Կորոնավիրուսը հայերն են բերել. Փայլանը հայկական եկեղեցու դեմ կատարված ոտնձգության հարցը տեղափոխել է Թուրքիայի խորհրդարան
Թուրքիայում ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունից (HDP-ԺԴԿ) ընտրված հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը հայկական եկեղեցու վրա կատարված հարձակման հարցը տեղափոխել է երկրի խորհրդարան։ Նա գրավոր հարցում է ներկայացրել Թուրքիայի խորհրդարան՝ ուղղված ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուին։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի քաղաքացներից մեկը մայիսի 8-ին փորձել էր վառել Ստամբուլ քաղաքի Բաքըրքյոյ շրջանի Զեյթինլիք թաղամասում գտնվող հայկական Ծնունդ Սբ. Աստվածածնի եկեղեցու դուռը։ Բայց դա նրան չէր հաջողվել։
Փայլանն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ դեպքի առթիվ բերման ենթարկված անձնավորությունը իր խոստովանական ցուցմունքում որպես իր արարքի պատճառ նշել է հետևյալը. «Որովետև կորոնավիրուսը սրանք (հայեր-խմբ․) են բերել»։
Հայ պատգամավորն ընդգծել է նաև, որ ատելության մթնոլորտի պայմաններում Բաքըրքյոյում և տարբեր շրջաններում պարբերաբար եկեղեցիների նկատմամբ ոտնձգություններ են կատարվում։ Եղել են դեպքեր, երբ ռասիստական, ազգայնամոլական բնույթի գրություններ են տեղ գտել հայկական եկեղեցիների պատերին։
Ինչպես հայտնում է Ermenihaber-ը՝ այս ամենը նկատի առնելով Կարո Փայլանը Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուին ուղղել է հետևյալ հարցերը.
1. Չեք կարծո՞ւմ, որ փոքրամասնությունների կրոնական հաստատությունների հանդեպ ատելության հողի վրա իրականացվող հարձակումների վրա ազդեցություն են ունենում Թուրքիայի նախագահի կողմից գործածվող խոսքերը, ինչպես օրինակ՝ «թրի ավելցուկ» արտահայտությունն է։
2. Ի՞նչպիսի միջոցներ եք ձեռնարկում հաճախակի հարձակման ենթարկվող փոքրամասնություններին պատկանող կրոնական հաստատությունները պաշտպանելու համար։
3. Ըստ իս՝ ատելության հողի վրա իրականացվող այս հարձակումներն ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա, ուղղորդվում են պետության ներսում գտնվող տեսանելի կամ անտեսանելի կենտրոնների կողմից։ Հակառակը կարո՞ղ եք պնդել։
Հիշեցնենք, որ Ստամբուլի ոստիկանությունը եկեղեցու տարածքի անվտանգության տեսախցիկների շնորհիվ հանցագործին հայտնաբերել ու բերման է ենթարկել։ Վերջինս իր խոստովանական ցուցմունքում որպես իր արարքի պատճառ նշել է հետևյալը. «Որովետև կորոնավիրուսը սրանք (հայեր-խմբ․) են բերել»։
Ստամբուլի նահանգապետարանը տեղեկացրել է, որ հանցագործը ձերբակալվել է, և նախաքննությունը շարունակվում է։

Armenians Caused the Coronavirus to Plague Us: Garo Paylan Raised the Issue of Attack on Armenian Church in Turkey
Peoples' Democratic Party (HDP) Diyarbakır MP Garo Paylan has submitted a Parliamentary question regarding the attempted attack against the Dznunt Surp Asdvadzadzni Church in Bakırköy, İstanbul on May 8, Bianet reports.
On that night, a person attempted to set the Armenian church's gate on fire. Releasing a statement about the incident later on, the Governor's Office of İstanbul announced that a suspect named M.K. was detained in relation with the incident and the investigation was ongoing.
Bringing this issue into Parliamentary agenda, Paylan has addressed a Parliamentary question to Minister of Interior Süleyman Soylu.
The MP has reminded the minister of President and ruling Justice and Development Party (AKP) Chair Recep Tayyip Erdoğan's speech on May 4, when he uttered the words "leftover of the sword," which is a derogatory expression used for the survivors of the Armenian Genocide.
Within this context, Paylan has asked Soylu whether this hate speech has any role in the attack that targeted the Armenian church in Bakırköy.
In his speech on May 4, President and AKP Chair Erdoğan stated, "Even though they are now very few in number, we don't let the pursuits of terrorists that are leftovers of the sword..."
Paylan has briefly stated the following in his Parliamentary question:
"On May 8, a hate attack was committed against the Armenian Church in Bakırköy, İstanbul by its gate being set on fire. It has been reported in the press that after the suspect who launched the hate attack was caught, he said, 'I burned it because they caused the coronavirus to plague us.'
"Recurring hate attacks are recently launched against churches in Bakırköy and other districts. Discriminatory remarks and hate speech were written on the walls of places of worship. There were attempted armed attacks."
Paylan has asked the following questions to Interior Minister Soylu:
"Do you think that the hate speech used by the President [Recep Tayyip Erdoğan] such as 'leftovers of the sword' plays any role in the hate attacks targeting minorities' places of worship?
"What kind of precautions do you take to ensure the security of minorities' places of worship, which are frequently subjected to attacks?
"I am of the opinion that these hate attacks are directed by visible and invisible groups within the state, as it was the case in the past. Can you easily say the opposite?" (EKN/SD).