Մայիսի 22-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպել է աշխատանքային այցով Ստեփանակերտում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին: Այս մասին հայտնում է Արցախի ԱԳՆ-ն:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել արտաքին քաղաքական ոլորտում համագործակցության օրակարգի գերակա ուղղությունների շուրջ և  գոհունակություն հայտնել երկու գերատեսչությունների միջև ստորագրված խորհրդակցությունների պլանի կատարման ընթացքի վերաբերյալ։ Կողմերն ընդգծել են արտաքին քաղաքական մարտահրավերները հաղթահարելու նպատակով ներդաշնակ և համակարգված ջանքերի շարունակականության կարևորությունը։
Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձ են կատարել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Զոհրաբ Մնացականյանը, մասնավորապես, ներկայացրել է մայիսի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մասնակցությամբ տեղի ունեցած տեսակոնֆերանսի արդյունքները։
Նախարարները նաև մտքեր են փոխանակել միջազգային համագործակցության հեռանկարների շուրջ՝ պայքարելու նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակի տարածման դեմ, որը  սահմաններ չի ճանաչում։

Главы МИД Армении и Арцаха обсудили ряд вопросов
22 мая министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян встретился с находящимся с рабочим визитом в Степанакерте министром иностранных дел Республики Армения Зограбом Мнацаканяном.
Собеседники обменялись мнениями о приоритетных направлениях повестки дня по сотрудничеству в области внешней политики и выразили удовлетворение ходом выполнения плана консультаций, подписанного между двумя ведомствами. Стороны подчеркнули важность продолжения скоординированных усилий с целью преодоления внешнеполитических вызовов.
Руководители внешнеполитических ведомств Республики Арцах и Республики Армения коснулись процесса мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. В частности, Зограб Мнацаканян представил результаты видеоконференции, состоявшейся 19 мая с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Министры также обменялись мнениями о перспективах международного сотрудничества в борьбе с распространением коронавируса нового типа, который не признает границ.