Սիրիայում ՀՀ մարդասիրական առաքելություն իրականացնող սակրավորներն ապրիլին ականազերծել են 5041 քմ ականապատ տարածք
ՀՀ մարդասիրական առաքելություն իրականացնող 4-րդ խմբի սակրավորներն ապրիլին ականազերծել են 5041 քառակուսի մետր ականապատ տարածք, որի ժամանակ հայտնաբերվել է 16 հատ ՊՄՆ-2 տեսակի հակահետևակային ականներ: Առաքելության առաջին իսկ օրվանից ականազերծվել է ընդհանուր 152,738 քառակուսի մետր: Այս մասին հայտնում են «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ֆեյսբուքյան էջում։
4-րդ խմբի բժիշկներն ապրիլին կորոնավիրուսի սահմանափակումներով պայմանավորված բուժօգնություն է ցուցաբերել թվով 144 տեղաբնակների: Այսպիսով, ՀՀ մարդասիրական խումբը 2019 թվականի փետրվարից մինչև այսօր ցուցաբերել է ընդհանուր 12035 հիվանդներին բուժօգնություն: Այս ժամանակահատվածում Հալեպի բուժ հաստատություններին փոխանցվել են բժշկական պարագաներ և մեծ քանակությամբ դեղորայք: Ինչպես նաև՝ ՊՈԱԿ փորձագիտական կենտրոնի կողմից ուղարկված մարդասիրական օգնության մի մասը տրվել է Հայ համայնքին պատկանող մանկատանը:
Հալեպում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության հետ համագործակցությամբ ապրիլի 12-ին ՀՀ Հումանիտար առաքելություն իրականացնող խումբը Հալեպի զինվորական հոսպիտալին և այլ բժշկական հաստատություններին փոխանցել է բժշկական պարագաներ։ Բժշկական կենտրոնների ղեկավարներն իրենց երախտագիտություն են հայտնել հայ բժիշկներին տրամադրված բժշկական պարագաների և ցուցաբերվող ամենօրյա օժանդակության համար։ Հալեպի զինվորական հոսպիտալի պետ, գեներալ Ֆայեզ ալ-Այուբիին բարձր է գնահատել հայ և սիրիացի բժիշկների համատեղ ջանքերը, նվիրական աշխատանքը, մասնագիտական բարձր հատկանիշները, ոչ միայն պատերազմի հետևանքով տուժածներին բուժօգնության ցուցաբերումը, այլև՝ համատեղ ուժերով ցանկացած տեսակի վտանգի դեմ պայքարելու պատրաստակամությունը։
Գեներալը նշել է, որ հայ գործընկերները հավատարիմ են մարդասիրության վեհ սկզբունքներին և ամեն օր պրոֆեսիոնալ մոտեցմամբ օգնություն են ցուցաբերում Սիրիայի ազգաբնակչությանը։ Սիրիայի ժողովուրդը գնահատում է, որ հայերն այս դժվար իրավիճակում իրենց կողքին են։

Миссия Армении в Сирии в апреле разминировала 5041 кв м, оказана помощь 144 жителям
Саперы 4-ой группы, осуществляющей гуманитарную миссию в Сирии, в апреле разминировали 5041 кв. м, обнаружено 16 противопехотных мин «ПМН-2». Всего за время было разминировано 152,738 квадратных метров. Об этом сообщает ГНКО «Центр гуманитарного разминирования и экспертиз».
Врачи 4-й группы в апреле оказали помощь 144 местным жителям в связи с ограничениями, связанными с распространением коронавируса. Гуманитарная группа Армении с февраля 2019 года по настоящее время оказала медицинскую помощь 12035 пациентам. За этот период медучреждениям Алеппо были переданы медицинские принадлежности и большое количество медикаментов. Часть гуманитарной помощи, направленной Центром, была доставлена в детский дом, принадлежащий армянской общине.
В сотрудничестве с Генеральным консульством Республики Армения в Алеппо 12 апреля группа, осуществляющая гуманитарную миссию, передала военному госпиталю и другим медицинским учреждениям Алеппо медицинские принадлежности. Руководители медицинских центров выразили свою признательность армянским врачам за предоставленные медицинские принадлежности и оказываемую ежедневную помощь. Начальник военного госпиталя Алеппо, генерал Фаез Аль-Аюби высоко оценил совместные усилия армянских и сирийских врачей, беззаветную работу, высокие профессиональные качества, готовность совместными усилиями бороться с любой угрозой.
Генерал отметил, что армянские коллеги привержены высоким принципам гуманизма и каждый день профессионально оказывают помощь населению Сирии. Народ Сирии ценит, что армяне в этой трудной ситуации рядом с ним.