Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄԷ ԱԳ և միջազգային համագործակցության նախարարի հետ
Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մայիսի 14-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Արաբական Միացյալ էմիրությունների արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Շեյխ Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահայանի հետ:
Նախարար Մնացականյանն իր զրուցակցին շնորհավորեց Ռամադանի կապակցությամբ՝ մաղթելով քաջառողջություն և ամենայն հաջողություն, իսկ ԱՄԷ բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն և բարօրություն:
ԱԳ նախարարներ Մնացականյանը և Ալ Նահայանին հանգամանալից քննարկում ունեցան նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված խնդիրների և դրանց սոցիալ-տնտեսական հետևանքների վերացման ուղղությամբ ազգային և միջազգային մակարդակով ձեռնարկվող քայլերի շուրջ: Ներկայացնելով ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերը և ծրագրերը՝ ԱԳ նախարարը նաև շնորհակալություն հայտնեց ԱՄԷ կառավարությանը՝ նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրադրությունում Հայաստանին ցուցաբերած մարդասիրական օգնության համար։
Զրուցակիցները գոհունակություն հայտնեցին երկու երկրների միջև ավանդական բարեկամության հիմքի վրա կառուցված հարաբերությունների, քաղաքական երկխոսության, առևտրատնտեսական և այլ ոլորտներում համագործակցության տեսանելի դինամիկայի կապակցությամբ՝ վերահաստատելով փոխադարձ պատրաստակամությունը շարունակելու երկկողմ օրակարգի հետագա խորացմանը և հարստացմանն ուղղված քայլերը: Առևտրատնտեսական համագործակցության շրջանակներում առանձնահատուկ կարևորելով բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարության, գյուղատնտեսական և զբոսաշրջության ոլորտները՝ նախարարները մտքեր փոխանակեցին նաև այդ առնչությամբ տարածաշրջանային և ինտեգրացիոն շրջանակների ներուժի օգտագործման հեռանկարների շուրջ:
ԱԳ նախարարներ Մնացականյանը և Ալ Նահայանին անդրադարձան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին, փոխադարձ հետաքրքրություն և միմյանց համար կարևորություն ունեցող հարցերի լայն շրջանակի շուրջ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված քայլերին:

Телефонный разговор Мнацаканяна с министром иностранных дел и международного сотрудничества ОАЭ
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 14 мая провел телефонный разговор с министром иностранных дел и международного сотрудничества Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Абдаллой бин Зайед Аль Нахаяном. Об этом сообщили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
"Министр Мнацаканян поздравил своего собеседника со священным месяцем Рамадан, пожелав ему крепкого здоровья и успехов, а дружественному народу ОАЭ - прочного мира и благоденствия.
Министры иностранных дел Мнацаканян и Аль Нахайян детально обсудили проблемы, обусловленные пандемией коронавируса нового типа, и шаги, предпринимаемые на национальном и международном уровне по устранению их социально-экономических последствий. Представляя осуществляемые правительством Арфмении шаги и программы, глава МИД также выразил благодарность правительству ОАЭ за оказанную Армении гуманитарную помощь в ситуации, обусловленной пандемией коронавируса нового типа.
Собеседники выразили удовлетворение по поводу отношений, построенных на основе традиционной дружбы между двумя странами, политического диалога, видимой динамики сотрудничества в торгово-экономической и других сферах, подтвердили взаимную готовность продолжать шаги, направленные на дальнейшее углубление и обогащение двусторонней повестки. В рамках торгово-экономического сотрудничества особо выделив сферы высоких технологий и инноваций, сельского хозяйства и туризма, министры обменялись мнениями также о перспективах использования потенциала региональных и интеграционных кругов.
Министры иностранных дел Мнацаканян и Аль Нахаян коснулись сложившейся в регионе ситуации, шагов, направленных на укрепление сотрудничества по широкому кругу вопросов, представляющих взаимный интерес.
В ходе телефонного разговора был затронут также ряд вопросов международной повестки", - говорится в сообщении МИД Армении.