ԱՄՆ-ը խորը ներգրավված է Հայաստանի և Ադրբեջանի երկխոսության ընթացքն ապահովելու գործում. Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ
Թե՛ Ադրբեջանի եւ թե՛ Հայաստանի արտգործնախարարները շատ լավ գիտակցում են այն դրական դերը, որ Միացյալ Նահանգները խաղում է՝ օգնելով շարունակել երկխոսությունը, հայտարարել է ԱՄՆ-ի փոխպետքարտուղարի տեղակալ Ջորջ Քենթը՝ Գերմանական Մարշալի հիմնադրամի կողմից կազմակերպված առցանց քննարկման ընթացքում, պատասխանելով «Ամերիկայի Ձայն»-ի հարցին, փոխանցում է Tert.am-ը:
«Մենք ակտիվորեն ներգրավված ենք գործընթացի մեջ՝ օգնելով կազմակերպել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների երկխոսությունը, որի հիմքում է խաղաղ կարգավորմանը հասնելու նպատակը, հիմնվելով Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա: Դա ներառում է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն, սակայն նաեւ՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունք: Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում այդ սկզբունքները կողմերը տարբեր կերպ են մեկնաբանել»:
Ի պատասխան հարցին, թե արդյոք Միացյալ Նահանգները կիսում է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի վերջերս արված հայտարարությունը ղարաբաղյան գործընթացի վերաբերյալ, Պետքարտուղարության ներկայացուցիչն ասաց.
«Ես չեմ մեկնաբանելու Ռուսաստանի արտգործնախարարին, ասեմ միայն, որ նա վերջերս արել է մի շարք ոչ օգտակար հայտարարություններ, այդ թվում Դոնբասի իրավիճակի վերաբերյալ, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի արտգործնախարարների հանդիպումից հետո: Ասեմ միայն, որ Միացյալ Նահանգները խորը ներգրավված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկխոսության ընթացքն ապահովելու գործում»:

США активно помогают организовать диалог между глава МИД Армении и Азербайджана: представитель Госдепа
Министры иностранных дел как Азербайджана, так и Армении прекрасно осознают позитивную роль, которую играют Соединенные Штаты в содействии продолжению диалога, заявил заместитель помощника госсекретаря США Джордж Кент во время онлайн-дискуссии, организованной Фондом Маршалла Германии в ответ на вопрос "Голос Америки", передает Tert.am.
"Мы активно участвуем в этом процессе, помогая организовать диалог между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, в основе которого лежит цель добиться мирного урегулирования, основанного на принципах Хельсинкского заключительного акта. Это включает неприменение силы или угрозы силы, территориальную целостность, а также право народов на самоопределение. В случае с Нагорным Карабахом стороны по-разному истолковали эти принципы", - отметил он.
На вопрос о том, разделяют ли США недавнее заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова по карабахскому конфликту, представитель Госдепартамента сказал: "Я не буду комментировать заявление министра иностранных дел России, скажу только, что за последнее время он сделал ряд бесполезных заявлений, в том числе о ситуации в Донбассе, после встречи министров иностранных дел Германии, Франции, Украины и России. Скажу только, что Соединенные Штаты глубоко вовлечены в обеспечение диалога между Арменией и Азербайджаном".