Երևանի հնացած երթուղայինները կփոխարինվեն 100 հատ 12 մետրանոց ավտոբուսներով
Առաջիկա ամիսներին Երևանի տրանսպորտային ցանցը կհամալրվի 100 նոր ավտոբուսներով, որոնք ձեռք կբերվեն Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) աջակցությամբ: Այս մասին ասվում է շաբաթ օրը Երևանի քաղաքապետարանի Facebook-յան էջում հրապարակված տեսանյութում, փոխանցում է «Նովոստի-Արմենիան»։
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 28-ին, Երևանի քաղաքապետարանը հայտնել էր, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի պաշտոնական էջում հրապարակվել է Երևանի քաղաքապետարանի հայտարարած 100 ավտոբուսների մրցույթը: Մրցույթով նախատեսվում է ձեռք բերել 12-մետր երկարության, ցածր հարթակով, հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հարմարեցված, բնական գազի շարժիչով 100 ավտոբուս, որոնց լավագույն միջազգային չափանիշները մանրամասն մշակված և ներկայացված են մրցութային փաթեթում: Մրցույթը բաց կլինի մինչև ս. թ. հունիսի 12-ը:
Ըստ քաղաքապետարանի աշխատակազմի, ավտոբուսների գնման մրցույթը կտևի մինչև հունիսի 12-ը, և բոլոր առաջարկները ուղարկվելու են ՎԶԵԲ, այլ ոչ թե քաղաքային վարչակազմ:
«Մենք միայն ընկերությունների՝ մրցույթին մասնակցլու երաշխիքներ կստանանք: Կազմակերպությունները պետք է գրանցվեն ՎԶԵԲ կայքում դրան մասնակցելու և առաջարկությունների ամբողջ փաթեթը ներկայացնելու համար», - ասել է Երևանի քաղաքապետարանի ներդրումային ծրագրերի փորձագետ Արման Պետրոսյանը:
Իր հերթին, փոխքաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը նշել է, որ մայրաքաղաքի տրանսպորտային նոր համակարգի գործունեության համար, ընդհանուր առմամբ, անհրաժեշտ է 820 ավտոբուս, և հարցը աստիճանաբար կլուծվի, քանի որ քաղաքային միկրոավտոբուսները հանվում են:
«Նրանցից շատերի շահագործման ժամկետն արդեն սպառվել է, և դրանք պետք է հեռացվեն քաղաքային երթուղիներից: Այս առումով որոշվեց խմբաքանակներով ավտոբուսներ ձեռք բերել: Այս հարյուր ավտոբուսներից հետո ծրագիրը կշարունակվի, և փուլերով ձեռք կբերվեն մնացած տրանսպորտային միջոցները», - ասաց նա:
Քաղաքապետարանում շեշտեցին, որ միջազգային փորձագետների հետ խորհրդակցությունների և քննարկումների արդյունքում ՎԶԵԲ-ի հետ միասին ստեղծվել է հստակ որակական և տեխնիկական չափանիշներով փաթեթ:
Մրցույթին մասնակցելու համար տրանսպորտային միջոցների մատակարարը կամ արտադրողը պետք է ունենա արդյունաբերության մեջ 15 տարվա փորձ, առնվազն 45 միլիոն եվրոյի շրջանառություն և 5 տարվա ընթացքում 25 միլիոն եվրոյի առնվազն երկու նման պայմանագիր: Նա նաև պետք է վաճառած լինի հեղուկ գազով աշխատող 300 ավտոբուս:
Ինչպես նշել է Սարգսյանը, մրցույթի փաթեթը պատրաստվել է այս տարվա փետրվարին, բայց չի հրապարակվել կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով:
«Նախատեսվում է նաև ավտոբուսների համար կայանատեղի կառուցել: Աշխատանքները կսկսվեն մայիսի երկրորդ կեսին, իսկ տրանսպորտային միջոցների առաքումից հետո քաղաքը կունենա նոր կայանատեղի, որը կհամապատասխանի ժամանակակից պահանջներին», - ասաց նա:
Երևանում նախատեսվում է ստեղծել չորս նոր ավտոբուսային պարկ իրենց՝ սեփական գազալցակայաններով:
Այս փուլում Երևանի տրանսպորտային ցանցում գործում է շուրջ 250 մեքենա, որոնք սպասարկում են 19 երթուղի:

Транспортная сеть Еревана пополнится 100 новыми автобусами
Транспортная сеть Еревана в ближайшие месяцы пополнится 100 новыми автобусами, которые будут приобретены при поддержке Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР). Как передает Новости-Армения, об этом говорится в видеоролике, опубликованном в субботу на странице мэрии Еревана в Facebook.
28 апреля мэр армянской столицы Ай Марутян сообщил, что объявлен тендер на покупку сотни 12-метровых автобусов, с двигателем на природном газе, приспособленных для нужд людей с ограниченными возможностями. Транспортные средства будут соответствовать международным стандартам.
Как сообщили в мэрии, конкурс на закупку автобусов продлится до 12 июня, и все предложения будут направлены в ЕБРР, а не городскую администрацию.
"Мы получим только гарантии участия компаний в конкурсе. Организации должны зарегистрироваться на сайте ЕБРР для участия в нем и представить весь пакет предложений", -заявил эксперт по инвестиционным программам мэрии Еревана Арман Петросян.
В свою очередь, вице-мэр Грачья Саркисян отметил, что для функционирования новой транспортной системы столицы, в целом, необходимо 820 автобусов, и вопрос будет решаться постепенно по мере вывода из эксплуатации городских микроавтобусов.
"Срок эксплуатации многих из них уже исчерпан, и они должны быть сняты с городских маршрутов. В связи с этим принято решение о приобретении автобусов партиями. После этих ста автобусов программа продолжится и будут приобретены поэтапно другие транспортные средства", - сказал он.
В мэрии подчеркнули, что в результате консультаций и обсуждений с международными экспертами вместе с ЕБРР создан пакет с четкими качественными и техническими критериями.
Для участия в конкурсе поставщик или производитель транспортных средств должен иметь 15-летний стаж работы в отрасли, оборот за 5 лет минимум в 45 млн. евро и минимум два подобных контракта на 25 млн. евро. Он также должен был продать 300 автобусов, работающих на сжиженном газе.
Как отметил Саркисян, конкурсный пакет был подготовлен уже в феврале текущего года, но не был опубликован из-за пандемии коронавируса.
"Планируется также строительство депо для автобусов. Работы начнутся со второй половины мая, и уже после доставки транспортных средств у города будет новое депо, соответствующее современным требованиям", - сказал он.
В Ереване предполагается создание четырех новых автобусных парков с собственными газовыми автозаправками.
На данном этапе в транспортной сети Еревана работают порядка 250 транспортных средств ЗАО "Ереванский автобус", которые обслуживают 19 маршрутов.