Հայաստանից 80 ուղևոր տարհանման չվերթով տեղափոխվել է Ուկրաինա
Մայիսի 10-ին տարհանման չվերթով Հայաստանից Ուկրաինա է ժամանել 80 ուղևոր, այս մասին հայտնում է AnalitikaUA.net-ը:
Հայաստանի Հանրապետությունում Ուկրաինայի դեսպանությունից պարբերականին հայտնել են, որ Հայաստանից չվերթով Կիև է մեկնել 80 ուղևոր, որից 51-ը Ուկրաինայի քաղաքացիներ են:
Ժամանողների շարքում չեն հայտնաբերել բարձր ջերմությամբ կամ ինքնազգացողության գանգատներով անձանց: Այս չվերթների ուղևորները կարանտին անցնելու համար ընտրել են «Дій вдома» հավելվածի միջոցով ինքնամեկուսացումը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ սա Երևանից արդեն երրորդ հատուկ չվերթն է: Ուկրաինական SkyUp ավիաընկերությունը ապրիլի 28-ին իրականացրել էր Կիև-Երևան-Կիև չարթերային չվերթ, որը տեղափոխել էր երկու երկրներից մոտ 300 քաղաքացիների: Թռիչքի բոլոր ծախսերը ստանձնել է «Ուկրաինայի հայերի միություն» կազմակերպությունը՝ նախագահ Վիլեն Շատվորյանի գլխավորությամբ:
SkyUp ավիաընկերությունը մարտի 25-ին իրականացրել էր Կիև-Երևան-Կիև չարթերային չվերթ, որն այդ ժամանակ Կիևից տեղափոխել էր 62 ուղևորի, իսկ Երևանից՝ 92: Նշվում էր, որ չվերթն իրականացվել է Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուլեբի և ուկրաինացի դիվանագետների ջանքերի շնորհիվ:

В Украину эвакуационным авиарейсом доставили 80 пассажиров из Армении
10 мая — эвакуационными рейсом из Армении в Украину прибыло 80 пассажиров, об этом сообщает AnalitikaUA.net.
В Посольстве Украины в Республике Армения уточнили изданию, что рейсом из Армении, в Киев вылетели 80 пассажиров, из них 51 граждане Украины.
Согласно данным Государственной пограничной службы Украины, пограничники Отдельного контрольно-пропускного пункта "Киев" осуществили температурный скрининг и опросы о состоянии здоровья пассажиров.
Лиц с повышенной температурой тела или жалобами на самочувствие среди прибывших не обнаружили. Для прохождения карантина пассажиры этих рейсов выбрали самоизоляцию с помощью приложения "Дій вдома".
Издание напоминает, что это уже третий специальный рейс из Еревана. Украинская авиакомпания SkyUp 28 апреля осуществила чартерный рейс Киев-Ереван-Киев, который доставил около 300 граждан обеих стран. Все затраты за перелёт взяла на себя организация "Союз армян Украины" во главе с председателем Виленом Шатворяном.
25 марта авиакомпания SkyUp осуществила чартерный рейс Киев-Ереван-Киев, которым тогда из Киева вылетели 62 пассажира, а из Еревана 92. Отмечалось, что рейс состоялся благодаря усилиям Посла Украины в Армении Ивана Кулебы и украинских дипломатов.