Նախագահ Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Արայիկ Հարությունյանի հետ՝ շնորհավորելով նրան Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ:
Նախագահ Սարգսյանն իր բարեմաղթանքներն է հղել և հետագա հաջողություններ մաղթել Արայիկ Հարությունյանին՝ վստահություն հայտնելով, որ նորընտիր նախագահն իր ողջ ուժն ու եռանդը, փորձն ու գիտելիքները կշարունակի ծառայեցնել Արցախի զարգացման, հզորացման, ժողովրդի անվտանգության ու բարեկեցության ապահովման գործին:
Նախագահ Սարգսյանն իր աջակցությունն է հայտնել Արցախի նախագահին՝ ընդգծելով, որ Արցախի շենացման ճանապարհին կարևոր է բոլորի միասնականությունը։

Armen Sarkissian Held Telephone Conversation with Newly Elected President of Artsakh
Armenia’s President Armen Sarkissian today held a telephone conversation with Arayik Harutyunyan and congratulated him on assuming the office of President of the Republic of Artsakh.
As the official website of the President of Armenia reports, President Sarkissian wished Arayik Harutyunyan success and expressed confidence that the newly elected President will continue to use all his strength and energy, experience and knowledge to ensure development and empowerment of Artsakh and the security and welfare of the people.
President Sarkissian expressed his support to the Artsakh President, emphasizing that for development of Artsakh, national unity is important.