Եթե այսպես շարունակվի, օրական տասնյակ, նույնիսկ հարյուրավոր մահեր կունենանք. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց՝ Հայաստանը մեծ պրոբլեմի առաջ է կանգնած, քանի որ հասարակությունը լուրջ չի ընդունում վտանգը, հաղորդում է Panorama.am։
«եթե մահվան տեմպը չկոտրենք, ապա մայիսի 29-ին կունենաք 10 հազար հիվանդացության դեպք, հունիսի 12-ին՝ 20 հազար հիվանդացության դեպք, ինչը նշանակում է, որ մահվան դեպքերը կավելանան, քանի որ վերակենդանացման բաժանմունքներում տեղ չի լինի։ Եթե այս դինամիկան չփոխենք, ապա իսկապես շատ լուրջ պրոբլեմի առաջ ենք կանգնելու, օրական տասնյակ, նույնիսկ հարյուրավոր մահեր կարող են գրանցվել։ Այս իրավիճակին չհասնելու համար շատ կարևոր է յուրաքանչյուրիս անհատական պատասխանատվությունը, պահվածքը»,-ասաց Փաշինյանը։
Նա ասաց, այսօր էլ ինքը փողոցում տեսել է մարդիկ, ովքեր միմյանց քիթ մտած զրուցում են, կարծես ոչինչ չի պատահել։
«Կոչ եմ անում, խնդրում եմ, պահանջում եմ, որ պարետատան սահմանափակումները պահպանվեն։ Թաղումները կատարվում են այնպես, կարծես ոչինչ չի պատահել։ Մենք դեպքեր ունենք, որ թաղումները դառնում են մեծ բռնկումների պատճառ»,-նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով, սահմանփակումները խախտողների նկատմամբ խիստ են լինելու, քանի որ սա արդեն ազգային անվտանգության հարց է։ Նա հորդորեց տուրք չտալ սուտ լուրերին։
Նա մեկ անգամ ևս կրկնեց խախտումների համար տուգանելու են բոլորին. «Հետո չասեք սոցիալական վատ վիճակում ենք, վատ վիճակում եք, սոցիալական հեռավորություն պահեք»։
Փաշինյանը բարկացավ նաև այն մարդկանց վրա, որոնք պահանջում են հերքել, թե իշխանությունը փայ ունի դիմակների արտադրության մեջ, ասաց՝ կյանքը հերքելով չի անցկացնելու։
«Դե ապացուցեք, որ ուղտ չեմ, ապացուցեք, որ մաքսանենգ չենք։ Այնպես որ չեմ պատրաստվում հերքել, սաղ կյանքում հերքել ենք, ով ինչին ուզում է հավատա, թող հավատա, հալալ ա իրեն»,-ասաց նա՝ էլի հիշելով կորոնավիրուսի մասին։

Если эта динамика сохранится, то в день будут фиксироваться десятки, даже сотни случаев смерти от коронавируса: премьер Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире в соцсети Facebook заявил, что Армения стоит перед большой проблемой, поскольку общественность серьезно не воспринимает угрозу, передает Panorama.am.
"Если мы не замедлим темп смертности, то уже к 29 мая в Армении будет зафиксировано 10 тысяч случаев коронавируса, а 12 июня – 20 тысяч случаев заболевания, что значит, что увеличатся случаи смерти, поскольку в отделении реанимации просто не будет мест. Если эта динамика не изменится, то действительно мы встанем перед крайне серьезной проблемой: в день будут фиксироваться десятки, даже сотни случаев с летальным исходом. Чтобы избежать подобную ситуацию, крайне важна личная ответственность, поведение каждого из нас", – отметил Н. Пашинян.
Премьер-министр отметил, и сегодня он на улице встретил людей, которые близко стоят друг к другу, общаются так, будто ничего не произошло.
"Призываю, прошу, требую, чтобы соблюдались ограничения комендатуры. Церемонии похорон проводятся так, будто ничего не произошло. Зафиксированы случаи, когда похороны становятся причиной больших вспышек", – добавил он.
По словам Н. Пашиняна, в отношении нарушителей ограничений будут приняты строгие меры, поскольку это уже вопрос национальной безопасности. Он призвал также не следить также за фейковой, ложной информацией.