Կենսաթոշակների վճարման անկանխիկ մեթոդին Հայաստանի լիակատար անցման ժամկետը կհետաձգվի
Կենսաթոշակների վճարման անկանխիկ մեթոդին Հայաստանի լիակատար անցման ժամկետը կհետաձգվի: Այս մասին մայիսի 20-ին Ազգային ժողովում Առողջապահության և սոցիալական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սաղիյանը, փոխանցում է News.am:
Նրա խոսքով՝ նախապես ծրագրված էր, որ կենսաթոշակների վճարման անկանխիկ մեթոդը, որոշ բացառություններով, 2020 թվականի հուլիսի 1-ից ներդրվելու էր Երևանում, Գյումրիում և Վանաձորում: «Սակայն հաշվի առնելով կորոնավիրուսի պատճառով ստեղծված իրավիճակը՝ առաջարկվում է ժամկետը հետաձգել ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 1: Այնուհետև 2021 թվականի հունվարի 1-ից կենսաթոշակների վճարման անկանխիկ մեթոդը տարածվելու է Հայաստանի նաև մյուս քաղաքներում, հետո կեսամյա ընդմիջմամբ՝ նաև խոշոր ու փոքր գյուղական համայնքներում: Անկանխիկ վճարման համակարգում բացառություն է արվելու 75 և մեծ տարիքի կենսաթոշակառուների, ինչպես նաև 1-ին և 2-րդ խմբերի հաշմանդամների համար»,-պարզաբանեց Սաղիյանը:
Փոխնախարարի կարծիքով՝ համակարգի փուլային ներդնումը թույլ կտա լուծել բանկային ենթակառուցվածքների հասանելիության հետ կապված հարցերը: Ընդ որում՝ նա չբացառեց այն բանի հավանականությունը, որ անհրաժեշտության դեպքում քաղաքներին և գյուղերին կտրվեն լրացուցիչ ժամկետներ կենսաթոշակների վճարումների անկանխիկ մեթոդին անցնելու համար:
Պաշտոնյան նաև հայտնեց, որ Հայաստանում այսօրվա դրությամբ կենսաթոշակառուների 50 տոկոսից ավելին կենսաթոշակը ստանում է անկանխիկ ճանապարհով:

Сроки полного перехода Армении на безналичный метод выплаты пенсий будут перенесены
Сроки полного перехода Армении на безналичный метод выплаты пенсий переносятся. Как передает News.am, об этом в Национальном Собрании Армении на заседании постоянной парламентской Комиссии по здравоохранению и социальным вопросам заявил 20 мая заместитель министра труда и социальных вопросов Смбат Сагиян.
Изначально, по его словам, планировалось, что безналичный метод выплаты пенсий, с некоторыми исключениями, будет внедрен в Ереване, Гюмри и Ванадзоре с 1 июля 2020 года. "Однако с учетом сложившейся из-за коронавируса ситуации предлагается перенести сроки на 1 сентября текущего года. Далее, с 1 января 2021-го, безналичный метод выплаты пенсий распространится и на другие города Армении, а затем, с полугодовыми интервалами, на крупные и малые сельские общины. Исключение в системе безналичного расчета будет сделано для пенсионеров в возрасте 75 лет и старше, а также инвалидов 1-ой и 2-ой группы", - пояснил Сагиян.
По мнению замминистра, поэтапное внедрение системы позволит решить вопросы, связанные с доступностью банковских инфраструктур. При этом он не исключил вероятности того, что в случае необходимости городам и селам будут даны дополнительные сроки на переход на безналичный метод выплаты пенсий.
Чиновник также сообщил, что на сегодняшний день в Армении свыше 50% пенсионеров получают пенсию безналичным путем.