«Հին Գյումրի»-ն ներկայացված է նամականիշների «Եվրոպա» ամենամյա մրցույթին
«Հին Գյումրի» նամականիշը ներկայացված  է  «Հնագույն փոստային երթուղիներ» թեմայով նամականիշերի «Եվրոպա» ամենամյա մրցույթին, որն արդեն մեկնարկել է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի տեղեկատվության բաժնից, այս տարի Հայաստանը մասնակցում է փոստային նամականիշով, որտեղ պատկերված է հին Գյումրին, որն իր բազմաթիվ երթուղիներով 19-րդ դարում հանդիսանում էր Հայաստանի առաջին մշակութային և քաղաքական կենտրոնը: Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի դիզայներ Դավիթ Դովլաթյանը:
«Հին Գյումրի» նամականիշի օգտին քվեարկելու համար անհրաժեշտ է այցելել մրցույթի կայք:  Քվեարկությունն անցկացվելու է մինչև 2020 թ. սեպտեմբերի 9-ը:
Նախորդ տարի Հայաստանի ներկայացրած նամականիշը, նվիրված «Միջազգային. Եվրոպա 2019. Ազգային թռչուններ» թեմային, ճանաչվել էր լավագույնը և դրվել շրջանառության մեջ: Նամականիշը թողարկվել է Եվրոպայի փոստային օպերատորների ասոցիացիայի (PostEurop) անդամ-երկրների «Europa» ամենամյա միջազգային համատեղ թողարկման շրջանակներում: Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի նկարիչ-դիզայներ Աշխեն (Միլա) Խանձրածյանը:
«Europa» նամականիշերը միտված են Եվրոպայի փոստային օպերատորների սերտ համագործակցությանը՝ հաշվի առնելով ֆիլատելիայի խթանումը և ընդգծելով եվրոպական երկրների ընդհանուր արմատները, մշակույթը, պատմությունը և նպատակները:

Старый Гюмри» представлен на ежегодном филателистическом конкурсе "Европа"
Марка "Старый Гюмри" представлена на ежегодном конкурсе "Европа", который уже стартовал, в  номинации "Старейшие почтовые маршруты".
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу ЗАО "Айпост", в этом году Армения представлена почтовой маркой, изображающей старый Гюмри, который со многими своими маршрутами был первым культурным и политическим центром Армении в 19 веке. Автором дизайна марки является Давид Довлатян, дизайнер ЗАО "Айпост".
Чтобы проголосовать за марку "Старый Гюмри", необходимо посетить сайт конкурса. Голосование пройдет до 9 сентября 2020 года.
Марка, представленная Арменией в прошлом году, была посвящена теме "Интернационал. Европа 2019. ''Национальные птицы''" и была признана  лучшей  и выпущена в обращение. Марка выпущена в рамках ежегодного международного совместного издания "Европа" государств-членов Ассоциации почтовых операторов Европы (PostEurop). Автор дизайна марки - Ашхен (Мила) Хандзрацян, художник-дизайнер ЗАО "Айпост".
Марки Европы нацелены на более тесное сотрудничество между европейскими почтовыми операторами, принимая во внимание продвижение филателии, подчеркивая общие корни, культуру, историю и цели европейских стран.