Նախագահ Արմեն Սարգսյանն անդրադարձել է Լանզարոտի կոնվենցիային
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության «Երկրի հարցը» հաղորդաշարին տված բացառիկ հարցազրույցում անդրադարձել է նաև Ազգային ժողովի վավերացրած Լանզարոտի կոնվենցիային և դրա հետ կապված իր հետագա գործողություններին:
«Սա զգայուն հարց է, որովհետև վերաբերում է երեխաներին, նրանց պաշտպանությանը, կրթությանն, ունի որոշակի նրբություններ: Կոնվենցիան 47 երկիր ստորագրել է, 45-ը վավերացրել է՝ սկսած Ռուսաստանից մինչև եվրոպական երկրներ: Մեր հարևան երկները ևս վավերացրել են։ Ադրբեջանը վավերացնելով որոշակի հայտարարություն է արել երեք կետով, որը, կարծում եմ, կլինի մեր արտգործնախարարության ուշադրության կենտրոնում,-ասել է նախագահը:- Նախ և առաջ, սա կոնվենցիա է, այլ ոչ օրենք: Որպես անհատ, որպես նախագահ ես էլ կուզենայի, որ կոնվենցիան լիներ ինչ-որ փաստաթուղթ, որը կտար որոշակի պատկերացումներ, ուղեցույց, թե մենք կոնվենցիայի սահմաններում ինչպիսի գործողություններ ենք անելու, ունե՞նք արդյոք հայեցակարգ»:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ տարբեր երկրներ կոնվենցիան ընդունելուց հետո տարբեր մոտեցումներ են որդեգրում. «Կան երկրներ, որոնք զբաղվում են կրթությամբ 7-րդ դասարանից սկսած, կան երկրներ՝ 4 տարեկանից, կան երկրներ, որ ասել են՝ մենք հինգ կամ տասը դպրոցում փորձնական կանենք։ Կան երկրներ, որոնք ասում են՝ քանի որ կոնվենցիան հստակ ասում է, որ կրթական մասը պետք է ընդունելի լինի ծնողների համաձայնությամբ, ապա եկեք կրթական մասը հանձնենք ծնողներին կամ նրանց մասնակցությամբ իրականացնենք։ Ուրեմն, հնարավորությունները տարբեր են։ Ես չգիտեմ, թե մենք ինչ ճանապարհով ենք գնալով և սա է ինձ համար անհանգստություն»։
Ինչ վերաբերում է իրավական մասին, ապա ցանկացած օրենք, որ դրվում է Հանրապետության նախագահի սեղանին, նախագահը կարող է 21 օրվա ընթացքում ստորագրել կամ ուղարկել Սահմանադրական դատարան։ «Սահմանադրական դատարանն իր կարծիքն արդեն ասել է, որ սահմանադրական հակասություններ չի տեսնում, հետևաբար, նախագահին մնում է ընդամենը մեկ ընտրություն՝ ստորագրել։ Եթե նույնիսկ նախագահը չի ստորագրում, միևնույն է, այն կարող է Ազգային ժողովի նախագահը ստորագրել։ Հետևաբար, իմ ստորագրելը կամ չտորագրելը որոշող նշանակություն չունի,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:- Հույս ունեմ, որ կոնվենցիայի մասին քննարկումները կդառնան հանրային քննարկման ոչ թե ավարտը, այլ՝ սկիզբը։ Սա շատ կարևոր է, որովհետև խոսքը վերաբերում է մեր երեխաներին: Մենք մեր մշակույթով շատ ենք տարբերվում այն մնացած 46 երկրներից, որոնք ստորագրել են կոնվենցիան։ Նրանցից յուրաքանչյուրն ընդունելու, ստեղծելու է այն լուծումները, որոնք համապատասխանում են իրենց պետությանը, պետականությանը, մշակույթին և ապագայի ու երեխաների մասին իրենց պատկերացումներին»։

Президент Армен Саркисян высказался по поводу Лансаротской Конвенции
Президент Республики Армен Саркисян в эксклюзивном интервью программе "Вопрос Еркир" телекомпании "Еркир Медиа" высказался по поводу ратифицированной Национальным Собранием Лансаротской Конвенции и связанных с этим дальнейших процессов.
"Это чувствительный вопрос, потому что касается детей, их защиты, образования, имеет некоторые нюансы. Конвенцию подписало 47 стран, 45 - ратифицировали, начиная от России до европейских стран. Соседние с нами страны также ратифицировали. Азербайджан, ратифицировав, сделал определенное заявление из трех пунктов, которое, думаю, будет в центре внимания нашего министерства иностранных дел, - сказал Президент. - Прежде всего, это Конвенция, а не закон. Как личность, как президент я бы тоже хотел, чтобы Конвенция была неким документом, который дал бы определенные представления, ориентир, какие действия мы будем делать в рамках Конвенции. Имеем ли мы концепцию?"
Президент Саркисян отметил, что разные страны после принятия Конвенции принимают разные подходы: "Есть страны, которые занимаются образованием, начиная с 7-го класса, есть страны, где - с 4-х лет. Есть страны, которые сказали: мы в пяти или десяти школах сделаем экспериментально. Есть страны, которые говорят: поскольку Конвенция чётко говорит, что образовательная часть должна приниматься с согласия родителей, то давайте передадим образовательную часть родителям или будем осуществлять с их участием. Значит, возможности разные. Я не знаю, каким путём пойдём мы, и то меня беспокоит".
Что касается правовой части, каждый закон, который ложится на стол президента Республики, президент может в течение 21 дня подписать или направить в Конституционный суд. "Конституционный суд свое мнение уже сказал, что не видит конституционных противоречий, следовательно, президенту остается только один выбор - подписать. Если даже президент не подписывает, все равно, может подписать председатель Национального Собрания. Следовательно, подпишу я или нет, не имеет решающего значения, - сказал президент Саркисян. - Надеюсь, что дискуссии вокруг Конвенции станут не завершением, а началом обсуждений. Это очень важно, потому что речь идет о наших детях. Мы своей культурой очень отличаемся от тех остальных 46 стран, которые подписали Конвенцию. Каждая из них примет, создаст те решения, которые соответствуют их государству, государственности, культуре и их представлениям о будущем и детях".