Չի բացառվում, որ նույնիսկ այս տեմպի պահպանման դեպքում մենք մոտ օրերս պացիենտների խորը սորտավորման գնանք․ նախարար
Հնարավոր է, պացիենտների խորը սորտավորման գնանք, ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, փոխանցում է Aysor.am։
«Չի բացառվում, որ նույնիսկ այս տեմպի պահպանման ժամանակ մենք մոտ օրերս դրան գնանք, բայց ամեն ինչ անում ենք, որ չգնանք, նոր մահճակալներ ենք ծավալում և այլն», - ասաց նախարարը։
Նա ընդգծեց՝ այս պահին բոլոր հիվանդները ստանում են բուժօգնություն։ Միևնույն ժամանակ, նախարարն խոսքով, ցավոք, լինում են պացիենտներ, ովքեր ուշ են դիմում բուժօգնության համար։
«Դժբախտաբար, հիմա էլ ունենում ենք ուշացած դեպքեր, երբ քաղաքացին դիմում է այնպիսի վիճակում, երբ թոքերի թթվածինը շատ ցածր է: Մի օր մաքսիմում մի բան կարողանում ենք անել ու չենք կարողանում փրկել», - ասաց Թորոսյանը։

Не исключено, что даже при сохранении этих темпов, мы в ближайшие дни перейдем к глубокой сортировки больных: глава минздрава Армении
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян не исключил возможности глубокой сортировки больных с подтвержденной инфекцией COVID-19, передает Aysor.am.
"Не исключено, что даже при сохранении нынешних темпов мы в ближайшие дни пойдем на это, но мы делаем все, чтобы избежать этого, развертываем новые койки и т.д.", - заявил сегодня Арсен Торосян.
Он подчеркнул, что в настоящее время все пациенты получают медицинскую помощь. В то же время, по словам министра, бывают случаи, когда пациенты поздно обращаются за помощью.
"К сожалению, у нас и сейчас есть такие случаи, когда гражданин обращается в таком состоянии и из-за воспаления легких в крови очень низкий кислород. В таком случае мы делаем максимум, но не удается спасти", - сказал Арсен Торосян.