Թրամփը վետո է դրել Իրանի նկատմամբ ուժ կիրառելու արգելքի բանաձևի վրա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վետո է դրել կոնգրեսի բանաձևի վրա, որով արգելվում էր Իրանի նկատմամբ ռազմական ուժի կիրառումը, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով Սպիտակ տան հայտարարությանը։
Թրամփի խոսքերով, այս բանաձևը վիրավորական էր։ Նա կարծում է, որ փաստաթուղթը հիմնված է «փաստերի և օրենքի սխալ ըմբռնման վրա» և պնդում է, որ Իրանցի գեներալ Քասիմ Սուլեյմանիի սպանությունը «լիովին թույլատրված է եղել (ամերիկյան) օրենքով»։
«Մենք ապրում ենք ծագող սպառնալիքների թշնամական աշխարհում, և սահմանադրությունն ընդունում է, որ նախագահը պետք է կարողանա կանխատեսել մեր հակառակորդների հետագա քայլերը և արագ և վճռական պատասխան միջոցներ ձեռնարկի։ Ահա թե ինչ եմ ես արել»,- ասել է Թրամփը։

Трамп наложил вето на запрещающую применение силы против Ирана резолюцию
Президент США Дональд Трамп наложил право вето на резолюцию конгресса, которая запрещает применять военную силу против Ирана. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на заявление Белого дома.
Агентство отмечает, что глава государства наложил вето на закон, принятый обеими палатами конгресса, чтобы ограничить возможность президента начать войну против Ирана, передает gazeta.ru.
По словам Трампа, эта резолюция была оскорбительной. Он считает, что документ основывается на "неверном понимании фактов и закона" и настаивает, что ликвидация генерала Ирана Касима Сулеймани была "полностью разрешена (американским) законом".
"Мы живем во враждебном мире среди возникающих угроз, и конституция признает, что президент должен уметь предвидеть следующие шаги наших противников и принимать быстрые и решительные ответные меры. Вот что я сделал!" – добавил Трамп.