Դա իմ՝ որպես Արցախի Հանրապետության նախագահի, եթե կուզեք այդպես ընկալել, առաջին որոշումն է. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը գրել է
Սիրելի՛ հայրենակիցներ
«Այսօր ցանկանում եմ անդրադառնալ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների աշխատասենյակներում հանրապետության նախագահի լուսանկարն ունենալու՝ պարտադիր դարձած երևույթին: Եթե այն ընկալվում է որպես պետականության հանդեպ եղած տվյալ պաշտոնյայի կամ քաղաքացու հարգանքի դրսևորում, ապա իմ հորդորն ու ցանկությունն է, որ այսուհետ, նախագահի լուսանկարի փոխարեն, այդ աշխատասենյակների ամենատեսանելի անկյունը տրամադրվի մեր զոհված հարազատների կամ հերոսների լուսանկարներին:
Դա իմ՝ որպես Արցախի Հանրապետության նախագահի, եթե կուզեք այդպես ընկալել, առաջին որոշումն է: Մեր ժողովրդի ազատ, արդար ու արժանապատիվ ապագայի կառուցման համար նրանք կյանքով են հատուցել, որպեսզի ապրողներս կարողանանք իրագործել նրանց պատգամը: Ա՛րդ, թող որ ամեն մի պաշտոնյա, ով տեղ կունենա ձևավորվելիք կառավարությունում, յուրաքանչյուր աշխատանքային օրը սկսի մեր զոհված հերոսների աչքերին նայելով և քաջություն ունենա ինքն իրեն հարցնելու՝ արդյո՞ք պատրաստ է նրանց նվիրական գործը շարունակելու...
Մեր զոհված հայորդիների պատիվը մեր խիղճն է՝ մեր ունեցած ծանր ու դժվարին անցյալի, մեր շահած ու փայփայած ներկայի և լուսավոր ու բարեկեցիկ ապագայի նկատմամբ, որի շինարարը մեզանից յուրաքանչյուրն է: Մեր հոտնկայս հարգանքն ու խոնարհումը առոչինչ են, եթե թերանում ենք մեր պարտականություններում:
Հ.Գ. Արցախյան գոյապայքարի ամեն մի զոհի հիշատակին նվիրված սոսյաց անտառի տնկումն առաջիկա տարիներին անպայման իր ավարտին ենք հասցնելու: Իսկ ռազմահայրենասիրական դաստիարակությունը առանձնահատուկ տեղ է ունենալու մեր կյանքում և գործունեության մեջ»:

Это мое первое решение, как президента Республики Арцах, если хотите: Араик Арутюнян
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян сделал запись на своей странице в Facebook, передает News.am.
Сегодня хочу коснуться такого явления, как обязательное размещение в кабинетах высокопоставленных лиц фотографии президента республики. Если это воспринимается, как проявление уважения данного должностного лица или гражданина, то мой призыв и желание заключаются в том, чтобы отныне вместо фотографии президента самый видимый уголок в этих кабинетах предоставлялся для фотографий наших погибших родных или героев.
Это мое первое решение, как президента Республики Арцах, если хотите. Они заплатили жизнями за создание свободного, справедливого и достойного будущего нашего народа, чтобы мы, живые, сумели воплотить в жизнь их завет. Отныне пусть каждое должностное лицо, которое появится в новом правительстве, начинает свой каждый рабочий день с того, что будет смотреть в глаза нашим героям и находить в себе храбрость, чтобы спросить себя, готов ли он продолжить их священное дело...
Честь наших погибших армянских сынов – это наша совесть по отношению  к нашему тяжелому и сложному прошлому, достигнутому нами настоящему и светлому и благополучному будущему, которое строит каждый из нас.
Наше преклонение - ничто, если мы не исполняем должным образом свои обязанности.
P.S.: В ближайшие годы обязательно доведем до конца выращивание платанового леса в память о каждой жертве Арцахской освободительной борьбы. А военно-патриотическое воспитание будет играть особую роль в нашей жизни и деятельности.