Վարակված շուրջ 20 զինծառայող կա. Դավիթ Տոնոյան
Բանակում ունենք և վարակվածներ և մեկուսացվածներ: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 8-ին, «Եռաբլուրում» NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Նաև ունենք ռիսկային տարիքի անձնակազմ, որը գտնվում է տանը: Շատ մեծ նվազում է մեկուսացումների և ինքնամեկուսացումների: կարծում եմ եղանակի հետ կապված ավելի քիչ կլինի: Վտանգավոր ոչ մի բան չկա: Ժամկետային զինծառայողների մեջ էլ համարյա թե չունենք այդպիսի դեպք: Թոքաբորբի բարդացումներով էլ այնքան նվազ են դեպքերը, որ անգամ խոսելն է ամոթ»,-ասաց Տոնոյանը:
Հարցին, թե ընդհանուր զինված ուժերում որքան դեպք է գրանցվել, նախարարը պատասխանեց. «Հիմնականում դա երևանամերձ, և նախկին օջախների զորամասերն են 2 տասնյակ է և ընդամենը երեք բարդացում ունենք, ոչ վտանգավոր, անգամ ոչ միջին ծանրության»:

Около 20 военнослужащих заражены коронавирусом: министр обороны Армении
В армии есть и зараженные коронавирусом, и изолированные. Об этом заявил в беседе с NEWS.am 8 мая в "Ераблуре" министр обороны Давид Тоноян.
"Имеется также личный состав, находящийся в группе риска, который находится дома. Наблюдается резкое уменьшение изолированных и самоизолированных. Думаю, в связи с погодой будет еще меньше. Ничего опасного нет. Среди военнослужащих срочной службы практически нет такого случая. Число случаев с осложнениями пневмонии настолько мало, что об это говорить просто стыдно", - заявил Тоноян.
На вопрос, сколько случаев коронавируса в ВС в общем зарегистрировано, министр ответил: "В основном, это воинские части близ Еревана и бывшие очаги, около двух десятков, имеется всего три случая осложнения, не опасные, и даже не средней тяжести".