռախոսակապը: Ապրիլի 19-ին Գետաշեն գյուղում տեղակայված ԽՍՀՄ ՆԳՆ ներքին զորքերի անձնակազմը դուրս բերվեց գյուղից: Ապրիլի 21-ին Բաքվի պահանջով արգելվեցին Երևանից-Շահումյան կանոնավոր ուղղաթիռային չվերթները6:
Ապրիլի 30-ին Գետաշեն և Մարտունաշեն գյուղերի զանգվածային գնդակոծությամբ սկսվեց «Կոլցո» գործողությունը, որի ժամանակ խաղաղ բնակչության դեմ առաջին անգամ օգտագործվեցին տանկեր, մարտական ուղղաթիռներ, հրետանի:
Հայկական գյուղերը հերթականությամբ օղակի մեջ էին առնվում ԽՍՀՄ ՆԳՆ ներքին զորքերի և խորհրդային բանակի կողմից: Այնուհետև ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ն ու միլիցիան մտնում էին նշված գյուղերը՝ պաշտոնապես իբրև թե «անձնագրային ռեժիմի ստուգման», իսկ իրականում՝ հայ բնակչության սպանության, կողոպուտի, ահաբեկության և դրանց հաջորդող տեղահանության նպատակով7։
Գործողության արդյունքում ամբողջովին ամայացան ու ավերվեցին Հյուսիսային Արցախի, ինչպես նաև Շահումյանի, Հադրութի և Շուշիի շրջանների ավելի քան երկու տասնյակ գյուղեր, տեղահանվեց գրեթե տաս հազար մարդ, ավելի քան 100-ը սպանվեց, մի քանի հարյուր մարդ պատանդ ընկավ: Նրանցից շատերի ճակատագիրն առայսօր հայտնի չէ:
Հյուսիսային Արցախի ողբերգական իրադարձությունների կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարությունը պահանջեց հրավիրել ԽՍՀՄ ժողովրդական դեպուտատների արտահերթ համագումար, սակայն Կրեմլը անտեսեց այդ կոչը:
1991 թ. մայիսին ԱՄՆ Սենատը բանաձև ընդունեց, որը դատապարտում էր «հարձակումներն անմեղ երեխաների, կանանց ու տղամարդկանց վրա», «ուժի անխտիր կիրառումը՝ ներառյալ քաղաքացիական տարածքների գնդակոծությունները Հայաստանի արևելյան և հարավային սահմաններում» և կոչ էր անում «վերջ դնել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ուղղված շրջափակմանը և ուժի կիրառման ու ահաբեկման այլ մեթոդներին»8:
Ադրբեջանի ղեկավարությունը «Կոլցո» գործողությունը դիտարկում էր որպես Լեռնային Ղարաբաղի մնացած հայկական մասի լայնածավալ տեղահանության սկիզբ: 1991 թ. մայիսի 22-ին, ելույթ ունենալով Մոսկվայում հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում, Ադրբեջանի Կոմկուսի Կենտկոմի գաղափարախոսության բաժնի պետ Ա. Դաշդամիրովը հայտարարեց. «Մոտ ժամանակներս անհրաժեշտ կլինի Ղարաբաղից արտաքսել ևս 32 հազար մարդ»9: Անդրեյ Սախարովի հիշատակի առաջին միջազգային կոնգրեսի պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ Ա. Դաշդամիրովն ու Ադրբեջանի նախագահ Ա. Մութալիբովը արդարացնում էին Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության տեղահանումը և չէին բացառում դրա շարունակությունը10: Սակայն օգոստոսյան պուտչի11 ձախողումը, որից հետո Մոսկվան դադարեց աջակցել Ադրբեջանին, վերջ դրեց տեղահանություներին:
Իր դաժանությամբ ու մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով աչքի ընկնող «Կոլցո» գործողությունը կտրուկ բարձրացրեց լարվածության մակարդակը տարածաշրջանում և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը տեղափոխեց ռազմական հարթություն՝ դառնալով ԼՂՀ դեմ Ադրբեջանի հետագա լայնածավալ ագրեսիայի նախերգանքը:

The "Koltso" operation of deportation of Armenian villages of Artsakh
From April to August, 1991, the Special Forces of the Azerbaijani Interior Ministry (known as OMON, the abbreviation of the Russian name of the force), with the support of the troops of the Interior Ministry of the USSR and the 4th Soviet Army (its 23th division stationed in Kirovabad) launched the large-scale "Koltso" (Ring) operation on deportation of the Armenian population of Artsakh.
The decision to expel the population of a number of Armenian villages of the NKAO and surrounding regions was made by the authorities of Azerbaijan SSR in April, 1991: during the sessions of Azerbaijani Defense Council on April 10, 1991, the Presidium of the Supreme Council on April 11, 1991 and at the consultations held by the President of Azerbaijan Ayaz Mutallibov with the leaders of the KGB, the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor’s Office on April 161. The Interior Minister of Azerbaijan, Mahammad Asadov2 was entrusted with the command of the operation.
However, the ‘ousting’ of Armenian inhabitants from the villages of the NKAO and surrounding regions had started long before. Particularly, in 1989-1990 the inhabitants of three villages (Kushchi-Armavir, Azat, Kamo) of Northern Artsakh had to flee their places of residence due to the continuous armed attacks against them and pressures by the regional authorities3.
From the beginning of 1991, the idea that Armenians should be expelled from Karabakh if they did not agree to submit themselves to Azerbaijan, was regularly voiced almost openly at the highest level in Azerbaijan. Even in February 1991, the Second Secretary of the Azerbaijan Communist Party, the Head of the "Organizational Committee on Nagorno Karabakh", Victor Polyanichko, while delivering a speech in Baku, announced: "1991 will be declared the year of Nagorno Karabakh. This year will be the last year of difficulties of Azerbaijan. The land of Karabakh is our soil, and we should conquer it for our children"4.
On March 14, 1991 the European Parliament adopted a resolution which specifically highlighted the disastrous situation of Armenian refugees and called on President Gorbachev of the USSR to take urgent and effective steps to bring an end once and for all to the intermittent blockades affecting Armenia and Karabakh and to the threats to the security of the national groups in Karabakh and the neighbouring Armenian enclaves who are seemingly being deliberately forced out5.
Starting from March 25, 1991, the Azerbaijani OMON opened fire towards Getashen and Martunashen villages on a regular basis. From April 16, energy supply was terminated and telephone communication was disconnected in Shahumyn region. On April 19, troops of the Ministry of Internal Affairs of the USSR, stationed in Getashen, were withdrawn from the village. On April 21, upon the demand of Baku, regular helicopter flights from Yerevan to Shahumyan were cancelled6.
On April 30, the "Koltso" operation started with a massive bombardment of Getashen and Martunashen villages, during which tanks, attack helicopters and artillery were used for the first time against peaceful civilians. One after another Armenian villages were encircled by the internal troops of the USSR Interior Ministry and the Soviet Army. This was followed by the Azerbaijani OMON and the police entering these villages under the pretext to "check the passport regime", yet in fact in order to kill, loot, intimidate and after that to deport the Armenian inhabitants7.
As a result of the operation more than twenty villages of Northern Artsakh, as well as in Shahumyan, Hadrut and Shushi regions were totally destroyed and abandoned, almost ten thousand people were displaced, more than 100 were killed, and hundreds were taken hostage. The fate of many of them is still unknown.
The Armenian authorities demanded the convening of an extraordinary Congress of People’s deputies of the USSR regarding the tragic events in Northern Artsakh, but it was ignored by the Kremlin.
In May 1991 the US Senate adopted a resolution, condemning "attacks on innocent children, women and men", "indiscriminate use of force, including the bombardments of civilian areas on the eastern and southern borders of Armenia" and calling "to put an end to the blockade and other methods of using force and frightening Armenia and Nagorno Karabakh"8.
The Azerbaijani authorities considered the "Koltso" operation to be the start for a massive deportation of the remaining Armenians of Nagorno Karabakh. On May 22, 1991, delivering a speech at the Permanent Representation of the republic in Moscow, the Head of the Ideological department of the Central Committee of the Azerbaijan Communist Party, Afrand Dashdamirov announced that "in the near future there would be a need to expel another 32 thousand people from Karabakh"9. At the meeting with the delegation of the first International Congress in memory of Andrei Sakharov, Afrand Dashdamirov and the President of Azerbaijan Ayaz Mutalibov justified the deportation of Armenian inhabitants of Nagorno Karabakh and did not exclude its continuation10. However, the failure of the August putsch11, after which Moscow stopped supporting Azerbaijan, put an end to deportations.
The "Koltso" operation, known for its cruelty and massive violations of human rights, sharply increased tensions in the region and moved the conflict to its military phase, becoming a prelude to the large-scale aggression of Azerbaijan against the NKR.