Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն ծանուցագրեր է ուղարկել ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարներին
Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրով և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունների համաձայն՝ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ծանուցագրեր է ուղարկել համապատասխանաբար Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին և Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին Արցախի կողմից տվյալ միջազգային դաշնագրերով նախատեսված ժամանակավոր իրավական միջոցներ ձեռնարկելու մասին՝ նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) տարածման սպառնալիքի հիմքով երկրում արտակարգ իրավիճակ մտցնելու պատճառով:
Ծանուցագրերում նշվում է, որ հանրապետության ողջ տարածքում արտակարգ իրավիճակ է մտցվել 2020 թվականի ապրիլի 12-ին 30 օր ժամկետով և երկարաձգվել մինչև հունիսի 11-ը: Արցախի Հանրապետությունը պարտավորվում է Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարին և Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացնել արտակարգ իրավիճակի ժամանակ իր կողմից ձեռնարկված իրավական միջոցների, ինչպես նաև այդ միջոցների կիրառման դադարեցման ամսաթվի մասին:
Արցախի Հանրապետությունը միակողմանիորեն միացել է Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրին 1992 թվականին և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային՝ 2015 թվականին:

МИД Республики Арцах направил уведомления Генеральным секретарям ООН и Совета Европы
Согласно взятым на себя обязательствам по Международному пакту о гражданских и политических правах и Европейской конвенции по правам человека, министерство иностранных дел Республики Арцах направило уведомления соответственно Генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу и Генеральному секретарю Совета Европы Марие Пейчинович-Бурич о принятии Арцахом временных правовых мер, предусмотренных данными международными договорами, вследствие введения в стране чрезвычайной ситуации из-за угрозы распространения коронавируса нового типа COVID-19.
В уведомлениях отмечается, что чрезвычайная ситуация сроком на 30 дней была введена на всей территории республики 12 апреля 2020 г. и была продлена по окончании данного срока до 11 июня 2020 г. Республика Арцах обязуется информировать Генерального секретаря ООН и Генерального секретаря Совета Европы о введенных ею правовых мерах в период чрезвычайной ситуации, а также сообщить о дате прекращения действия данных мер.
Республика Арцах присоединилась в одностороннем порядке к Международному пакту о гражданских и политических правах в 1992 году и к Европейской конвенции по правам человека - в 2015 году.