Վլադիմիր Պուտինն ու Միխայիլ Միշուստինը շնորհավորական ուղերձներ են հղել Նիկոլ Փաշինյանին
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակի 75-ամյակի առթիվ Հայաստանի վարչապետին շնորհավորական ուղերձներ են հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ՌԴ կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինը, ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարներ։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի շնորհավորական ուղերձում նշված է.
սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 75-րդ տարեդարձի առթիվ։
Մեր ժողովուրդները սրբորեն հարգում են հերոսների հիշատակը, ովքեր ճակատում իրենց դրսևորած խիզախությամբ և թիկունքում կատարած անձնուրաց աշխատանքով օգնեցին հաղթանակ տոնել նացիզմի դեմ, պաշտպանել խաղաղությունը ապագա սերունդների համար:
Համոզված եմ, որ ռազմական տարիների դժվարին փորձությունների ժամանակաշրջանում կոփված բարեկամությունը կշարունակի ծառայել որպես հուսալի հիմք ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացման, բազմաշերտ գործընկերային փոխգործակցության ամրապնդման համար, կօգնի համատեղ դիմակայել ժամանակակից մարտահրավերներին, այդ թվում՝ կորոնավիրուսային վարակի համաճարակին:
Խնդրում եմ Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող բոլոր վետերաններին և թիկունքի աշխատավորներին փոխանցել քաջառողջության, երջանկության, բարեկեցության և երկար տարիների կյանքի անկեղծ բարեմաղթանքներս»:
Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինի շնորհավորական ուղերձում նշված է.
սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս հանդիսավոր օրը մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում ռուսաստանցիներին և հայերին, ովքեր ուս ուսի մարտնչել են ֆաշիստական զավթիչների դեմ՝ հանուն ապագա սերունդների խաղաղ կյանքի:
Վստահ եմ, որ պատերազմի բովով անցած մարտական բարեկամությունը հուսալի հիմք կծառայի ռուս-հայկական համագործակցության և գործընկերության ամրապնդման, Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ինտեգրացիայի հետագա զարգացման համար:
խնդրում եմ Հայաստանում բնակվող վետերաններին փոխանցել խորին երախտագիտության խոսքերս, բարօրության, քաջառողջության և երկարակեցության մաղթանքներս»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինին՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակի 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Մայիսի 9-ի առիթով ՀՀ վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել նաև ԱՊՀ անդամ պետությունների ղեկավարներ՝ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին, Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովին, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին, Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովին, Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևին, Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնին, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին։

RA Prime Minister Sends Congratulatory Messages on 75th Anniversary of Victory in World War II
Prime Minister Nikol Pashinyan has sent congratulatory messages to RF President Vladimir Putin and RF Premier Mikhail Mishustin on the 75th Anniversary of Victory in World War II.
On May 9, the Prime Minister of the Republic of Armenia sent congratulatory messages to the leaders of CIS-member States: President Alexander Lukashenko of Belarus, President Sooronbay Zheenbekov of Kyrgyzstan, President Kassym-Jomart Tokayev of Kazakhstan, President Gurbanguly Berdimuhamedov of Turkmenistan, President Shavkat Mirziyoyev of Uzbekistan, President Igor Dodon of Moldova, and President Emomali Rahmon of Tajikistan.
In turn, Russian President Vladimir Putin, Russian Premier Mikhail Mishustin and the leaders of CIS-member States have sent congratulatory messages to the Prime Minister of Armenia on the 75th Anniversary of Victory in World War II.
RF President Vladimir Putin stated in his congratulatory message:
I cordially congratulate you and all citizens of Armenia on the 75th Anniversary of Victory in the Great Patriotic War.
Our peoples hold sacred and piously revere the memory of our heroes whose bravery on the frontline and selfless work in rear helped us celebrate victory over Nazism and reinstate peace for future generations.
I am convinced that the strong ties of friendship forged in wartime will continue to serve as a reliable basis for the furtherance of Russian-Armenian allied relations, strengthening multilateral partnership, and will help us defy through joint efforts modern challenges, including the coronavirus pandemic.
I would like to convey to Armenian Great Patriotic War veterans and all those who served in rear my best wishes for good health, happiness, wellbeing and long life.”
RF Prime Minister Mikhail Mishustin’s congratulatory message reads:
I cordially congratulate you on the 75th Anniversary of Victory in the Great Patriotic War.
On this solemn day, we pay tribute to all those Russians and Armenians who fought side by side against the fascist invaders for the sake of future generations’ peaceful life.
I am confident that the war-tested friendship will serve as a reliable basis for the strengthening of Russian-Armenian cooperation and partnership, as well as for the furtherance integration within the Eurasian Economic Union.
Dear Nikol Vovayevich,
I would like to convey to the veterans living in Armenia words of deep gratitude, my best wishes for well-being, robust health and longevity.”