Թուրքիան ռուսներին թույլ է տվել բուժման նպատակով մուտք գործել իր երկիր
Թուրքիայի իշխանությունները Ռուսաստանի և մի շարք այլ երկրների քաղաքացիների թույլ են տվել հատել սահմանը բուժհաստատություններում բուժման համար: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում կատարելով Anadolu-ին:
Այս որոշումը երկրի կառավարությունը կայացրել է կորոնավիրուսի համաճարակի հետևանքով մտցված կարանտինը պարզեցնելու միջոցառումների շրջանակներում:
Թույլտվությունը տարածվում է նաև Ադրբեջանի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Հունաստանի, Վրաստանի, Ջիբութիի, Իրաքի, Ղազախստանի, Քաթարի, Ղրղզստանի, Լիբիայի, Մոլդովայի, Նիդեռլանդների, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի և Ուկրաինայի քաղաքացիների վրա:
Միևնույն ժամանակ, միայն կորոնավիրուսի թեստի բացասական արդյունքներ ունեցող հիվանդները կարող են հատել Թուրքիայի հետ սահմանը: Երկրում բուժում ստանալու ցանկություն ունեցող օտարերկրացիների մասին տեղեկատվությունն առաջին հերթին մուտքագրվելու է բժշկական հսկողության միջազգային համակարգ: Նախնական հաստատում ստանալուց հետո նոր նրանց կտրվի Թուրքիայի բժշկական հաստատություններում բուժման թույլտվություն:

СМИ: Турция разрешила въезд россиянам для лечения
Власти Турции разрешили гражданам России и ряда других стран пересекать границу для лечения в медицинских учреждениях. Об этом сообщает ТАСС, ссылаясь на Anadolu.
Это решение принято правительством страны в рамках мер по упрощению карантина в связи с коронавирусной инфекцией нового типа.
Разрешение также распространяется для граждан Азербайджана, Великобритании, Германии, Греции, Грузии, Джибути, Ирака, Казахстана, Катара, Киргизии, Ливии, Молдавии, Нидерландов, Туркмении, Узбекистана и Украины.
При этом пересекать границу с Турцией смогут лишь пациенты с отрицательными результатами теста на коронавирус.
По данным Anadolu, информация о желающих пройти лечение в республике иностранцах будет сначала заноситься в Международную систему медицинского контроля. После получения предварительного подтверждения им будет выдаваться разрешение на лечение в турецких медицинских учреждениях.